Praca informatyka w Nadleśnictwie - pytania do informatyków

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Bachus
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 04 paź 2022, 16:47

Praca informatyka w Nadleśnictwie - pytania do informatyków

Post autor: Bachus »

Cześć wszystkim,
chce podjąć pracę informatyka w jednym z Nadleśnictw.
Sprawdziłem wymogi wyszperane w internecie w pewnym nadleśnictwie, gdzie prowadzony był nabór; wymagania: https://swierczyna.szczecinek.lasy.gov. ... 93f7ecb63].
Moje pytania skierowane do osób zajmujących to stanowisko, gdyż zetknąłem się z podobnym ale w miejscu gdzie także pracują mundurowi (Policja) struktura inna ale zakres obowiązków informatyka podobny. Bardziej więc interesuje mnie szczegóły, gdyż LP są lepiej zafinansowane.
Systemy operacyjne są zamknięte i aktualizacje dostępne tylko z poziomu rdLP?
Nadawanie uprawnień dla pracowników, to raczej powinno być rzadkie gdyż z tego co widzę często występują rotacje w pracownikach. Natomiast w jaki sposób nadaje się te uprawnienia, jakiś dokumentacje czy z poziomu elektronicznego?
Ile jest tych systemów do jakich nadaje się uprawnienia, kto prowadzi szkolenia tym pracownikom, którzy otrzymali te uprawniania?
pojawiło się zarządzenie systemami centralnymi EZB, MS exchange - co to jest i z czym to się je?
Certyfikaty oraz karty kryptograficzne 0 tutaj rozumiem, że każdy uprawniony pracownik posiada własną kartę, posiada nadane uprawnienia do pewnych programów w których ma pracować. Czy coś jeszcze?
Administrowanie lokalnymi serwerami - tylko doglądanie "czy działa" oraz podpinanie nowych sprzętów czy także jakieś operacje na serwerze?
zabezpieczenie SILP na poziomie leśnictwa, co to oznacza?
Naprawa i konserwacja urządzeń, organizowanie zakupów. Sprzęt nie jest odgórnie przydzielane z rdLP dla Nadleśnictw? Konserwacja we własnym zakresie, to rozumiem ale naprawy to chyba już firmy zewnętrzne. Jakieś drukarki sieciowe opierające się na centralnym wydruku lub lesingach?
Nadzór nad prawami autorskimi i sprawdzanie zainstalowanych aplikacji. Czy w tym przypadku komputery nie są zablokowane i nałożone hasło administracyjne, tylko administrator może coś instalować.
Wymagane prawo jazdy Kat. B. To rozumiem, że będę jeździć po leśnictwach i konfigurować sprzęt.
Czy istnieje jakieś wsparcie z "wojewódzkiej/głównej" w sprawie informatyki?

Zarobki - czy wlicza się jakaś wysługa lat?
Czy ta praca jest do wykonania czy też "zawalony/zarobiony" stale i ponad siły trzeba się wyrabiać? Tam gdzie chcę kandydować jest jedno nadleśnictwo, 17 leśnictw, 1 punk łowczy. Więc wygląda na 18-19 placówek do obskoczenia. Podaję te dane gdyż nie wiem jak wielkie mogą być nadleśnictwa co wiąże się z zakresem obowiązków.
Może ktoś mnie uświadomi czy warto się w to pchać :)
Chętnie porozmawiałbym z kimś telefonicznie o tym stanowisku pracy.
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Praca informatyka w Nadleśnictwie - pytania do informatyków

Post autor: goralniskopienny »

1. Patche przychodzą z DGLP z działu informatyki lp.
Oni to pilotują, a informatyk w firmie tylko wrzuca gotową paczkę.
2.uprawnienia nadaje się pracownikom na wniosek lub zgodnie z zajmującym stanowiskiem i to nadleśniczy musi wyrazic zgodę.
3. Szkoleń pracowników zazwyczaj nikt nie przeprowadza w firmie. W zależności od stanowiska ale praca opiera się albo na silp biały czyli webowy albo czarny (taki trochę dos)
4.konsweracji dokonuje informatyk albo firma zewn. W zależności od nadleśnictwa niektórzy informatycy dostają jeszcze zadania z ochrony ppoz albo odpowiadają za zamówienia publiczne.
5. ezd to system wewnętrznego przekazywania dokumentów a ms exchange to głównie poczta lp.
6. użytkownik komputera sam nie instaluje nic. Mamy system w którym w standardzie są zainstalowane programy i to w większości przypadków wystarcza do pracy.
Jednym z zadan informatyka jest postawienie tzw stanowiska leśniczego
7. prawo jazdy b potrzebne albo żeby jeździć raz na ruski rok na leśnictwo jak się coś zepsuje albo jak dostaniesz inne obowiązki np ppoz, żeby być w pogotowiu na wypadek pożaru.
8. Wsparcie jest. Jest wydział informatyki w rdlp i generalnej dyrekcji.
9. Wyjściowa pensja jest u każdego ta sama. Pensje buduje przelicznik w zależności od wykształcenia i doświadczenia.
10.i chyba najważniejsze cytując klasyka "w lasach dobrze to już było".

Generalnie to od szefa zależy Twoj zakres obowiązków. Rzadko kiedy informatyk ma tylko w zakresie obowiązków bycie tylko informatykiem.
Andy64
leśniczy
leśniczy
Posty: 513
Rejestracja: niedziela 18 gru 2016, 19:15
Lokalizacja: Kresy

Re: Praca informatyka w Nadleśnictwie - pytania do informatyków

Post autor: Andy64 »

Myślę że to pytania za szczegółowe jak na kandydata do pracy. Może to próba znalezienia furtki do włam nią do bazy wewnętrznej ?
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Praca informatyka w Nadleśnictwie - pytania do informatyków

Post autor: goralniskopienny »

Andy64 pisze: wtorek 04 paź 2022, 20:11 Myślę że to pytania za szczegółowe jak na kandydata do pracy. Może to próba znalezienia furtki do włam nią do bazy wewnętrznej ?
Ja myślę, że normalne jesli ktoś siedzi w branży
.
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca informatyka w Nadleśnictwie - pytania do informatyków

Post autor: rutbekia »

Też tak uważam.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Bachus
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 04 paź 2022, 16:47

Re: Praca informatyka w Nadleśnictwie - pytania do informatyków

Post autor: Bachus »

[/quote]
goralniskopienny pisze: wtorek 04 paź 2022, 17:43 1. Patche przychodzą z DGLP z działu informatyki lp.
Oni to pilotują, a informatyk w firmie tylko wrzuca gotową paczkę.
2.uprawnienia nadaje się pracownikom na wniosek lub zgodnie z zajmującym stanowiskiem i to nadleśniczy musi wyrazic zgodę.
3. Szkoleń pracowników zazwyczaj nikt nie przeprowadza w firmie. W zależności od stanowiska ale praca opiera się albo na silp biały czyli webowy albo czarny (taki trochę dos)
4.konsweracji dokonuje informatyk albo firma zewn. W zależności od nadleśnictwa niektórzy informatycy dostają jeszcze zadania z ochrony ppoz albo odpowiadają za zamówienia publiczne.
5. ezd to system wewnętrznego przekazywania dokumentów a ms exchange to głównie poczta lp.
6. użytkownik komputera sam nie instaluje nic. Mamy system w którym w standardzie są zainstalowane programy i to w większości przypadków wystarcza do pracy.
Jednym z zadan informatyka jest postawienie tzw stanowiska leśniczego
7. prawo jazdy b potrzebne albo żeby jeździć raz na ruski rok na leśnictwo jak się coś zepsuje albo jak dostaniesz inne obowiązki np ppoz, żeby być w pogotowiu na wypadek pożaru.
8. Wsparcie jest. Jest wydział informatyki w rdlp i generalnej dyrekcji.
9. Wyjściowa pensja jest u każdego ta sama. Pensje buduje przelicznik w zależności od wykształcenia i doświadczenia.
10.i chyba najważniejsze cytując klasyka "w lasach dobrze to już było".

Generalnie to od szefa zależy Twoj zakres obowiązków. Rzadko kiedy informatyk ma tylko w zakresie obowiązków bycie tylko informatykiem.

Andy64 pisze: wtorek 04 paź 2022, 20:11 Myślę że to pytania za szczegółowe jak na kandydata do pracy. Może to próba znalezienia furtki do włam nią do bazy wewnętrznej ?
Podejrzenia słuszne aczkolwiek niepotrzebne. Pracuję na Policji jako informatyk. dlatego zastanawiałem się czy struktura systemu oraz podział działań jest bliźniaczy (u leśniczego widziałem komputer oparty na linuxie). Nie szukam dziury w tym bo mam rodzinę w lasach ale z komputerów nie kumaci, niewiele mi są w stanie powiedzieć. Zanim pognam z podaniem na wstępną rozmowę to zbieram informacje. Chcę wypaść na rozmowie jak najlepiej a najważniejsze ,że wygląda to bardzo podobnie więc zwiększa szansę na otrzymanie tej pracy.


1) To samo
2) To samo ale rotacji kadrowych jest sporo z powodu różnych wydziałów
3) To samo
4) Konserwacja to samo, natomiast zamówienia składam do "głównej". Dopiero stamtąd wychodzi zezwolenie na przydział i możemy coś otrzymać jeżeli mamy mało lub oni posiadają na stanie. Więc podobnie. Natomiast zamówienie publiczne u Was zapewne jest raz na jakiś czas lub gdy urządzenie jest wyeksploatowanie, nieopłacalne w naprawie. Zapewne przewidziana jest na to pula pieniężna. Mnie natomiast interesuje czy można "kupić w sklepie" czy trzeba kilka ofert zebrać?
5) EZD jest ciekawy, tego jeszcze nie mamy. Zamiast MS exchange mamy HCL Notes (dawny Lotus).
6) Też używamy "obrazów" do systemów i blokad.
Domniemam ,że karty dla osób są wydawane natomiast informatyk ma zarządzać podłączeniem sprzętu i udostępnić stanowisko. Zapewne zamknięte to jest w formie przydzielania dostępu "z góry".
7) To samo ale obowiązki inne ... echh
8) To samo ale trochę inaczej podzielone. Jaki macie kontakt, swobodny, pomocni?
9) Tu zapytam szczegółowo bo to dla mnie ważne.
Wykształcenie średnie, staż pracy ponad 10 lat.
Macie coś takiego jak wysługa lat?
Czy można liczyć na 50 tys. w sakli roku (wliczamy wszystkie dodatki, trzynastki, dodatki, premie, wczasy pod gruszą).
10) Pracy jest tyle ,że chcę wiać. Zazwyczaj jest dwóch inf, lub podzielone obowiązki ale tu gdzie jestem nie dostali drugiego etatu i spadło na jednego :(. Jest tak dużo pracy, nie idzie przerobić. Dlatego pytam bo tam gdzie chcę iść do nadleśnictwa to informatyk też ma BHP.

Szukam miejsca pracy w którym można pracować i się wyrobić ... a może czasem kawę wypić. Obecnie zapierdzielam i mam dość. Nie chcę trafić z deszczu pod rynnę.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5470
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Praca informatyka w Nadleśnictwie - pytania do informatyków

Post autor: Blues Brothers »

Są nadleśnictwa gdzie informatyk wyrabia się na pół etatu.
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Praca informatyka w Nadleśnictwie - pytania do informatyków

Post autor: goralniskopienny »

Bachus pisze: wtorek 04 paź 2022, 21:41
goralniskopienny pisze: wtorek 04 paź 2022, 17:43 1. Patche przychodzą z DGLP z działu informatyki lp.
Oni to pilotują, a informatyk w firmie tylko wrzuca gotową paczkę.
2.uprawnienia nadaje się pracownikom na wniosek lub zgodnie z zajmującym stanowiskiem i to nadleśniczy musi wyrazic zgodę.
3. Szkoleń pracowników zazwyczaj nikt nie przeprowadza w firmie. W zależności od stanowiska ale praca opiera się albo na silp biały czyli webowy albo czarny (taki trochę dos)
4.konsweracji dokonuje informatyk albo firma zewn. W zależności od nadleśnictwa niektórzy informatycy dostają jeszcze zadania z ochrony ppoz albo odpowiadają za zamówienia publiczne.
5. ezd to system wewnętrznego przekazywania dokumentów a ms exchange to głównie poczta lp.
6. użytkownik komputera sam nie instaluje nic. Mamy system w którym w standardzie są zainstalowane programy i to w większości przypadków wystarcza do pracy.
Jednym z zadan informatyka jest postawienie tzw stanowiska leśniczego
7. prawo jazdy b potrzebne albo żeby jeździć raz na ruski rok na leśnictwo jak się coś zepsuje albo jak dostaniesz inne obowiązki np ppoz, żeby być w pogotowiu na wypadek pożaru.
8. Wsparcie jest. Jest wydział informatyki w rdlp i generalnej dyrekcji.
9. Wyjściowa pensja jest u każdego ta sama. Pensje buduje przelicznik w zależności od wykształcenia i doświadczenia.
10.i chyba najważniejsze cytując klasyka "w lasach dobrze to już było".

Generalnie to od szefa zależy Twoj zakres obowiązków. Rzadko kiedy informatyk ma tylko w zakresie obowiązków bycie tylko informatykiem.

Andy64 pisze: wtorek 04 paź 2022, 20:11 Myślę że to pytania za szczegółowe jak na kandydata do pracy. Może to próba znalezienia furtki do włam nią do bazy wewnętrznej ?
Podejrzenia słuszne aczkolwiek niepotrzebne. Pracuję na Policji jako informatyk. dlatego zastanawiałem się czy struktura systemu oraz podział działań jest bliźniaczy (u leśniczego widziałem komputer oparty na linuxie). Nie szukam dziury w tym bo mam rodzinę w lasach ale z komputerów nie kumaci, niewiele mi są w stanie powiedzieć. Zanim pognam z podaniem na wstępną rozmowę to zbieram informacje. Chcę wypaść na rozmowie jak najlepiej a najważniejsze ,że wygląda to bardzo podobnie więc zwiększa szansę na otrzymanie tej pracy.


1) To samo
2) To samo ale rotacji kadrowych jest sporo z powodu różnych wydziałów
3) To samo
4) Konserwacja to samo, natomiast zamówienia składam do "głównej". Dopiero stamtąd wychodzi zezwolenie na przydział i możemy coś otrzymać jeżeli mamy mało lub oni posiadają na stanie. Więc podobnie. Natomiast zamówienie publiczne u Was zapewne jest raz na jakiś czas lub gdy urządzenie jest wyeksploatowanie, nieopłacalne w naprawie. Zapewne przewidziana jest na to pula pieniężna. Mnie natomiast interesuje czy można "kupić w sklepie" czy trzeba kilka ofert zebrać?
5) EZD jest ciekawy, tego jeszcze nie mamy. Zamiast MS exchange mamy HCL Notes (dawny Lotus).
6) Też używamy "obrazów" do systemów i blokad.
Domniemam ,że karty dla osób są wydawane natomiast informatyk ma zarządzać podłączeniem sprzętu i udostępnić stanowisko. Zapewne zamknięte to jest w formie przydzielania dostępu "z góry".
7) To samo ale obowiązki inne ... echh
8) To samo ale trochę inaczej podzielone. Jaki macie kontakt, swobodny, pomocni?
9) Tu zapytam szczegółowo bo to dla mnie ważne.
Wykształcenie średnie, staż pracy ponad 10 lat.
Macie coś takiego jak wysługa lat?
Czy można liczyć na 50 tys. w sakli roku (wliczamy wszystkie dodatki, trzynastki, dodatki, premie, wczasy pod gruszą).
10) Pracy jest tyle ,że chcę wiać. Zazwyczaj jest dwóch inf, lub podzielone obowiązki ale tu gdzie jestem nie dostali drugiego etatu i spadło na jednego :(. Jest tak dużo pracy, nie idzie przerobić. Dlatego pytam bo tam gdzie chcę iść do nadleśnictwa to informatyk też ma BHP.

Szukam miejsca pracy w którym można pracować i się wyrobić ... a może czasem kawę wypić. Obecnie zapierdzielam i mam dość. Nie chcę trafić z deszczu pod rynnę.
[/quote]

50 netto w skali roku na pewno jest do zdobycia i myślę, że jeszcze sporo więcej.
Dodatków mniej niż na policji i pensja mniej dynamicznie wzrasta niż na policji.

No i polityka wszechobecna ....

No i jesli nie ma wakatu na portalu lasów to raczej nikt nie rozpatrzy Twojego podania.

Wszystko zależy od pracujących ludzi i sprzętu
Jesli co chwilę będą coś psuć to roboty będzie więcej.
Jeśli nie to raczej robota bez dedlajna.
Z obowiązków mogą Ci jeszcze dołożyć leśna mapę numeryczną i drona jesli nadleśnictwo posiada. Oczywiście na drona wysyłają na szkolenie.
Bachus
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 04 paź 2022, 16:47

Re: Praca informatyka w Nadleśnictwie - pytania do informatyków

Post autor: Bachus »

goralniskopienny pisze: wtorek 04 paź 2022, 22:06
50 netto w skali roku na pewno jest do zdobycia i myślę, że jeszcze sporo więcej.
Dodatków mniej niż na policji i pensja mniej dynamicznie wzrasta niż na policji.

No i polityka wszechobecna ....

No i jesli nie ma wakatu na portalu lasów to raczej nikt nie rozpatrzy Twojego podania.

Wszystko zależy od pracujących ludzi i sprzętu
Jesli co chwilę będą coś psuć to roboty będzie więcej.
Jeśli nie to raczej robota bez dedlajna.
Z obowiązków mogą Ci jeszcze dołożyć leśna mapę numeryczną i drona jesli nadleśnictwo posiada. Oczywiście na drona wysyłają na szkolenie.
Z zarobkami mnie uspokoiłeś. Przynajmniej jakaś normalna płaca. To co podałem to wypracowałem, ciężko, bardzo ciężko. Dodatki to powiedzmy ..., że przemilczę bo jakby ich nie było. Wzrost pensji dla cywila niemalże nie istnieje.
Praca informatyka to jakieś stanowisko urzędowe?
Czekam aż się pojawi miejsce pracy i liczę ,że uda się tylko dzięki wiedzy a nie ...
Wszechobecna polityka, można się od tego jakoś odciąć?
Co do deadline to otrzymujesz mail o 7.40 rano a do wykonania na 9.00 tego samego dnia. Dziękuję, to nie dla mnie.
Mapa to się wypytam na miejscu. Natomiast dron brzmi ciekawie.
Dodam od siebie, ubezpieczenie obowiązkowe od zniszczeń sprzętu, pojazdu, czegokolwiek to każdy ma ale znalezienie winnego... Też tak u Was bywa ,że trzeba prowadzić "śledztwo"? Co się wydarzyło bo winnych to przecież nie ma!
ODPOWIEDZ