Zbiór jagód maszynkami

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
James May
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 30 lip 2022, 08:17

Zbiór jagód maszynkami

Post autor: James May »

Proszę mi wytłumaczyć dlaczego corocznie leśnicy oraz strażnicy leśni kompromitują się molestujac ludzi za zbieranie jagód maszynkami? Pracuję 20lat w terenie i nigdy nie widziałem szkód spowodowanych zbieraniem jagód maszynkami.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: Piotrek »

Ja widziałem. Wszystko zależy od techniki i pazerności zbieracza. Jeśli mu się maszynka zahaczy o gałązki, a on ją wycofa to szkody nie ma lub ogranicza się do uszkodzenia kilku gałązek. Lecz jeśli postanowi "dociągnąć" maszynkę do końca, to wyrwie krzaczek. Raczej trudno byłoby nadzorować wszędzie prawidłowość używania maszynki, więc prościej jest jej zakazać w ogóle.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: Piotrek »

I jeszcze w uzupełnieniu.
James May pisze: czwartek 04 sie 2022, 16:10dlaczego corocznie leśnicy oraz strażnicy leśni kompromitują się molestujac ludzi za zbieranie jagód maszynkami?
Otóż nie kompromitują się, tylko pilnują przestrzegania prawa. Takie zbieranie jest bowiem zagrożone karą w Kodeksie Wykroczeń. Konkretnie jest to art. 153. § 1. pkt. 4:
Kto w nienależącym do niego lesie:
[...]
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,

podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Równie dobrze mógłbyś zapytać dlaczego policjanci kompromitują się prześladując nietrzeźwych kierowców.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Sylvan

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: Sylvan »

No tak.
Ale gdzie jest zakaz zbierania jagód ręcznymi zbieraczkami?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: Piotrek »

Sylvan pisze: czwartek 04 sie 2022, 18:50Ale gdzie jest zakaz zbierania jagód ręcznymi zbieraczkami?
Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 28 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ochrony i zbioru płodów runa leśnego oraz zasad lokalizowania pasiek na obszarach leśnych - § 4. pkt 2: Dz.U. 1999 nr 6 poz. 42
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: Naj »

Sylwan nie zna rozporządzeń swojego ministra :?: :lol:
Sylvan

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: Sylvan »

Zna nie zna.... pojęcie względne.
A jeszcze dochodzi: czy rozumie? A właściwie to: czy właściwie rozumie?
Bo:
Paragraf 4 punkt 2 można różnie interpretować.
Bo: wolno ręcznie bez jakichkolwiek narzędzi i urządzeń uszkadzających lub niszczących rośliny.
Ja rozumiem, że ten zapis wyłącza tylko narzędzia i urządzenia uszkadzające lub niszczące rośliny.
Ale znowu: co to właściwie znaczy? Przecież przy zbiorze paluszkami też listek czy gałązka nieraz się trafi?
A poza tym według prawa niejasności powinny być traktowane na korzyść oskarżonego. A przepis jasny nie jest.
I jeszcze tylko jedno.
A jakie są ewentualne możliwości sankcji?
Wiem, wiem. Niszczenie runa leśnego. Ale mowa o niszczeniu runa leśnego, a nie o zbiorze niedozwoloną metodą...

PS. Na wszelki wypadek trzeba by się do pewnej partii zapisać. Oni swoich przecież bronią do upadłego....
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: Kuna lesna »

Co do szkody to jeśli teren jest w miarę wilgotny to nic się nie dzieje,w czasie suszy to masakra .
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: wujek12 »

Bardziej leśnicy w niektórych nadleśnictwach kompromitują się zwalczając chwasty glifosatem w tym skupiska krzaczków jagód, malin i wiele innych cennych roślin.
wujek12
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: Wiesław »

wujek12 pisze: niedziela 07 sie 2022, 08:16 leśnicy w niektórych nadleśnictwach kompromitują się zwalczając chwasty glifosatem
Nie słyszałem o takim przypadku. Można prosić o więcej danych?
Sylvan

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: Sylvan »

Zaraz przeczytasz o tym ile olsztyński ZPUH ton zamowił.
Ale komu sprzedał to już nie :) .
madic
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 18 gru 2008, 20:43
Lokalizacja: góry

Re: Zbiór jagód maszynkami

Post autor: madic »

W zbieraniu jagód najgorsze nie jest, to, że zbierane są maszynkami, lecz bardzo jest częste dokonywanie zbioru w miejscach niedozwolonych - uprawach leśnych. Dzieje się to nagminnie w górach, gdzie najlepsze jagodziska znajdują się w ogrodzonych uprawach. Zbieracze ( często zawodowi )oprócz nielegalnego wjeżdżania do lasu, nagminnie niszczą ogrodzenia, a potrafią również zaprószyć ogień.
ODPOWIEDZ