Nowy katalog norm pracochlonnosci

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: crocidura »

Do lesniczych trafiają właśnie zatwierdzone przez DGLP katalogi norm czasu pracy.

Poniżej treść dzisiejszej telefantazji z udziałem nadleśnictw, rdlp...

- Powiedz mi - zaanonsował wysoki rangą leśnik do chłopca o fizjonomii wiceministra finansów - po co jest ten katalog?

- Właśnie, po co? - przytakiwali nadleśniczowie.

-... przyznam szczerze, że zadanie jakie mi powierzono mnie przerosło - odpowiedział poważnie leśnik z dystynkcjami dyrektorskimi z RDLP Szczecinek - Nikt nie wie po co i ale nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. W każdym razie komisja której przewodniczyłem pozytywnie opiniuje go i uważa, że jest o niebo lepszy niż poprzedni, bo jest oparty o inną metodę...

- Pytacie po co ten katalog? - zabiera w końcu głos chłoptyś z zarostem stylizowanym na Patkowskiego - On odpowiada żywotnym potrzebom całych Lasów. To jest Katalog na skalę naszych możliwości. Wiecie co my robimy tym Katalogiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest katalog, są raporty i terenowe raptularze BO, stworzone w oparciu o sześć instytucji... które sobie lesniczy wydrukuje, pójdzie do lasu, uzupełni w terenie na podstawie tego jak wyobraża sobie uprawę w przyszłym roku, potem przepisze do BO, uprawa do jesieni na świeżym powietrzu urosnie. I co się wtedy zrobi?

-... kontrolę! - gremialnie podjęli temat nadleśniczowie.

- Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, leśnych inwestycjach - zabrzmiał gburowaty głos głównego Wykonawcy.

- Koniaczek? - pyta przewodniczący Zespołu po czym kieruję butelkę pomijając naparstki podstawione przez nadleśnictwa. - A nie nie... nie. Wy musicie oszczędzać. W końcu szacujecie po to by w planie rzetelnie i dokładnie wyliczyć każda złotówkę. By ZUL strzelając stawkę dwa razy zastanowił się czy zbliża się do wyliczeń z naszego Katalogu.
Sylvan

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: Sylvan »

... za mądre to dla mienia..... :(
taxusbaccata
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: czwartek 17 cze 2021, 22:09

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: taxusbaccata »

Trafnie podsumował dzisiejszą telefantazję jeden z uczestników. Cytat nie precyzyjny: nie ważne ile roboczogodzin i według jakich algorytmów policzy nam ten super nowoczesny katalog, zaś ważne jaką wartość roboczogodziny wyrażoną w PLN wstawimy do planu. Proste i prawdziwe.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: crocidura »

Obrazek
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: crocidura »

taxusbaccata pisze: wtorek 05 kwie 2022, 17:54 Trafnie podsumował dzisiejszą telefantazję jeden z uczestników. Cytat nie precyzyjny: nie ważne ile roboczogodzin i według jakich algorytmów policzy nam ten super nowoczesny katalog, zaś ważne jaką wartość roboczogodziny wyrażoną w PLN wstawimy do planu. Proste i prawdziwe.
Oto planiści zrobili z nas idiotów. Mi łatwiej byłoby wskazać kilkanaście adresów z CW i przewidzieć ile ha CW zrobię (a nawet za jaką kwotę)... niż latać trzy razy z raptularzami. Ale podobno nie umiem. Więc opracowali tabelki jak dla idiotow i mówią... zróbcie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: Piotrek »

Leśnik, nie sterowany tabelkami, mógłby okazać się tak niezależny, że jakiekolwiek "naczalstwo" okazało by się zbędne...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: crocidura »

A wiesz jaką satysfakcję musi mieć naczalstwo wszelkiej maści z udowodnienia, że jest zdolne coś wymyślić?

Ps wczytałem się w zasady stopniowania CP. Twórca lubił grab... Uważa, że praca w grabie jest dużo trudniejsza niż w innych gatunkach. Owszem... zdarzają się i u mnie odnowienia naturalne grabowe, w których te dodatkowe godziny są wskazane, ale niczym nie różni się to od czasu poświęconego na odnowienia naturalne olchowe, brzozowe, jaworowe, a moim zdaniem bardziej wymagające od nich są świerkowe i chyba jodłowe (zaledwie widziałem u kolegi z południa kraju).
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: Naj »

crocidura pisze: wtorek 05 kwie 2022, 20:58 ... moim zdaniem bardziej wymagające od nich są świerkowe i chyba jodłowe
A skąd ten autor ma to wiedzieć :?: Może w życiu CP nie robił 8) :wink:
Sylvan

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: Sylvan »

Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził. To raz.
Pamięta ktoś początki Silpu? To dwa.
A mało to jeszcze luda robi na papierze zamiast od razu w rejestratorze? To trzy
A cztery to takie, że : pożyjemy, zobaczymy.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: Naj »

Sylvan pisze: wtorek 05 kwie 2022, 21:40 Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził...
Ano, nie...
W starych - słusznie minionych czasach - była tako obowiązkowa procedura w naczelnej (obecnie genijalnej), że takie dokumenty - niezależnie kto je spłodził - były poddawane ocenie zespołu spoza centrali. Ówczesny generał bardzo pilnował, żeby w zespole byli pracownicy terenowi wszystkich szczebli. Szefem zespołu był z reguły regdyr. Dopiero po sprawozdaniu zespołu nanoszono ewentualne poprawki (często znaczne) i dokument szedł do podpisu.
Ale to było dawno...
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: crocidura »

Tu poszło od razu w teren, potem było wstrzymane ze względu na skargi, potem katalog wrocil w teren do opiniowania, szanowna komisja pojechała do lesniczego któremu dała w łapkę... Cały dzień jeździli i policzyli jakie stopnie trudności wychodzą na kilku pozycjach. Po czym lesniczy miał ocenić, że jest ok, a komisja pozytywnie stres iła swe dokonania.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: crocidura »

Znam kilku prawilnych lesniczych, zajmujących zaszczytne stanowisko... nowoutworzone (tzw. skrojone na miarę możliwości), gdzie prócz dobrej lokalizacji spotkało ich szczęście mniejszej powierzchni lasu, lub rocznego pozyskania na poziomie poniżej zazwyczaj spotykanego. Nie zdziwiłbym się gdyby tacy prawi i sprawiedliwi służyli pomocą we wprowadzaniu zmian zleconych przez DGLP.

Ktoś w końcu pracował w kapciach z urządzeniem mierzącym wydatek energetyczny... Tak samo tu z ramką na ocenę pokrycia chwastami też musiał ktoś chodzić i stosowną ocenę wydać (komisja zapomniała, że oni chodzą po pełni sezonu zaś w przyszłości lesniczy będzie oceniał zachwaszczenie na dwa sezony wegetacyjne przed... w tym przed założeniem uprawy).
Sylvan

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: Sylvan »

Ja się na tym nie wyznaję. Ja jestem od czarnej roboty.
Ale daleki jestem od ferowania skrajnych opinii.
A już na pewno wystrzegam się stwierdzeń typu:"szanowna komisja pojechała do lesniczego któremu dała w łapkę..."
To już chyba trąci pomówieniem?
Że ktoś przekupił komisję bądź inspektora to już słyszałem, ale żeby komisja szaraczka przekupywała? Niesłychane!
Poproszę o taką komisję co drugi dzień.....
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: crocidura »

Sylvan pisze: środa 06 kwie 2022, 08:13 To już chyba trąci pomówieniem?
Że ktoś przekupił komisję bądź inspektora to już słyszałem, ale żeby komisja szaraczka przekupywała? Niesłychane!
Poproszę o taką komisję co drugi dzień.....
Przyznaję - puściłem niechcąco fejka.
Faktycznie tak to brzmi. Jednak rzeczywistość była dużo bardziej szara, w łapkę dała... nowy katalog i "ramkie" 1x1m..

Nie jest to plotka - informacja od gościa rozpływającego się w samozachwycie nad swoim dziełem podczas telefantazji.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: crocidura »

Onegdaj obiecywano że Szczecinek (mocą prawilnego derektora) przetestuje nowy katalog. Jak to zrobili przy standaryzacji, braku aplikacji do obliczenia stopnia trudności i braku globalnych czynności w SILP nie wiem. Może pracowali na lokalnych i bez enteligentnego kopiowania.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: crocidura »

Czy Szczecinek jako pierwszy zakończył już planowanie w terenie? Chodzą słuchy, że lesniczowie dostali nakaz zakończenia prac do końca maja.

PS. Na kilka dni przed końcem wyznaczonej daty dostali też "kalkulatory" z obowiązkiem ich stosowania w terenie.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: Kuna lesna »

Termin na pocz. czerwca ale do dziś nie ma szablonów reszta prawda kalkulatory w użyciu .
Jasion
początkujący
początkujący
Posty: 42
Rejestracja: środa 29 gru 2021, 22:03

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: Jasion »

crocidura pisze: piątek 03 cze 2022, 23:20 Czy Szczecinek jako pierwszy zakończył już planowanie w terenie? Chodzą słuchy, że lesniczowie dostali nakaz zakończenia prac do końca maja.

PS. Na kilka dni przed końcem wyznaczonej daty dostali też "kalkulatory" z obowiązkiem ich stosowania w terenie.
Nam w RDLP Radom na kwietniowej naradzie objaśnili, jak robić wyliczenia w BO i termin ustalili na 27 maja. Wg specjalistki od hodowli, daliśmy sobie radę całkiem dobrze. Z tym, że jak my robiliśmy projekty to cała Polska jeszcze odpoczywała i kalkulator w BO śmigał. Jak wprowadzałem korekty pod koniec maja to już nie było tak kolorowo, widać było większe zainteresowanie. :) Wiem, że niektóre nadleśnictwa dopiero się biorą za projekty.
Martyna34
początkujący
początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 21 gru 2021, 18:05

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: Martyna34 »

Zastanawiam się kto wyliczyl pracochłonność dla rozgradzania . Trochę ponad dwie godziny za 100metrow. To jaka musi być stawka godzinowa aby się z tego utrzymać i popłacać podatki i ZUS. Brawo dla twórców
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Nowy katalog norm pracochlonnosci

Post autor: Kuna lesna »

To zależy co w opisie prac zostanie ujęte . Bo jeżeli samo zdjęcie siatki , bez tzw odzysku to norma jest tu ok . Jeżeli jednak to jest ze zwiezieniem , usunięciem słupków oraz złożeniem siatki to 2 godz . trochę mało .
ODPOWIEDZ