co to za drzewo ?

Możesz w nich uczestniczyć... sam zorganizować...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: co to za drzewo ?

Post autor: Piotrek »

Naj pisze: niedziela 10 kwie 2022, 15:24Ja mam identyczne jak na zdjęciu nr 4. I nie jest to tarnina tylko zdziczałe węgierki.
Mnie do tarniny przekonuje nie tylko wygląd pędów, ale także wzmianka autora o kolcach:
Azmo pisze: sobota 09 kwie 2022, 09:54a kolce maja do kilku centymetrów
U węgierki takich nie widziałem...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: co to za drzewo ?

Post autor: Naj »

U zdziczałych są właśnie długie. Tarnina ma więcej ale krótszych. Pokażę...
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: co to za drzewo ?

Post autor: bynajmniej »

Nie kolce a ciernie. Tarnina tworzy wiele mieszańców z ałyczą. A te zdziczałe węgierki to na mój gust odrośla korzeniowe podkładek na których były szczepione węgierki najczęściej ałycze. Po pędach na których widać pękające pączki ich układ wskazuje na tarninę.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: co to za drzewo ?

Post autor: Piotrek »

bynajmniej pisze: niedziela 10 kwie 2022, 17:45Nie kolce a ciernie.
Masz rację. Ale nie jesteśmy na jakimś branżowym forum ale na ogólnym. Stosuję się więc do terminologii jakiej użył autor przeze mnie cytowany. Żeby nie wprowadzać zamieszania. Bo istotne dla autora jest jakie to drzewa a nie czy mają kolce czy ciernie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: co to za drzewo ?

Post autor: bynajmniej »

Bo istotne dla autora jest jakie to drzewa a nie czy mają kolce czy ciernie.
napisałem:
Po pędach na których widać pękające pączki ich układ wskazuje na tarninę.
Jednakże ze względu na zmienność wewnątrzgatunkową i licznie występujące mieszańce zdjęcie pojedynczego długopędu może być mylące. Jestem jednak przekonany , że to tarnina. Po owocach ten krzew ostatecznie rozpoznamy.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: co to za drzewo ?

Post autor: Naj »

Odmian śliw jest od groma: tarnina, ałycza, mirabelka, antypka a do tego wiele odmian ogrodowych. I tyle samo pomyłek w oznaczaniu. Najczęściej myli się ałyczę z mirabelką a są to dwie różne odmiany. Nawet ja się nabrałem bo kupiłem sadzonki mirabelki a wyrosła ałycza... Różnica pomiędzy tarniną i ałyczą jest taka, że ałycza wyrasta do 5 m tarnina do 3. Kwitną w jednakowym czasie. Starsze pędy tarniny łatwiej rozróżnić, bo są znacznie ciemniejsze. No, i zupełnie inne owoce. Są też różnice w kształcie liścia ale ja ich nie za bardzo zauważam.
Te moje "dzikie" śliwki mają owoce zupełnie inne niż ałycza i tarnina. Kształtem zbliżone są właśnie do węgierek ale jaśniejsze i bardzo słodkie. Raczej nie są to odbitki podkładek szczepionych węgierek... W okolicy widzę takie pojedyncze drzewka, czasami owocujące bardzo silnie. Jak utworzą kępę, to owocują bardzo słabo.
Po pąkach raczej trudno je rozróżnić... W sieci są charakterystyczne zdjęcia tarniny.
Prunus_spinosa_sl12.jpg
Prunus_spinosa_sl6.jpg
Prunus_spinosa_leaf_kz1.jpg
1280px-Schlehe1.jpg
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1767
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: co to za drzewo ?

Post autor: bynajmniej »

Po pąkach raczej trudno je rozróżnić...
bynajmniej,
U tarniny pączki na końcach długopędów są mniejsze jak na całym długopędzie lub ich brak, kształtem są podobne ponieważ wszystkie są kwiatowe tak jest na większości pędów (jak na zdjęciu Naja)lub wszystkie liściowe. Natomiast u ałyczy, mirabelki, śliwy pączek wierzchołkowy j na końcu długopędu jest wrzecionowaty, wydłużony i nie jest kwiatowy. O tej porze roku świetnie to widać.
Raczej nie są to odbitki podkładek szczepionych węgierek..
nie pisałem, że to odbitki a że odrośla, a jeżeli nie są to odrośla to na 100% ziarnówki
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: co to za drzewo ?

Post autor: Naj »

Te kępy powstają z odrośli korzeniowych. Nie wiem skąd odbiło mi odbitkami... :oops: Ale jeżeli to by były odrośla podkładek, to powinna być najprawdopodobniej ałycza. A nie są....
ODPOWIEDZ