Grunt to prund

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Grunt to prund

Post autor: bynajmniej »

Prosiłbym o wyjaśnienie jakie są koszty wytworzenia jednostki obliczeniowej prądu i cena jej sprzedaży dla przemysłu i usług.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Grunt to prund

Post autor: Wiesław »

bynajmniej pisze: niedziela 23 paź 2022, 09:41 Prosiłbym o wyjaśnienie jakie są koszty wytworzenia jednostki obliczeniowej prądu i cena jej sprzedaży dla przemysłu i usług.
Dla równowagi na forum energetyków zapytaj o koszt produkcji szkółkarskiej jednorocznych sadzonek sosny... 8)
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Grunt to prund

Post autor: bynajmniej »

Spójrz Wiesławie jakie tematy są w „ Ekonomia w lasach „ i na całym forum. A zapytałem tu , bo tu wypowiadają się koledzy z lasów do których mam zaufanie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Grunt to prund

Post autor: Piotrek »

Problemem jest to, że nie sądzę aby ktokolwiek z kolegów leśników miał w ogóle pojęcie co to jest "jednostka obliczeniowa prądu"... :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Grunt to prund

Post autor: bynajmniej »

Chodziło mi o kWh czy w MWh, ale daj sobie Piotrze spokój dam sobie radę.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Grunt to prund

Post autor: Naj »

bynajmniej pisze: niedziela 23 paź 2022, 09:41 Prosiłbym o wyjaśnienie jakie są koszty wytworzenia jednostki obliczeniowej prądu i cena jej sprzedaży dla przemysłu i usług.
Wujek google podpowiada
Jak informuje Komisja Europejska powołując się na dane z wykonanego na jej zlecenie raportu, koszty produkcji energii w nowych elektrowniach, bez uwzględnienia subsydiów, dla energetyki węglowej wynoszą obecnie ok. 75 EUR/MWh, a koszt produkcji energii z wiatru, w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricty), jest już tylko niewiele wyższy. Z kolei koszt produkcji energii w elektrowniach gazowych i jądrowych wynosi ok. 100 EUR/MWh. Koszt produkcji energii w elektrowniach fotowoltaicznych dzięki zanotowanemu w ostatnich latach wyraźnemu spadkowi cen paneli fotowoltaicznych wynosi już ok. 100-115 EUR/MWh – w zależności od wielkości instalacji.
Ile kosztuje produkcja energii z węgla, gazu, atomu, wiatru i słońca?
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Grunt to prund

Post autor: Naj »

Naj pisze: niedziela 23 paź 2022, 21:32
bynajmniej pisze: niedziela 23 paź 2022, 09:41 Prosiłbym o wyjaśnienie jakie są koszty wytworzenia jednostki obliczeniowej prądu i cena jej sprzedaży dla przemysłu i usług.
Wujek google podpowiada
Jak informuje Komisja Europejska powołując się na dane z wykonanego na jej zlecenie raportu, koszty produkcji energii w nowych elektrowniach, bez uwzględnienia subsydiów, dla energetyki węglowej wynoszą obecnie ok. 75 EUR/MWh, a koszt produkcji energii z wiatru, w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricty), jest już tylko niewiele wyższy. Z kolei koszt produkcji energii w elektrowniach gazowych i jądrowych wynosi ok. 100 EUR/MWh. Koszt produkcji energii w elektrowniach fotowoltaicznych dzięki zanotowanemu w ostatnich latach wyraźnemu spadkowi cen paneli fotowoltaicznych wynosi już ok. 100-115 EUR/MWh – w zależności od wielkości instalacji.
Po przeliczeniu:
- wungiel - 365 PLN (0,37 PLN/kWh)
- wiatr - 475 PLN (0.46 PLN/kWh)
- fotogalwanika - 546 PLN (maks) (0,55 PLN/kWh)



Ile kosztuje produkcja energii z węgla, gazu, atomu, wiatru i słońca?
O cenie sprzedaży decyduje rynek. Jak to w kapitalizmie... ;/
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Grunt to prund

Post autor: bynajmniej »

Dzięki, są tacy co mają pojęcie!
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Grunt to prund

Post autor: j24 »

Ja pojęcia nie mam. Ile mi przyjdzie na fakturze - tyle płacę. Ale wiem, że oprócz rynku, jest jeszcze jakaś europejska giełda, aukcje itp. I to tam są napędzane ceny hurtowe za prund.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Grunt to prund

Post autor: Naj »

j24 pisze: niedziela 23 paź 2022, 21:45 ...Ale wiem, że oprócz rynku, jest jeszcze jakaś europejska giełda, aukcje itp. I to tam są napędzane ceny hurtowe za prund.
bynajmniej pytał o cenę wytworzenia przede wszystkim. A giełda to jest rynek właśnie (spekulacyjny... :x )
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Grunt to prund

Post autor: bynajmniej »

Chodziło mi o to co Naj napisał, mogę sobie porównać do proponowanych cen sprzedaży różnym podmiotom
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Grunt to prund

Post autor: Naj »

Tak naprawdę, to ceny wytworzenia energii są różne w różnych elektrowniach. Tak jak ceny wydobycia węgla są różne w różnych kopalnie=ach...


Elektrownia w Bełchatowie może produkować prąd za 210 zł
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Grunt to prund

Post autor: Wiesław »

Naj pisze: niedziela 23 paź 2022, 22:02 Tak naprawdę, to ceny wytworzenia energii są różne w różnych elektrowniach.
Podobnie jest ze szkółkami leśnymi - każda może mieć inny koszt produkcji takiej samej sadzonki... Ale gdyby energetyk odpowiedział na pytanie o sadzonki tak jak pierwotnie Naj, to bynajmniej wyciągnąłby odpowiednie wnioski i mógłby fajnie zhejtować leśników, że tak drogo sprzedają... :wink:
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Grunt to prund

Post autor: Wiesław »

Naj pisze: niedziela 23 paź 2022, 21:50 bynajmniej pytał o cenę wytworzenia przede wszystkim.
Bynajmniej pytał o KOSZT...
Czyli o sumę wydatków niezbędnych do produkcji i sprzedaży produktu. W wyniku unijnych przepisów do kosztów (pośrednich) należy też koszt zakupu zielonych obligacji, opłat za emisje CO2 powstałe przy tej produkcji, itd
Rachunek za prąd składa się z szeregu pozycji. Forum Energii przeanalizowało składowe rachunku. Ponad połowę stanowi koszt energii elektrycznej.
https://energia.rp.pl/co2/art35648731-u ... limatyczna
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Grunt to prund

Post autor: bynajmniej »

O jak wielkie oświecenie nastąpiło, niektórzy lepiej wiedzą ode mnie o co pytałem ( przyznaje niezbyt precyzyjnie napisałem pytanie) a o liczeniu kosztów sadzonek Wiesławie trochę wiem bo przez kilkanaście lat to wyliczałem.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Grunt to prund

Post autor: Naj »

Wiesław pisze: poniedziałek 24 paź 2022, 00:01

... tak jak pierwotnie Naj, to bynajmniej wyciągnąłby odpowiednie wnioski i mógłby fajnie zhejtować leśników, że tak drogo sprzedają... :wink:
Naj pierwotnie napisał, że cena sprzedaży zależy od rynku... czyli podaży i popytu. Tak jest w kapitalizmie. Chociaż niektóre rządy wprowadzają mechanizmy regulujące, z różnym skutkiem zresztą...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Grunt to prund

Post autor: Naj »

Wiesław pisze: poniedziałek 24 paź 2022, 00:08 ...W wyniku unijnych przepisów do kosztów (pośrednich) należy też koszt zakupu zielonych obligacji, opłat za emisje CO2...
"Zielone obligacje" nie muszą być związane z cena energii... Co innego opłata za emisję CO2
Czym są zielone obligacje?

Zielone obligacje są najpopularniejszą formą dłużnego finansowania projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem. To instrumenty dłużne charakteryzujące się koniecznością określenia celu wykorzystania środków pochodzących z emisji. Zielone obligacje zostały w szczegółowy sposób zdefiniowane w cenionych przez rynek niewiążących wytycznych - ICMA Green Bond Principles i CBI Climate Bonds Standard. Definicja tego instrumentu znajduje się również w projekcie unijnego rozporządzenia dot. europejskich zielonych obligacji (EU GBS). Niezależnie jednak od źródła definicji, kluczowym komponentem tego instrumentu jest cel wykorzystania środków. Środki pochodzące z emisji muszą być przeznaczane na „zielone” projekty, opisane w Ramach Emisji Zielonych Obligacji (Green Bond Framework). Szeroki katalog kategorii projektów, które mogą być finansowane środkami pochodzącymi z emisji, obejmuje m.in. energetykę odnawialną, efektywność energetyczną, czysty transport, czy zielone budynki. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie projekty, które wpisują się w szeroko zdefiniowane kategorie ICMA, mogą być finansowane środkami pochodzącymi z emisji. Emitenci definiują w Ramach Emisji Zielonych Obligacji kryteria klasyfikacji projektów dla wszystkich kategorii, a obecnie standardem staje się opracowywanie tych kryteriów w oparciu o techniczne kryteria klasyfikacji Taksonomii UE1 .
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Grunt to prund

Post autor: Wiesław »

Naj pisze: poniedziałek 24 paź 2022, 09:22 Naj pierwotnie napisał, że cena
No właśnie. A pytanie było o koszt, nie o cenę. Cena, oprócz kosztu, zawiera dochód (i kilka dodatkowych fanaberii socjalistyczno/unijnych)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Grunt to prund

Post autor: Wiesław »

Naj pisze: poniedziałek 24 paź 2022, 09:31
"Zielone obligacje" nie muszą być związane z cena energii...
Dlatego pojęcia te oddzieliłem przecinkiem. Są odrębne, ale wspólnie wpływają na koszt.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Grunt to prund

Post autor: Naj »

Wiesław pisze: poniedziałek 24 paź 2022, 09:33
No właśnie. A pytanie było o koszt, nie o cenę. Cena, oprócz kosztu, zawiera dochód (i kilka dodatkowych fanaberii socjalistyczno/unijnych)
Wiesław -Gapiszon... :lol:
Prosiłbym o wyjaśnienie jakie są koszty wytworzenia jednostki obliczeniowej prądu i cena jej sprzedaży dla przemysłu i usług
A z opłatami za emisję CO2 to jest tak:
System handlu uprawnieniami (EU ETS) jest kluczowym narzędziem polityki klimatycznej UE, którego celem jest redukcja emisji. System działa już od 2005 r. Uprawnienia do emisji CO2 były wówczas przydzielane za darmo. EU ETS limituje ilość emisji, które mogą być emitowane przez energochłonne sektory przemysłu czy producentów energii. To największe wyzwanie dla krajów takich jak Polska, gdzie – jak wynika z ostatniej styczniowej analizy Instytutu Jagiellońskiego – produkcja energii opierała się w 2021 r. w 76 proc. na wysoki emisyjnym węglu kamiennym i brunatnym. Zdaniem analityków Forum Energii, odbiorcy mogliby płacić mniej za energię elektryczną, gdyby Polska wcześniej zaczęła zmniejszać emisje i dywersyfikować swój miks. – Polityka klimatyczna w UE jest realizowana od 2005 r., a na forum ONZ od 1992 r. – przypomina Forum w swojej ostatniej lutowej analizie.
Uprawnienia do emisji CO2.

Polski rzont :wink: uprawnienia pobrał, opylił a energetyki nie zmodernizował Pasuje tu jak ulał puenta z cytowanego już kawału:
- Gdzie spiryt ?
-Prodali...
-A gdzie diengi ?
- Propili...
W 2021 r. na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 Polska zarobiła ponad 25 mld zł. Natomiast w latach 2013-2021 na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 była to kwota 60 mld zł z czego do budżetu trafiło ponad 51 mld zł.

Za to można było wybudować atomówke... I to nie jesdą :evil:
Do chwili obecnej projekt jest realizowany zgodnie z założonym harmonogramem czasowym i kosztowym. W przeliczeniu na nominalny blok 1000 MW oznacza to koszt w wysokości 13,6 mld zł.
ODPOWIEDZ