Know how czyli porady i sztuczki

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Know how czyli porady i sztuczki

Post autor: Piotrek »

Tak sobie pomyślałem, że taki temat porad i różnych sztuczek ułatwiających korzystanie z oprogramowania będzie przydatny. Na początek pewien przydatny "wytrych".

Otóż Microsoft uniemożliwił korzystanie z opcji "Uruchom jako administrator" w przypadku plików instalatora Windows czyli plików z rozszerzeniem .msi. Nie można jej włączyć we "Właściwości - Zgodność" ani nie jest dostępna w menu kontekstowym po kliknięciu na plik prawym klawiszem myszy. Okazuje się, że funkcja ta jest obsługiwana przez Windows 10 lecz Microsoft ja ukrył. A jeżeli ktoś coś ukryje, to inny może to "odnaleźć". :) Opiszę jak ową funkcję włączyć poprzez drobną zmianę w rejestrze Windows.
  1. Otwórz edytor rejestru (regedit)
    • kliknij prawym klawiszem na "Start",
    • z menu wybierz "Uruchom",
    • w polu dialogowym wpisz regeit
    • kliknij OK lub naciśnij "Enter"
  2. Przejdź do następującego klucza rejestru: HKEY_CLASSES_ROOT\Msi.Package\shell
    Jeśli nie ma takiego klucza to go utwórz
  3. Utwórz w nim nowy podklucz i nazwij go runas. Powinieneś uzyskać: HKEY_CLASSES_ROOT\Msi.Package\shell\runas
  4. W podkluczu runas utwórz nowy podklucz i nazwij go command
  5. Jako domyślny parametr tego ostatniego podklucza wpisz:
    C:\Windows\System32\msiexec.exe /a \"%1\" %*
  6. Teraz możesz przetestować działanie nowego wpisu w rejestrze. Po kliknięciu prawym klawiszem myszy na dowolnym pliku o rozszerzeniu .msi powinieneś zobaczyć w menu opcję Uruchom jako administrator.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Know how czyli porady i sztuczki

Post autor: goralniskopienny »

Zastanawiam się generalnie po co przeciętny leśnik, który nie jest mocno zapoznany z oprogramowaniem na jakim pracuje ma grzebać w rejestrze systemu, nie mając wiedzy po co na co i dlaczego?

Jestem z wykształcenia informatykiem i leśnikiem przez 10lat swojego życia pracowałem w biurze w dużej korporacji na stanowisku informatyka.
Ale, że zamarzył mi się las to teraz pracuje w LP jako podleśniczy.

Niestety albo stety (bo im mniej się wie tym dłużej się żyje i spokojniej ) leśnicy terenowi mają słaba wiedzę odnośnie wykorzystywania oprogramowania i całokształtu korzystania ze sprzętu komputerowego.

Jak swojemu leśniczemu wskazałem, że cisnąć kółko od myszki otwiera stronę w nowej karcie, albo pokazałem skróty kopiuj-wklej to najpierw mi nie wierzył, mówiąc że to nie magia, a później sam zaczął tego używać twierdząc że dobry haker ze mnie. 😂 To nie są odosobnione przypadki.
A o wykorzystaniu * lub innych specjalnych znaków w wyszukiwaniu w silp już nie wspmnę.

Moim zdaniem lepiej stworzyć dział, w którym będzie się leśnikom pokazywało podstawy obsługi komputera i korzystania z silp.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Know how czyli porady i sztuczki

Post autor: Kuna lesna »

Jak w każdej firmie są osoby które boją się komputera i są które tym żyją.Jeżeli leśniczy ma młodego kumatego to po prostu się nie rozwija w tym kierunku tylko daje np.podlesniczemu aby sam mu zrobił coś na kompie
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66910
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Know how czyli porady i sztuczki

Post autor: Capricorn »

Przy pozyskaniu rzędu 10-12 tys. m3, coraz to nowych pomysłach na szacunki, plany i konieczności tłumaczenia się z każdego wyznaczonego do wycięcia drzewa przed lokalną oraz przyjezdną społecznością spacerowo-turystyczną, brakuje czasu na doszkalanie. Obawiam się, że zaczynamy dochodzić do punktu, gdzie w zawodzie leśnika las zaczyna stawać się niepotrzebnym dodatkiem do kancelaryjnych innowacji.
Co prawda nijak ma się do wątku, bo (nie wiem jak w innych nadleśnictwach, ale) my nie używamy produktów Big Billa na stanowiskach, ale dla części ludków, którzy od czasów wczesnych windowsów lubiła wiedzieć z czym ma do czynienia :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Know how czyli porady i sztuczki

Post autor: goralniskopienny »

Capricorn pisze: niedziela 15 maja 2022, 22:10 Przy pozyskaniu rzędu 10-12 tys. m3, coraz to nowych pomysłach na szacunki, plany i konieczności tłumaczenia się z każdego wyznaczonego do wycięcia drzewa przed lokalną oraz przyjezdną społecznością spacerowo-turystyczną, brakuje czasu na doszkalanie. Obawiam się, że zaczynamy dochodzić do punktu, gdzie w zawodzie leśnika las zaczyna stawać się niepotrzebnym dodatkiem do kancelaryjnych innowacji.
Co prawda nijak ma się do wątku, bo (nie wiem jak w innych nadleśnictwach, ale) my nie używamy produktów Big Billa na stanowiskach, ale dla części ludków, którzy od czasów wczesnych windowsów lubiła wiedzieć z czym ma do czynienia :)
I tu się zgodzę z powyższym
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Know how czyli porady i sztuczki

Post autor: Piotrek »

Kolejny sprytny "wytrych". :)

Otóż często stykamy się z zabezpieczonymi plikami PDF, które zablokowane mają m.in. kopiowanie zawartości. A często potrzebujemy skopiować jakiś fragment. W celu ominięcia zabezpieczeń wystarczy otworzyć plik w innym czytniku niż Adobe Reader! Np. Sumatra PDF, który pobrać można stąd: https://www.sumatrapdfreader.org/downlo ... pdf-viewer
Ci, którzy nie chcą (lub nie mogą) zainstalować tego czytnika nie są na straconej pozycji. Wystarczy, że otworzą plik w przeglądarce Firefox (Menu "Plik" -> "Otwórz plik...") i mogą kopiować do woli.

PS. Nie można obejść zabezpieczeń otwierając plik w przeglądarce Microsoft Edge.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ