Drzewa trudne (dziuplaste)

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: goralniskopienny »

Pozwolę sobie założyć temat, który budzi sporo kontrowersji wśród leśników terenowych, mianowicie pozostawianie drzew dziuplastych na zrębach i drzewostanach użytkowanych przedrębnie.

W naszej instytucji funkcjonują przepisy które wzajemnie sobie zaprzeczają.

Instrukcja bhp przy pozyskaniu i zrywce, która stanowi Załącznik do zarządzenia nr 36
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 20 kwietnia 2012 r. Mowi:

§ 33
1. Na działkach zrębu zupełnego należy zachować następującą kolejność prowadzenia
ścinki drzew (po uwzględnieniu drzew przewidzianych do pozostawienia ze
względów hodowlanych lub ekologicznych):
a) drzewa trudne (złomy, wywroty, drzewa hubiaste, drzewa ze złamanymi,
zwisającymi gałęziami, itp.);
b) podszyt i podrost (II piętro);
c) pozostałe drzewa, których obalanie jest możliwe zgodnie z ustalonym kierunkiem
obalania;
d) drzewa, których kierunek obalania znacząco odbiega od głównego kierunku
obalania drzew na danej powierzchni roboczej.
2. Na działkach rębni złożonych i w cięciach przedrębnych należy, w pierwszej
kolejności, usunąć drzewa trudne (złomy, wywroty, drzewa hubiaste, drzewa ze
złamanymi, zwisającymi gałęziami, itp.)


DRZEWA TRUDNE definicja z encyklopedii leśnej:
(użytkowanie lasu), drzewa, których ścięcie związane jest ze szczególnym zagrożeniem wypadkiem. Należą do nich drzewa nadłamane, pęknięte, dziuplaste, silnie pochylone, a także złomy i wywroty po klęskach żywiołowych.

ŹRÓDŁO (AUTOR)
Dieter F. Giefing

Natomiast instrukcja ochrony lasu, certyfikacja FSC oraz inne rozporządzenia nakazują nam zostawiać drzewa ekologiczne (w tym dziuplaste) w stanie nienaruszonym.

Wynika z tego, że przepisy bhp nie idą w parze z innymi zarządzeniami i rozporządzeniam i doskonale o tym wiemy.

Temat jest problematyczny.
Dla kontrolujących ważniejsze jest to żeby dziuplak pozostał na zrębie, a dla wykonujących prace na rzecz LP ważniejsze jest własne życie i bezpieczna praca. A pośrodku tego stoi Leśniczy i drapie się po głowie komu dogodzić. Zaznaczyć literę "E" czy nie.
Jesli podczas tego dylematu leśniczy nie osiwiał, to na pewno osiwieje jeśli pojawi się kontrola i znajdą dziuple w stosie.
Nie wnikam już w to, że w pozostawionych drzewach dziuplastych na zrębach rzadko kiedy da się zaobserwować ptaszka, który tam gniazduje i nie wnikam w to, że pod pozostawionym dziuplastym rosochatym dębem, choćbyśmy wychodzili ze skóry to młode pokolenie drzew rosnąc nie chce.

Pomijając leśne sprawy, co w momencie wypadku podczas pracy? Hipotetycznie wypadek śmiertelny. Pilarz ścina drzewo zdrowe, znajdujące się obok drzewa świętego (dziuplastego), dziuplak dostaje rykoszetem i sie łamie spadając na pilarza.
Pilarz ginie, przyjeżdża inspekcja pracy, może prokurator, który na podstawie zeznań świadków ocenia, że w pierwszej kolejności nie zostało ścięte drzewo trudne, bo leśniczy zaznaczył je jako ekologiczne które ma pozostać na zrębie.
Co wtedy ? Leśniczy się tłumaczy?

Jakie Wy macie swoje spostrzeżenia na temat drzew dziuplastych?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: Kuna lesna »

Temat jak piszesz kontrowersyjny ale można to pogodzić.Po pierwsze nie należy zostawiać drzew dziuplastych które są zagrożeniem dla osób postronnych. Po drugie zostawienie pojedynczego drzewa z dziupla czy gniazdem nie ma sensu lepiej pozostawić grupę drzew sąsiednich lub zrobić kępę ekologiczną.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: j24 »

W praktyce różnie z tym bywa.
U mnie na zrębie IB - ok. 2 ha - drzewostan osikowy - zainwentaryzowaliśmy 40 drzew dziuplastych. Pozostawiliśmy je - i tylko je. Gdyby chcieć pozostawić je z otuliną, to wycięlibyśmy może 2/3 zrębu.
W tym roku w lutym wichura wywaliła ok. 30 pozostawionych drzew dziuplastych. Reszta jest wystawiona na słońce. Jaki to ma sens? Jest zgodne z zarządzeniem ...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: goralniskopienny »

j24 pisze: sobota 25 cze 2022, 21:31 W praktyce różnie z tym bywa.
U mnie na zrębie IB - ok. 2 ha - drzewostan osikowy - zainwentaryzowaliśmy 40 drzew dziuplastych. Pozostawiliśmy je - i tylko je. Gdyby chcieć pozostawić je z otuliną, to wycięlibyśmy może 2/3 zrębu.
W tym roku w lutym wichura wywaliła ok. 30 pozostawionych drzew dziuplastych. Reszta jest wystawiona na słońce. Jaki to ma sens? Jest zgodne z zarządzeniem ...
Sensu żadnego nie ma...
Ale teraz to kontrolujący zarzucą że kępy ekologicznej nie ma. Albo że za mała powierzchnia.. :lol:


Ja miałem zrąb mieszany. Nad głównym leśnym duktem dąb rodzimy i czerwony i prawie w każdym dziupla. Reszta zrębu to sosna i trochę buka. Z buka zrobiłem kępę ekologiczną.

W kepie jakieś dzuple się znajdą.
Dęba wywalilem bo każdy jeden był pochylony nad drogę leśna która jest mocno uczęszczana.
Oczywiście drewno dębowe wyrobiłem.
Wg rozporządzenia powinienem tę dęby zostawić. Tylko że jak odslonilem ścianę to przy pierwszym mocniejszym podmuchu by sie wywróciły i jeszcze bym miał kogoś na sumieniu.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: Kuna lesna »

Dziuple na ziemi tez maja swoja funkcje .Sa miejscem zasiedlenia innych zwierząt i ptaków , nie traktujcie ochrony przyrody poprzez tylko dziuple , sa jeszcze gniazda , nory itd . Dla mnie jest jasne , tam gdzie nie ma zagrożenia zostawiam do naturalnego rozkładu , i co z tego ze zajmują miejsce .Zmieniasz sposób przygotowania gleby np za pomocą motyki lub w inny sposób gospodarujecie na części przewróconych drzew . Zarządzenie jest po to aby go przestrzegać , przy obecnym nagłośnieniu spraw usuwania drzew zasiedlonych narażacie się na konsekwencje , nawet dyscyplinarne . Trudność i cena takich obostrzeń no cóż , pomyśl jak by to było gdyby przepis do zadrzewień został wprowadzony w lesie czy wtedy byłoby taniej ? Ale to taka dygresja .
Ps . Słyszałem o leśniczym który nie dopilnował drzewa z dziupla i po ścięciu wkopywał pal z dziupla na nowo w grunt .
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: goralniskopienny »

Kuna lesna pisze: niedziela 26 cze 2022, 05:34 Dziuple na ziemi tez maja swoja funkcje .Sa miejscem zasiedlenia innych zwierząt i ptaków , nie traktujcie ochrony przyrody poprzez tylko dziuple , sa jeszcze gniazda , nory itd . Dla mnie jest jasne , tam gdzie nie ma zagrożenia zostawiam do naturalnego rozkładu , i co z tego ze zajmują miejsce .Zmieniasz sposób przygotowania gleby np za pomocą motyki lub w inny sposób gospodarujecie na części przewróconych drzew . Zarządzenie jest po to aby go przestrzegać , przy obecnym nagłośnieniu spraw usuwania drzew zasiedlonych narażacie się na konsekwencje , nawet dyscyplinarne . Trudność i cena takich obostrzeń no cóż , pomyśl jak by to było gdyby przepis do zadrzewień został wprowadzony w lesie czy wtedy byłoby taniej ? Ale to taka dygresja .
Ps . Słyszałem o leśniczym który nie dopilnował drzewa z dziupla i po ścięciu wkopywał pal z dziupla na nowo w grunt .
Tam gdzie nie ma zagrożenia też dziuple zostawiam.
Sylvan

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: Sylvan »

Dylematu w zasadzie nie ma żadnego.
Najważniejsze jest BHP czyli ochrona życia człowieka.
Dopiero potem wszystkie inne.
Trzeba ściąć z dziuplą to się ścina. Tyle, że najpierw upewnić się, że tam gniazda nie ma. I ściąć w innym terminie.
Przepisy nie zakazują całkowicie ścinki drzew z dziuplami, a tylko nadgorliwi "kontrolerzy".
A "ekolodzy" zarzucają , że chcemy się wzbogacić na próchnie.
Ot , każdy kręci jak mu wygodnie, a jak drzewo na samochód spadnie to się zaczynają bajki o tomografie...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: j24 »

goralniskopienny pisze: sobota 25 cze 2022, 22:57
j24 pisze: sobota 25 cze 2022, 21:31 W praktyce różnie z tym bywa.
U mnie na zrębie IB - ok. 2 ha - drzewostan osikowy - zainwentaryzowaliśmy 40 drzew dziuplastych. Pozostawiliśmy je - i tylko je. Gdyby chcieć pozostawić je z otuliną, to wycięlibyśmy może 2/3 zrębu.
W tym roku w lutym wichura wywaliła ok. 30 pozostawionych drzew dziuplastych. Reszta jest wystawiona na słońce. Jaki to ma sens? Jest zgodne z zarządzeniem ...
Sensu żadnego nie ma...
Ale teraz to kontrolujący zarzucą że kępy ekologicznej nie ma. Albo że za mała powierzchnia.. :lol:


Ja miałem zrąb mieszany. Nad głównym leśnym duktem dąb rodzimy i czerwony i prawie w każdym dziupla. Reszta zrębu to sosna i trochę buka. Z buka zrobiłem kępę ekologiczną.

W kepie jakieś dzuple się znajdą.
Dęba wywalilem bo każdy jeden był pochylony nad drogę leśna która jest mocno uczęszczana.
Oczywiście drewno dębowe wyrobiłem.
Wg rozporządzenia powinienem tę dęby zostawić. Tylko że jak odslonilem ścianę to przy pierwszym mocniejszym podmuchu by sie wywróciły i jeszcze bym miał kogoś na sumieniu.
1. Kępa jest - w innym miejscu. Nie dodałem tego. Może ze dwie dziuple w niej są. Bo drzewa dziuplaste były rozmieszczone po całej powierzchni.
2. Drzewa dziuplaste stwarzające zagrożenie - takie coś opisałeś - u nas po sezonie lęgowym ścinamy i pozostawiamy do naturalnego rozkładu.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: j24 »

j24 pisze: niedziela 26 cze 2022, 14:13
goralniskopienny pisze: sobota 25 cze 2022, 22:57
j24 pisze: sobota 25 cze 2022, 21:31 W praktyce różnie z tym bywa.
U mnie na zrębie IB - ok. 2 ha - drzewostan osikowy - zainwentaryzowaliśmy 40 drzew dziuplastych. Pozostawiliśmy je - i tylko je. Gdyby chcieć pozostawić je z otuliną, to wycięlibyśmy może 2/3 zrębu.
W tym roku w lutym wichura wywaliła ok. 30 pozostawionych drzew dziuplastych. Reszta jest wystawiona na słońce. Jaki to ma sens? Jest zgodne z zarządzeniem ...
Sensu żadnego nie ma...
Ale teraz to kontrolujący zarzucą że kępy ekologicznej nie ma. Albo że za mała powierzchnia.. :lol:


Ja miałem zrąb mieszany. Nad głównym leśnym duktem dąb rodzimy i czerwony i prawie w każdym dziupla. Reszta zrębu to sosna i trochę buka. Z buka zrobiłem kępę ekologiczną.

W kepie jakieś dzuple się znajdą.
Dęba wywalilem bo każdy jeden był pochylony nad drogę leśna która jest mocno uczęszczana.
Oczywiście drewno dębowe wyrobiłem.
Wg rozporządzenia powinienem tę dęby zostawić. Tylko że jak odslonilem ścianę to przy pierwszym mocniejszym podmuchu by sie wywróciły i jeszcze bym miał kogoś na sumieniu.
1. Kępa jest - w innym miejscu. Nie dodałem tego. Może ze dwie dziuple w niej są. Bo drzewa dziuplaste były rozmieszczone po całej powierzchni.
2. Drzewa dziuplaste stwarzające zagrożenie - takie coś jak opisałeś - u nas po sezonie lęgowym ścinamy i pozostawiamy do naturalnego rozkładu.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: goralniskopienny »

Radca prawny o drzewach niebezpiecznych... źródło facebook leśne prawo
(Zdjęcie trzeba kliknąć aby było czytelne)
Obrazek
Sylvan

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: Sylvan »

To Matrix?
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: goralniskopienny »

Sylvan pisze: środa 06 lip 2022, 17:35To Matrix?
Ale, że o co chodzi? 😂
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Drzewa trudne (dziuplaste)

Post autor: Kuna lesna »

Odpowiedzialność za wypadki związane z wydarzeniami takimi jak wywrócenie drzewa , spadająca gałąź jest tylko wg prawa na zarządcy terenu . Nie może on zrzucić te odpowiedzialność na np leśniczego lub podleśniczego gdyż w majestacie prawa leśniczy lub podleśniczy to pracownicy . Może natomiast w trybie wykonania polecenia zmusić leśniczego , inż nadzoru do sprawdzenia na danym terenie drzew niebezpiecznych co obecnie wielu czyni akurat ze względu na umowy z ubezpieczycielami . W którym momencie może odpowiadać leśniczy , są to wyjątkowe sytuacje gdzie w wyniku zaniedbania wiedząc o niebezpieczeństwie nie zareagował ( np . po zgłoszeniu takiego zagrożenia )lub nie zabezpieczył miejsca. Musi być jednak tu przesłanka wiedzy a nie domniemania .
ODPOWIEDZ