Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Maszyny, urządzenia, narzędzia leśne...

Moderator: Moderatorzy

syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: syferus »

Hej. Noszę się z zamiarem zakupu piły spalinowej. Mam w tej chwili Stihla 271 z prowadnicami 50 cm oraz 38 cm i jest ok, ale do grubszych robót. Potrzebuję lżejszej piły do mniejszych prac: cięcia drewna konstrukcyjnego, przycinka gałęzi w lesie, cięcie mniejszych kawałków drewna na kobyłkach. Krzyż mi pęka jak muszę precyzyjnie Stihlem 271 robić np. wcięcie w drewnie przy okazji remontu drewnianej stodoły itp... Jaką piłę spalinową polecicie? Budżet to 1200zł. :)
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Naj »

Jeśli chcesz się trzymać głównych firm w PL to z najlżejszych modeli masz
Husqvqrnę 120 Mark II ( 900 - 950) ok. 6 kg gotowa do pracy
Stihla 170 (ok. 950) ok. 5,2 kg
Lub chińczyka za 700 -800
Za 1300 masz HQV 130
Ciężar gotowej do pracy zależy też od pojemności zbiorników olej/paliwo i układu tnącego, np. 1,1 lib 1,3....
W necie masz porównań bez liku... No, i zwróć uwagę jakiego dobrego serwisanta masz najbliżej...
Np



Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 624
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: malkontent2 »

Z czystym sumieniem polecam MAKITA 1,85KM EA3200S35, posiadam od kilku lat.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5404
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Blues Brothers »

Stihl 180/181 , Husqvarna 130
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: syferus »

Skłaniałbym się ku Stihlowi z uwagi na obfitość serwisów tych maszyn w mojej okolicy, pomimo sympatii jaką dażę markę Makita. Husqvarna też nie ma punktów u mnie.
Wybierając Stihla, waham się między 170 albo 180.
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Naj »

Było na forum
viewtopic.php?t=41474
Obecnie to modele 171 i 181. Nie chcę aby wyglądało na stronniczość ale te modele nie są szczytowym osiągnięciem S. Pomimo, że los połączył mnie z H, na wsi używam starego S 230 (w najstarszej wersji). Podstawowe jego wady to trudny rozruch, duże zużycie paliwa, ciężar. Zaleta: bardzo dobry gaźnik (stabilna praca). Zarówno S jak i H powprowadzały komplikacje konstrukcyjne mające na celu obniżenie zużycia paliwa i poprawienie jakości spalin, Ale to skutkuje ryzykiem przegrzania silników i koniecznością posiadania co najmniej trzech rąk przy naprawach... :lol: Na Twoim miejscu wybrał bym jednak Makitę. Bazuje na bardzo dobrych modelach Dolmara. Moim zdaniem wadą Makity (i byłego Dolmara) jest trudny serwis i bardzo cienkie ścianki odlewów (co jest wynikiem dążenia do obniżenia ciężaru), Jak się jakieś gniazdo śruby wyrwie to klops. No i drogie części zamienne, jak to u skośnookich jest.
Ale przy zastosowania amatorskich to nie są wady istotne. Należy tylko pamiętać, żeby co pewien czas sprawdzić czy śruby się nie luzują i nie zostawiać paliwa w zbiorniku przy dłuższych przerwach w pracy.
Panpodnosnik
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 25 lis 2022, 21:44
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Panpodnosnik »

Witam. Czy ktoś z was mógłby mi polecić jakąś małą, poręczną i lekką pilarkę akumulatorową, która posłuży mi do przycinania gałęzi drzew na wysokości z podnośnika koszowego? Jak grube gałęzie nią przetnę i jaki jest czas pracy przy normalnym użytkowaniu? Dzięki za odp.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Naj »

Przejrzyj oferty większych producentów pilarek: Husqvarna, Makita, Sthil (ew, DeWALD, Milwaukee).. Na razie pilarki aku nie są popularne w zastosowaniach profesjonalnych ( a o takich chyba myślisz pisząc o pracy na podnośniku). Głównie ze wzgledu na cenę zestawu (Pilarka, aku, ładowarka) i ograniczony czas pracy na jednym lądowaniu. W zależności od pojemności aku to od 10 do 50 min. No, i żeby naładować aku, musisz mieć dostęp do sieci 220. W terenie nie zawsze jest to możliwe. Długość prowadnicy to najczęściej 30 - 35 cm. Nie piszę o modelach "marketowych" bo nie mam pojęcia jaka jest ich jakość.
Niektóre firmy oferują specjalne modele spalinowe dla arborystów tzw. Top-handle... Te silniki mają bardzo ułatwiony rozruch i uruchomienie na balkoniku nie sprawia kłopotu. A dodatkowo można pracować nimi jedną ręką...
Ciężar tego typu pilarek nie różni się praktycznie od pilarek aku ( z akumulatorem)
Panpodnosnik
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 25 lis 2022, 21:44
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Panpodnosnik »

Dzięki za pomoc, będę szukał odpowiedniego modelu, a najlepiej pewnie jak kupię w sklepie stacjonarnym i wcześniej sprawdzę jak trzyma się ją jedną ręką.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Naj »

Spróbuj poszukać dyskusji na forach arborystów. Znajdziesz kilka. Z moich obserwacji wynika, że do prac na balkoniku używane są głównie standardowe pilarki o pojemności silnika ok. 40 ccm. Pilarki specjalistyczne, o których pisałem, to domena raczej techniki alpinistycznej...
FLP_4a.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Naj »




browar
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: wtorek 12 lip 2011, 11:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: browar »

Gałęziówki są doskonałe, mam Jonsereda 2033 (odpowiednik Husqvarna 335 xpt) i wyrabiam nim opał do bacówki w Gorcach, wystarczający sprzęt. W wakacje w puszczy augustowskiej robiliśmy opał do codziennych ognisk za pomocą Stihla MSA 140 z dwoma bateriami - kapitalna, cicha i poręczna piła, na moje oko na dwóch aku można zrobić spokojnie pół kubika na kominkowe, może nawet więcej - byłem zaskoczony wydajnością.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: syferus »

Kupiłem MS180. M.in. z powodu tego, że jest ciut lżejsza od MS181, co dla mnie było jednym z wiodących argumentów za - piła ma bardziej służyć do drobnych prac przy drewnie. Do cięższej pracy mam MS271, które działa bez zarzutu 10 lat. MS182 w ogóle nie brałem pod uwagę. Wybrałem markę Stihl, bo do niej mam serwis blisko. Dziękuję za podpowiedzi.
"Grunt to podejście"
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4711
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Wiesław »

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104727
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Piotrek »

Zdolniaszka,,,
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33369
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: góral bagienny »

A o Makitach ktoś wspominał? Od dziesięciu lat mam taką 2,3 KM z prowadnicą 35 cm i gdyby myszy nie zjadły kapturka pompki do rozruchu, to mógłbym powiedzieć, że chodzi od pierwszego odpalenia do dziś.
Pilarki Makity polecam, odwrotnie niż kosy spalinowe. Kupiłem oba te urządzenia w zestawie, ale kosa co chwila słabuje.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Naj »

Bo to była jeszcze Makita. Potem kupiła Dolmara .... I się spieprzyło...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2583
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: Kuna lesna »

Ja mam Stihla 026 od 20 lat i nigdy się nie zająknęła . Nie do zdarcia .
Awatar użytkownika
MichuSz
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 04 lip 2023, 13:36
Lokalizacja: Pruszków

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: MichuSz »

Wydaje mi się, że w tym przypadku dobra jakość i znana marka idą w cenie, więc widzę, że dużo osób chwali Stihl. Makita też moze nie będzie zła, jak tu ktoś wcześniej wspominał.
OKzwielun
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2023, 13:41
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Re: Jaka piła spalinowa do drobnych prac?

Post autor: OKzwielun »

Witam. Co sądzicie o pilarce łańcuchowej Stihl MSA 60 C-B? Jak grube drzewa można nią ścinać? Czy ktoś może powiedzieć coś o długości działania na jednym naładowaniu akumulatora? pozdrawiam i dzięki za odp.
ODPOWIEDZ