Pytanie związane z zasobnością

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
leśny borowik
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 30 lis 2022, 08:23

Pytanie związane z zasobnością

Post autor: leśny borowik »

Witam wszystkich!

Mam pewien problem związany z obliczaniem masy która powinna wyjść z zasobności, a tą która wyszła faktycznie po pozyskaniu. Podejrzewam że wina tutaj leży po mojej stronie, bo może mam złą metodę obliczania, ale już spieszę z wytłumaczeniem o co mi dokładnie chodzi.

Na potrzeby zadania przyjmijmy następujące wartości:
Powierzchnia robocza: 8 ha
Gatunki w Ip - 9So 1Brz
Bonitacja: So II bonitacji, Brz I bonitacji
Zadrzewienie 1p: 0,3
Rębnia: IIIBU
Zasobność:
So - 110
Brz - 20

Przy obliczeniu masy, która "powinna" wyjść, liczę to w następujący (pewnie błędny) sposób

Dla So:
110x0,3x0,9x8 = ok 238 m3

Problem leży w tym że samego drewna tartacznego z tej powierzchni pozyskano jakieś 350m3, a z zasobności wychodzi 238 m3 do pozyskania? Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć gdzie leży błąd? Dodam że w pozostałych piętrach NIE MA sosny ani brzozy.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Pytanie związane z zasobnością

Post autor: Capricorn »

Rozumiem, że PUL pokazał masę, która powinna wyjść, a zabieg pokazał realne wyniki? PUL pokazuje masy względem obrębu, a nie konkretnej powierzchni. Szacunek brakarski powinien pokazać prawidłowe wyniki i tych bym się trzymał.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2583
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Pytanie związane z zasobnością

Post autor: Kuna lesna »

Po za tym to III BU czyli tutaj powierzchnie do wykonania mogą się w rzeczywistości trochę rozjeżdżać.
leśny borowik
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 30 lis 2022, 08:23

Re: Pytanie związane z zasobnością

Post autor: leśny borowik »

Capricorn pisze: środa 30 lis 2022, 09:01 Rozumiem, że PUL pokazał masę, która powinna wyjść, a zabieg pokazał realne wyniki? PUL pokazuje masy względem obrębu, a nie konkretnej powierzchni. Szacunek brakarski powinien pokazać prawidłowe wyniki i tych bym się trzymał.
Okej, to dużo wyjaśnia. Czyli, jeżeli dobrze rozumuję - (zaznaczę tylko, że leśnictwo na którym pracuje jest dosyć bogate w liściaka, a pozostałe leśnictwa są typowo iglaste) zasobność będzie w jakiś sposób się pokrywać z PULem to tylko w wypadku gatunków iglastych (bo takie występują na 80% powierzchni leśnej nadleśnictwa), a w przypadku liściastych będzie mocno zaniżona bądź po prostu nieprawdziwa? Czym w takim razie lepiej będzie się sugerować? Bonitacją?
leśny borowik
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 30 lis 2022, 08:23

Re: Pytanie związane z zasobnością

Post autor: leśny borowik »

Oczywiście w poście wyżej chodzi mi o takie bardziej przybliżone ilości masy - wiadomo że należy posiłkować się przede wszystkim szacunkami 😁. Ale jakbym chciał na szybko z grubsza się dowiedzieć ile mniej więcej, to chyba lepiej z bonitacji?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Pytanie związane z zasobnością

Post autor: Capricorn »

leśny borowik pisze: środa 30 lis 2022, 13:46 zaznaczę tylko, że leśnictwo na którym pracuje jest dosyć bogate w liściaka, a pozostałe leśnictwa są typowo iglaste
Znaczy masz najżyźniejszy fragment lasu i to sporo tłumaczy. Do wartości w papierowym PULu należy jeszcze dodać przyrost roczny, więc masa co roku będzie większa o jakąś wartość. Przykład sprzed lat, ale myślę, że dość znamienny. Otóż miałem swego czasie szkody od wiatru i wywaliło lub połamało mi całe oddziały. Jak się domyślasz spora część drzew została zniszczona do tego stopnia, że nie dało się jej w żaden sposób wykorzystać. Mimo wszystko na paru sporych (10-20ha) wydzieleniach po wyjęciu całej masy wynikającej z PUL, w lesie pozostała niemal połowa drzew. Kiedyś pisałem ile tej masy mi wyszło finalnie, ale już nie pamiętam. W każdym razie różnica była potężna, a i w lesie pozostało około hektara kęp we wspomnianych wydzieleniach.
Moim zdaniem jednie posztuczny szacunek jest miarodajny na poszczególnych powierzchniach i ewentualne doświadczenie, aby określić masy na podstawie tego, co uzyskasz na podobnych powierzchniach. Taki los na bogatych lasach. Wiem, o czym piszesz, bo mam tak samo.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
leśny borowik
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 30 lis 2022, 08:23

Re: Pytanie związane z zasobnością

Post autor: leśny borowik »

Capricorn pisze: środa 30 lis 2022, 14:40
leśny borowik pisze: środa 30 lis 2022, 13:46 zaznaczę tylko, że leśnictwo na którym pracuje jest dosyć bogate w liściaka, a pozostałe leśnictwa są typowo iglaste
Znaczy masz najżyźniejszy fragment lasu i to sporo tłumaczy. Do wartości w papierowym PULu należy jeszcze dodać przyrost roczny, więc masa co roku będzie większa o jakąś wartość. Przykład sprzed lat, ale myślę, że dość znamienny. Otóż miałem swego czasie szkody od wiatru i wywaliło lub połamało mi całe oddziały. Jak się domyślasz spora część drzew została zniszczona do tego stopnia, że nie dało się jej w żaden sposób wykorzystać. Mimo wszystko na paru sporych (10-20ha) wydzieleniach po wyjęciu całej masy wynikającej z PUL, w lesie pozostała niemal połowa drzew. Kiedyś pisałem ile tej masy mi wyszło finalnie, ale już nie pamiętam. W każdym razie różnica była potężna, a i w lesie pozostało około hektara kęp we wspomnianych wydzieleniach.
Moim zdaniem jednie posztuczny szacunek jest miarodajny na poszczególnych powierzchniach i ewentualne doświadczenie, aby określić masy na podstawie tego, co uzyskasz na podobnych powierzchniach. Taki los na bogatych lasach. Wiem, o czym piszesz, bo mam tak samo.
Okej, dzięki, bardzo mi te odpowiedzi pomogły. 😁😁

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66774
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Pytanie związane z zasobnością

Post autor: Capricorn »

Bardzo się cieszę :beer:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
karoleks
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: piątek 10 sie 2007, 00:30
Lokalizacja: polska

Re: Pytanie związane z zasobnością

Post autor: karoleks »

A dlaczego liczysz x 0,3 i x 0,9? Przecież te 110 m3/ha to już zredukowana wartość o zadrzewienie i udział So. Jeśli opis taksacyjny byłby poprawny to liczenie powinno wyglądać: So 110m3/ha*8ha i to jest zapas sosny na powierzchni.
Kamilek
ODPOWIEDZ