Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Samochody terenowe, testy, opinie, informacje...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2583
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Kuna lesna »

Ja też zapytam,czemu leśniczówka jest częścią prywatną? Przecież cały budynek jest dla leśniczego z małymi kosztami bezpłatny.
Co daje założenie fotowoltaiki ? Cena 30 tyś która rekompensuje a nawet czasami zarabia ,po drugie można ich zrobić 10 co daje większy zasięg reklamowania przez LP czystej energii niż jeden samochód elektryczny.
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 624
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: malkontent2 »

Blues Brothers pisze: środa 30 lis 2022, 06:43 Pytanie retoryczne: dlaczego założyłeś w starej leśniczówce, drogi piec na drogi pellet, a nie zwykły tani piec na tanie drewno ?
Nijak to się nie ma do tematu ;)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Capricorn »

Kuna lesna pisze: środa 30 lis 2022, 09:22 Przecież cały budynek jest dla leśniczego z małymi kosztami bezpłatny.
Ale że jak to bezpłatny? Czynsz liczy się do dochodu? - Liczy. Płaci się od tej wartości podatek? - Płaci. Skoro jest dochód, a nie ma kasy w gotówce, to gdzie ona znika? Gdybyś nie miał leśniczówki, to nikt by tek kwoty do dochodu nie wliczał, więc nie ma mowy o bezpłatności. To tylko taka karuzela finansowa. Równie dobrze moglibyśmy dostawać wypłatę powiększoną o wartość czynszu i ów czynsz w zębach do nadleśnictwa przynosić co miesiąc. Żadna to bezpłatność.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 624
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: malkontent2 »

W kwestii formalnej, ja chętnie widziałbym fotowoltakę na każdej leśniczówce ale czasami po prostu nie da się tak po prostu.....
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 624
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: malkontent2 »

Capricorn pisze: środa 30 lis 2022, 15:03
Ale że jak to bezpłatny? Czynsz liczy się do dochodu? - Liczy. Płaci się od tej wartości podatek? - Płaci. Skoro jest dochód, a nie ma kasy w gotówce, to gdzie ona znika? Gdybyś nie miał leśniczówki, to nikt by tek kwoty do dochodu nie wliczał, więc nie ma mowy o bezpłatności. To tylko taka karuzela finansowa. Równie dobrze moglibyśmy dostawać wypłatę powiększoną o wartość czynszu i ów czynsz w zębach do nadleśnictwa przynosić co miesiąc. Żadna to bezpłatność.
Ale emerytura będzie większa.... Emerytalne też od czynszu firma płaci..... Tak więc Ty płacisz mniej podatku niż firma dokłada do ZUS-u ;)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Capricorn »

Ok., ale niech wreszcie nie wciskają kitu nam, a i nas nielubiącym, że mamy bezpłatne chałupy, bo to g. prawda, a przy okazji woda na młyn tych, którzy mogą gębami na świat strzelać. Nie mamy niczego bezpłatnego. Co najwyżej transakcje bezgotówkowe tu zachodzą.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2583
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Kuna lesna »

No to zostań podlesniczym i zostań na leśniczówce opłata czynszu wynajmu poleci ci do góry 3 krotnie.Powiem szczerze że nie odczułem w pensji zmianę zamieszkania z służbowego na prywatny . Więc te opłaty na ile są aż tak wielkie jak wynajem lub czynsz po za LP . Napisałem że nie jest całkiem bezpłatna bo jakieś są.
Wracając do meritum zakupu samochodów, kupując elektryki to nic innego jak pokazówka z kierunkiem na eko .Bo uzasadnienie finansowe dla mnie to żadne.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Capricorn »

Kuna lesna pisze: środa 30 lis 2022, 20:00 No to zostań podlesniczym i zostań na leśniczówce opłata czynszu wynajmu poleci ci do góry 3 krotnie.
Podleśniczowie chałupy sobie wykupili :cwaniak:
Kuna lesna pisze: środa 30 lis 2022, 20:00Powiem szczerze że nie odczułem w pensji zmianę zamieszkania z służbowego na prywatny . Więc te opłaty na ile są aż tak wielkie jak wynajem lub czynsz po za LP . Napisałem że nie jest całkiem bezpłatna bo jakieś są.
Ja nie napisałem ani że są duże, ani, że nie. Napisałem jedynie, że bezpłatność jest fikcją i tyle. A że w pensji wiele nie odczujesz to nic dziwnego, bo przecie nie dostawałeś tych pieniędzy na konto. Ewentualną różnicę mogłeś zauważyć w rozliczeniu rocznym. Poza tym... Wiem, że często mami się najemców mrzonkami o możliwości wykupu domów w dalekiej przyszłości pod warunkiem spadku wartości chałup do odpowiedniej wartości. A to zakup kotła CO na swój koszt, a to bojlery, ogrodzenia, podłogówki i inne takie. Kociołek to jakieś 10-12 tysi teraz. Mało to, czy dużo, nie chcę sprawy roztrząsać, ale nie dawajmy sobie wmawiać, że coś jest bezpłatne. Nie jest. Mieszkamy, dbamy, inwestujemy, bo mieszkając kilkadzieścia lat w leśniczówce chcemy funkcjonować w dobrych warunkach, więc tak po prawdzie to zakład pracy uzyskuje zysk w postaci zwiększenia wartości osady dzięki temu, że ktoś tam mieszka.
Ja nie narzekam i nie jojczę, że mi mało. Zwyczajnie dosyć się nasłuchałem od różnych takich eko-sreko, że mamy wszystko za darmo, a sami nawet nie potrafimy powiedzieć, że jest inaczej niż się wmawia i nam i społeczeństwu.
Kuna lesna pisze: środa 30 lis 2022, 20:00 Wracając do meritum zakupu samochodów, kupując elektryki to nic innego jak pokazówka z kierunkiem na eko .Bo uzasadnienie finansowe dla mnie to żadne.
Pełna zgoda. Ani to w trasę, ani do lasu. Klient ostatnio był u mnie i w jego firmie zakupiono jakiegoś mesia do przewozu niepełnosprawnych. Rano odpina go z gniazdka, zbiera ludzi i już o dziewiątej musi wracać podpinać wozidło do kontaktu, bo jak zdechnie po drodze to ino laweta. Ani to ekonomiczne, ani ekologiczne.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2583
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Kuna lesna »

Nie wykupili ale część leśniczych pozbyła się balastu "czytaj kagańca " i coś trzeba było zrobić z pustymi leśniczówkami .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Capricorn »

Wiele miejsc, wiele decyzji... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1540
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: zulus »

Capricorn pisze: środa 30 lis 2022, 16:59Ok., ale
Capricorn pisze: środa 30 lis 2022, 16:59 Nie mamy niczego bezpłatnego. Co najwyżej transakcje bezgotówkowe tu zachodzą.
Twoja odpowiedź brzmi dla mnie: "Zgadzam się, ale się nie zgadzam. Nie mamy nic za darmo, co najwyżej nie płacimy... "
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Capricorn »

No to albo mnie nie zrozumiałeś, albo ja nie umiem pisać.
Napisałem: Ok., ale niech wreszcie nie wciskają kitu nam, a i nas nielubiącym, że mamy bezpłatne chałupy.
Oraz, że transakcje bezgotówkowe tu zachodzą.

Skoro nie wpłacam gotówki na konto ani do kasy, ale jakiś księgowy nie wypłaca mi kwoty w gotówce, to czy ja dostaję te pieniądze, czy nie?
Przykład: pracodawca wylicza pracownikowi dochód brutto wielkości 5956790zł, ale na konto mu wpływa 90zł. Resztę stanowi wirtualny dochód, potrącany za korzystanie z narzędzi służących do wykonywania pracy.
To ile ów pracownik właściwie otrzymuje wypłaty?
W teorii popada w wysoki próg podatkowy, a nie ma nawet na sól do kwaśnego mleka.
Jakiś czas temu w mediach piętnowano firmy, które od swoich pracowników pobierały kasę za najem wiaderek, szmat i szczotek, kapci przekazanych im na potrzeby wykonywania obowiązków slużbowych. Dzięki temu pracownicy w teorii otrzymywali minimalne wynagrodzenie, a faktycznie mimo podwyżki otrzymywali tyle samo, albo i mniej.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1540
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: zulus »

Czy pojęcie "wynagrodzenia w naturze" jest Ci znane?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5404
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Blues Brothers »

Tak na marginesie, wszyscy koledzy którym dane było opuść "darmowe" osady twierdzą, że koszty bieżące utrzymana domu im spadły🤨
A druga ciekawostką jest taka, że wielu rozważa wypowiedzenie nadleśnictwu wynajmu biura leśnictwa w prywatnym domu😁
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Capricorn »

Otrzymując wynagrodzenie w naturze staje się ono moją własnością. Ja mam jedynie czynsz za chałupę wliczony do dochodu. Jeśli traktujesz to jako wynagrodzenie w naturze to fajnie, tylko... gdzie tu widzisz miejsce dla "ustawowo bezpłatnych mieszkań" dla SL?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1540
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: zulus »

Capricorn pisze: wtorek 06 gru 2022, 07:13 Otrzymując wynagrodzenie w naturze staje się ono moją własnością. Ja mam jedynie czynsz za chałupę wliczony do dochodu.
Ale do kasy nadleśnictwa czynszu nie wpłacasz. Wynagrodzenie "w pieniądzu" też jest Twoją własnością po potrąceniu należności, czyli dokładnie tak samo, jak w przypadku tego czynszu. Inaczej - obowiązek zapłaty należności (ZUS, podatek) nie dyskwalifikuje czynszu do objęcia go określeniem "wynagrodzenie".
Capricorn pisze: wtorek 06 gru 2022, 07:13 gdzie tu widzisz miejsce dla "ustawowo bezpłatnych mieszkań" dla SL?
A ja to w ogóle takiego miejsca nie widzę :P
Uzasadnienie:
cyt. z Ustawy o lasach:
Art. 46. Ochrona i uprawnienia pracowników Służby Leśnej
1. Pracownicy Służby Leśnej przy wykonywaniu czynności służbowych korzystają z ochrony prawnej, przewidzianej w przepisach prawa karnego dla funkcjonariuszy publicznych, a ponadto mają prawo do:
1)
otrzymywania bezpłatnego umundurowania i oznak służbowych, z obowiązkiem ich noszenia w czasie pełnienia obowiązków służbowych;
2)
bezpłatnego mieszkania, jeżeli stanowisko oraz charakter pracy związane są z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania;
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Capricorn »

zulus pisze: wtorek 06 gru 2022, 11:05 Ale do kasy nadleśnictwa czynszu nie wpłacasz. Nie wpłacam, choć nie ma żadnego problemu, by mi ta wartość na konto wpływała, a ja bym ją do kasy oddawał. Różnica żadna.
Capricorn pisze: wtorek 06 gru 2022, 07:13 gdzie tu widzisz miejsce dla "ustawowo bezpłatnych mieszkań" dla SL?
A ja to w ogóle takiego miejsca nie widzę :P
bezpłatnego mieszkania, jeżeli stanowisko oraz charakter pracy związane są z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania;
Ot i widzisz. Jeśli nie ma potrzeby, to po co ludziom kit wciskać, że mamy coś bezpłatnego?
Należy zwyczajnie skończyć z fikcją. Bo jeśli mieszkanie w określonych sytuacjach się należy to nie jest ono dochodem. A jeśli jest dochodem, to nie jest bezpłatne. Tylko tyle. Zamknęłoby to paszczę wszystkim tym, którzy jojczą, że mamy cokolwiek za darmo. Otoż nie mieliśmy i nie mamy.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2583
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Kuna lesna »

Ale trzeba pamiętać art 46 pkt 2 mówi o uprawnieniu do bezpłatnego mieszkania . Wiem że jeżeli nie ma "miejsca" w leśniczówce , leśniczemu proponowane jest zadośćuczynienie w formie pieniężnej .Spotkałem się z tym jak opuszczałem swoją leśniczówkę ,bo musiałem zrzec się tego dodatku ,gdyż na mój wniosek opuściłem mieszkanie służbowe . Natomiast nie znam w jakiej wartości miała być ta gratyfikacja .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Leśnicy z Łodzi i informatycy Lasów Państwowych z Sękocina kupili elektryczne SUV-y. Po 300 tys. zł każdy

Post autor: Capricorn »

Tak, ale jak słusznie zauważył zulus, tylko w sytuacji, gdy jest to niezbędne. Ja nie słyszałem o jakiejkolwiek takiej sytuacji, gdzie mieszkanie byłoby bezpłatne, za to widziałem całkiem sporo umów na korzystanie z mieszkań "bezpłatnych", które faktycznie bezpłatne nie są, gdyż są liczone jako "gratyfikacja bezgotówkowa". Ergo - żadne z tych mieszkań nie jest tym, na co się umówiono.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ