Skażona Odra

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Skażona Odra

Post autor: Piotrek »

j24 pisze: niedziela 14 sie 2022, 19:28Na dziś tak to wygląda:
Wygląda tak, że drugi twój link pokazuje dokładnie to samo co link Naj-a. Wynika z tego, że gospodarka wodna jest wymieniona na stronie informacji podstawowych, a ani słowem o niej nie wspomina strona z informacjami o organach i jednostkach podległych lub nadzorowanych.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Skażona Odra

Post autor: Naj »

Pan Premier po prosty zapomniał o Wodach... :P
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Skażona Odra

Post autor: j24 »

Jak nie ma, jak jest. 11 pozycja na liście.

Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Infrastruktury lub przez niego nadzorowanych (M. P. 2021 poz.226) jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi lub przez niego nadzorowanymi są:

Akademia Morska w Szczecinie
Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie
Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie
Instytut Kolejnictwa w Warszawie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy
Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie
Izba Morska w Gdańsku z siedzibą w Gdyni
Izba Morska w Szczecinie
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
Odwoławcza Izba Morska w Gdańsku z siedzibą w Gdyni
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z siedzibą w Warszawie
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w Warszawie
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” w Warszawie
Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu
Transportowy Dozór Techniczny w Warszawie
Uniwersytet Morski w Gdyni
Urząd Morski w Gdyni
Urząd Morski w Szczecinie
Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy
Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie
Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu
Zespół Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Skażona Odra

Post autor: Sten »

Tu są jednostki podległe i nadzorowane przez MKiŚ:
https://www.gov.pl/web/klimat/jednostki ... adzorowane
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Skażona Odra

Post autor: Piotrek »

j24 pisze: niedziela 14 sie 2022, 19:50Jak nie ma, jak jest. 11 pozycja na liście.
Fakt. Przegapiłem. Moja wina.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Skażona Odra

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Skażona Odra

Post autor: Naj »

Cały czas pieprza o "solach". Ja się pytam jakie to sole :?: :x
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Skażona Odra

Post autor: góral bagienny »

Może trzeźwiące...? :-|
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Skażona Odra

Post autor: j24 »

A może sole kopalniane. Solanka znaczy się. W dużych ilościach. Tak dużych, że przy dramatycznie niskim stanie wody w rzece zamienia ją w "wodę morską".
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Skażona Odra

Post autor: Piotrek »

Naj pisze: niedziela 14 sie 2022, 20:46Cały czas pieprza o "solach". Ja się pytam jakie to sole :?: :x
Chyba jednak sole rtęci...
Osobiście podejrzewam, że to azotan rtęci(II), Hg(NO3)2
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Skażona Odra

Post autor: Naj »

P. Moskwa napisze, że wykryto ... azotany... ;/
PS. Jak pobierałem nauki na WL, to na ćwiczeniach z chemii nieorganicznej, asystent (ps. Pingwin) dawał menzurkę z roztworem różnych soli i kazał wykrywać pierwiastki.... To była nawet niezła zabawa, szczególnie, jak się udało zajrzeć do kartki Pingwina z nr menzurki i składem tej mieszaniny...
Sylvan

Re: Skażona Odra

Post autor: Sylvan »

Nie znam się na tym wszystkim....
Wydaje mi się jednak, że w dowolnej rzece środkowej i zachodniej Europy można wykryć dowolny pierwiastek.
Pytanie tylko w jakiej ilości.
I drugie pytanie: czy było go tam tyle już wczoraj, czy nie.
No i trzecie pytanie: Gdzie są te wszystkie Grinpisy z ich funduszami, laboratoriami i naukowcami?
Czemu tej wody nie zbadali?
Przecież taką mają okazję..... czemu z niej nie korzystają?

A na koniec:"Jak podkreślił Vogel, chociaż zatrucie Odry rtęcią jest faktem, to "obecnie nie możemy powiedzieć, że rtęć jest odpowiedzialna za śnięcie ryb". - Na razie nie wiemy, co je naprawdę zabiło - dodał."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Skażona Odra

Post autor: Piotrek »

Sylvan pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 11:36No i trzecie pytanie: Gdzie są te wszystkie Grinpisy z ich funduszami, laboratoriami i naukowcami?
Czemu tej wody nie zbadali?
Przecież taką mają okazję..... czemu z niej nie korzystają?
Bo to nie przynosi kasy.
Sylvan pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 11:36A na koniec:"Jak podkreślił Vogel, chociaż zatrucie Odry rtęcią jest faktem, to "obecnie nie możemy powiedzieć, że rtęć jest odpowiedzialna za śnięcie ryb". - Na razie nie wiemy, co je naprawdę zabiło - dodał."
I to prawda. Rtęć, lub bardziej precyzyjnie - rtęć w postaci jonów, nie zabija od razu lecz dopiero po odpowiednim skumulowaniu się w organizmie żywym.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Skażona Odra

Post autor: Naj »

Sylvan pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 11:36 .... Czemu tej wody nie zbadali...
Po pierwsze primo, tak jak pisałem, badanie wody w momencie pojawienia się martwych ryb jest bez sensu. Przecież te ryby zdechły na skutek trucizn w innej wodzie, która jest już daleko...
A po drugie. Do badania przyczyn zatrucia powołane są odpowiednie organy państwa. Także do monitorowania stanu wody. Organizacjom ekologicznym nic do tego...
Sylvan

Re: Skażona Odra

Post autor: Sylvan »

Naj pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 17:49
Sylvan pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 11:36 .... Czemu tej wody nie zbadali...
Po pierwsze primo, tak jak pisałem, badanie wody w momencie pojawienia się martwych ryb jest bez sensu. Przecież te ryby zdechły na skutek trucizn w innej wodzie, która jest już daleko...
Czyli żadne badania wody już nie mają sensu? Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym..
Naj pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 17:49 A po drugie. Do badania przyczyn zatrucia powołane są odpowiednie organy państwa. Także do monitorowania stanu wody. Organizacjom ekologicznym nic do tego...
Tu też się nie zgadzam.
Bo wynika z tego, że organizacje mogą szczuć i szczekać i działać bez żadnych danych i dowodów, a tylko na podstawie czyjegoś chciałbym, widzimisię....
A że często tak jest? A to już inna para kaloszy.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Skażona Odra

Post autor: Naj »

Sylvan pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 18:12 ...
Czyli żadne badania wody już nie mają sensu? Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym..
Toż, do .... :x Przecież napisałem, że instytucje państwowe powinny/są zobowiązane do monitorowania stanu wód. Obecne badania mogą ustalić (ale pewnie nie ustalą) ewentualnego sprawcę zatrucia. A życia rybom i innym stworom nikt nie zwróci... Według mnie wynika to z bałaganu organizacyjnego: Wody Polskie, które wydają pozwolenia wodno-prawne podlegają min, infrastruktury a badaniami zajmuje się GIOŚ podległy Moskwie.
Popatrz na LP. Przecież lasy i woda to elementy środowiska. LP podlegają jednemu ministerstwu. I w LP istnieje precyzyjny system badania zagrożeń . Który pozwala z odpowiednim wyprzedzeniem pojmować decyzje o ich zwalczaniu. Z wodami jest tak, że jedni badają a inni decydują... A tak nawiasem mówiąc. Po .... teraz badania skoro szef policji obiecał melona za znalezienie sprawcy zatrucia. Może to jest droga?
Sylvan pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 18:12Tu też się nie zgadzam.
Bo wynika z tego, że organizacje mogą szczuć i szczekać i działać bez żadnych danych i dowodów, a tylko na podstawie czyjegoś chciałbym, widzimisię.... A że często tak jest? ....
Może często ale nie zawsze, Organizacje "ekologiczne" mogą działać na podstawie znanych badań i statystyk. A że naginają wnioski do swoich założeń? Pewnie też...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Skażona Odra

Post autor: j24 »

Do tego dołóż, że GIOŚ podlega MŚ. A tymczasem WIOŚ wojewodom. To pogłębia bałagan.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Skażona Odra

Post autor: j24 »

Temat Arłamowa wydzieliłem:

https://lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=57317
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Sylvan

Re: Skażona Odra

Post autor: Sylvan »

Naj pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 19:07
Sylvan pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 18:12 ...
Czyli żadne badania wody już nie mają sensu? Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym..
Toż, do .... :x Przecież napisałem, że instytucje państwowe powinny/są zobowiązane do monitorowania stanu wód. Obecne badania mogą ustalić (ale pewnie nie ustalą) ewentualnego sprawcę zatrucia. A życia rybom i innym stworom nikt nie zwróci... Według mnie wynika to z bałaganu organizacyjnego: Wody Polskie, które wydają pozwolenia wodno-prawne podlegają min, infrastruktury a badaniami zajmuje się GIOŚ podległy Moskwie.
Nie ma się co tak unosić. Czytać umiem.
Nie zawsze wszystko rozumiem.
Chociażby to, że raz psioczysz na brak badań. Innym razem twierdzisz, że na badanie wody już za późno skoro ryby spływają.
A jednocześnie powołujesz się na badania niemieckie...
Może zdecyduj się na coś?
Bo tak to wygląda, jakby Ci zależało na dowaleniu komuś a niezbyt wiesz jak. I za co.
Naj pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 17:49
Sylvan pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 11:36 .... Czemu tej wody nie zbadali...
Po pierwsze primo, tak jak pisałem, badanie wody w momencie pojawienia się martwych ryb jest bez sensu. Przecież te ryby zdechły na skutek trucizn w innej wodzie, która jest już daleko...
A po drugie. Do badania przyczyn zatrucia powołane są odpowiednie organy państwa. Także do monitorowania stanu wody. Organizacjom ekologicznym nic do tego...
Naj pisze: No, właśnie z tymi obowiązkami to nie wiadomo jak jest. W mediach piszą, że monitoring skażeń wody prowadzi Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Za wody odpowiadają Wody Polskie.... Są jeszcze jakieś instytucje wojewódzkie... Jak WP nie dostaną papieru z GIOŚu to skażenia nie ma. A jak już dostaną, to wykryć sprawców się nie da - bo woda skażona jest uz w Bałtyku...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Skażona Odra

Post autor: Naj »

Sylvan pisze: poniedziałek 15 sie 2022, 20:46 Nie zawsze wszystko rozumiem....
No, to muszę powtórzyć moje przemyślenia :wink: :
1. Wody powinny być monitorowane stale przez niezależną firmę/instytucję. W każdym miejscu zrzutów ścieków.

2. Rozpoczynanie badań wody po ujawnieniu śnięcia ryb nie zapobiega katastrofie ekologicznej. Może (ale pewnie nie) ujawnić źródło skażenia. Monitorowanie i szukanie winnego skażenia to zupełnie inne postępowania.

3. Współczesna technika laboratoryjna jest w stanie określić związki chemiczne w wodzie. Stwierdzenie, że były to "sole" jest kretyńskie.

4. Organizacja gospodarki wodami w PL jest wysoce niewłaściwa a za tą sytuację odpowiada premier:
- Wody Polskie (wydawanie pozwoleń wodno-prawnych) podlegają min. Infrastruktury,
- Główny Inspektor Ochrony Środowiska - min. Środowiska
- Inspektoraty Ochrony Środowiska - wojewodom.
W rezultacie nikt za nic nie odpowiada i mamy Odrę

5 Nie pisałem o badaniach niemieckich bo mało o nich wiem

PS. Za wzór mogą służyć LP które w całości podlegają jednemu ministrowi a które wykonują działania gospodarcze a jednocześnie posiadają skuteczne systemy monitorowania zagrożeń, np. sytuacji pożarowej (monitorowanie wilgotności ścioły) czy badania zagrożenia szkodnikom owadzim (ZOLe, poszukiwania jesienne...)
PS 2. Kiedy oddałem do badania wodę ze studni w LSN to po tygodniu otrzymałem dokładny raport z zawartością ilościową wszystkich związków. Można :?:
ODPOWIEDZ