Drewno surowcem strategicznym.

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Blues Brothers »

Marketingowcy w kamasze😄
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77494
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: drwalnik »

... thnie się bardzo dużo, a będzie jeszcze więcej? :cry: :evil:
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Capricorn »

Poczekaj do lata. Może znowu miłosiernie jakiś wiater "thnie" po sośninach i parę milionów na rynek trafi... ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Kuna lesna »

Teraz wychodzi ile nasi producenci sprowadzali drewna ze wschodu . Pamiętam te biadolenie że ceny za wysokie bo eksportujemy na zachód . Potęga meblarska powstała na krzywdzie głównie ZUL a my pośrednio się do tego dołożyliśmy . Ciąć więcej chyba nie da rady ale ograniczenie eksportu to chyba jest do zrobienia .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Piotrek »

Ciekawe, ale na razie to takie trochę "blumblanie". Do tej pory w Polsce to określenie (surowce strategiczne) wraz z pokrewnymi (kluczowe i krytyczne) zdefiniowano tylko wobec kopalin. A czym są te trzy grupy surowców "specjalnego znaczenia"? Oto definicje:
[...]
  1. Surowce kluczowe – surowce, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki i zaspokojenia potrzeb życiowych społeczeństwa, a zatem których trwałe zaopatrzenie musi być zapewnione. Są to zarówno surowce, których krajowa baza surowcowa jest duża i które dzięki ich wykorzystaniu stanowią podstawę funkcjonowania przemysłu, jak i ważne surowce deficytowe.
  2. Surowce strategiczne – surowce, które w niewystarczającym stopniu (min. 90%) pochodzą ze źródeł krajowych lub których możliwości zrównoważonego pozyskiwania z tych źródeł są ograniczone lub zagrożone, oraz inne surowce, które nie pochodzą z krajowych źródeł (deficytowe) i są niezbędne dla bezpieczeństwa narodowego (w tym krajowej infrastruktury energetycznej), a w szczególności dla rozwoju innowacyjnych technologii.
  3. Surowce krytyczne – takie kluczowe lub strategiczne surowce, których potencjał w zakresie odzyskiwania zarówno ze źródeł pierwotnych, jak i wtórnych, jest albo wysoce zagrożony, albo bardzo trudny do pozyskania i o niewielkim potencjale zastąpienia. W szczególności są to te surowce, które znajdują się w wykazie surowców krytycznych dla Unii Europejskiej. Dotyczy to również surowców, które pomimo ich dużej obfitości są niemożliwe do pozyskania, np. ze względu na warunki planowania, protesty społeczne itp.
[...]
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

Edward Siarka: Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/ne ... gn=firefox
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: malkontent2 »

Hmmm... Pierwsze rezygnacje z zawartych umów już do nas trafiają :) Ilość reklamacji również wzrasta lawinowo... :-|
obozorkow
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 03 cze 2022, 12:03

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: obozorkow »

To kiedy drewno było tanie? Kiedy cokolwiek było u nas tanie? Nie róbmy sobie żartów...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Capricorn »

Póki co u mnie są tacy, którzy wybrzydzają. Klon? Panie, jaki klon? Jak chcę buka, ewentualnie graba lub dęba. No i żeby był pocięty, suchy i z transportem. Zdziwiła się, gdy powiedziałem pańci, że i owszem, może kiedyś, ale nie teraz, nie w tym roku, a i bez transportu, załadunku oraz cięcia :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

Ja na drewno S4 zapisy klientów na cały rok bieżący zakończyłem jeszcze w styczniu ...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Capricorn »

Nigdy się w to nie bawię. Nie mam ochoty bawić się w pilnowanie kolejek. Kto pierwszy, ten lepszy. Przynajmniej nie mam wyrzutów sumienia, że kogoś zapisałem, a potem ktoś inny zdecyduje, że nagle całość idzie na S2ap i... ludzie zostają bez drewna.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

Gdybym zrezygnował z zapisów, to każdego dnia miałbym telefony od klientów zainteresowanych zakupem opału. Nie opędziłbym się od tego.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Capricorn »

Telefony i tak mam, więc różnica dla mnie żadna. Kolega prowadzi taki zeszyt i w tym roku ma już drugi, przy czym realizuje zapisy z pierwszego. Ja mam ten komfort, że nie muszę pamiętać o jakiejś osobie sprzed pół roku, która być może kupiła drewno u któregoś sąsiada lub ze składu.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Sylvan »

Zapisy czyli pewna forma reglamentacji?
A jak przychodzi kolejka to dzwonić do klienta trzeba?
Zapisy? W życiu!
" ...a na jakiej podstawie pan leśniczy wprowadza swoje zasady handlu drewnem? A co pan leśniczy z tego ma?......"
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Kuna lesna »

Po prostu jest człowiekiem
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: j24 »

Pan leśniczy ma choć trochę spokoju. Mam w planie np. 200 m3 Brz S4 na rok. Zapisałem klientów ("kto pierwszy, ten lepszy") na około 250 m3. I zapisy na dany rok zakończyłem w styczniu. Jak dzwoni ktoś spoza listy, to mówię: "Nie ma i w tym roku już nie będzie. Na rok następny będę zapisywał od 2 stycznia." Gdybym z tego zrezygnował, to miałbym każdego dnia kilkanaście telefonów więcej. A do tego musiałbym odpowiadać na zasadzie: "Na dziś nie ma. Nie wiem kiedy będzie. Proszę się dowiadywać." U nas popyt na S4 przekracza podaż kilkunastokrotnie.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Fichtel »

j24 pisze: wtorek 19 lip 2022, 22:51 Gdybym zrezygnował z zapisów, to każdego dnia miałbym telefony od klientów zainteresowanych zakupem opału. Nie opędziłbym się od tego.
Idzie przywyknąć :roll:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Drewno surowcem strategicznym.

Post autor: Blues Brothers »

Lista kolejkowa u leśniczego ? Śliski temat .
A kto określa gatunek i ilość przydziału 🤔
ODPOWIEDZ