Pomiar wysokości stosu

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Leśniker
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: środa 21 lip 2021, 12:45

Pomiar wysokości stosu

Post autor: Leśniker »

Witam. Czy mierząc odległości między wysokościami stosu stosujecie pomiar co 1 m czy tak jak wychodzi np. 95 cm, 90 cm itp. Przy stosie np. o szerokości do 10 m.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5475
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Blues Brothers »

Co 2 m, na przemian, z przodu i tyłu stosu.
Awatar użytkownika
rusek77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 352
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:02
Lokalizacja: Russia

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: rusek77 »

Leśniker pisze: sobota 08 sty 2022, 15:18 Witam. Czy mierząc odległości między wysokościami stosu stosujecie pomiar co 1 m czy tak jak wychodzi np. 95 cm, 90 cm itp. Przy stosie np. o szerokości do 10 m.
Nie bardzo rozumiem, co to znaczy "jak wychodzi 95 cm, 90 cm itp." - chodzi o dokładnośc odległości między pomiarami? I skąd wychodzą te wielkości 95, 90 ? Jeżeli chodzi właśnie o dokładnośc to... hm, delikatnie ujmując, cytując klasyka "las nie apteka" i nie do końca mam świadomośc co owa dokładnośc miałaby za znaczenie w odniesieniu do magazynu jakim jest dane lesńictwo :) (pozwolę sobie na takowe nadużycie, najwyżej mnie koledzy zjedzą).
Z tego co wiem przy stosie do szerokości 10,00 m. można odbierac go jako stos regularny, rzecz jasna jeżeli takowy przypomina ;p ;p
"...to tylko dwa piwa, to żaden grzech..."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Capricorn »

A ja rozumiem. Chodzi o ten zapis: Miejsca pomiaru powinny być rozłożone równomiernie wzdłuż szerokości stosu i trwale oznaczone. Gdy stos ma np. 7,60mb, to licząc równomiernie pomiar wychodzi co 95cm. Myślę, że o to chodzi...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Piotrek »

A czemu dzielisz akurat na 8? :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Capricorn »

Otóż dlatego:
Odległości pomiędzy pomiarami nie powinny być większe niż 1 m (dla stosów o szerokości do 10 m)
:)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Leśniker
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: środa 21 lip 2021, 12:45

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Leśniker »

A ja rozumiem. Chodzi o ten zapis: Miejsca pomiaru powinny być rozłożone równomiernie wzdłuż szerokości stosu i trwale oznaczone. Gdy stos ma np. 7,60mb, to licząc równomiernie pomiar wychodzi co 95cm. Myślę, że o to chodzi.
Właśnie chodzi mi oto co napisał Capri con. Ja tak stosuje ale wielu kolegów tak nie robi. A nie zawsze wychodzi dokładnie co metr lub dwa. Norma mówi o równomiernym rozłożeniu wzdłuż szerokości stosu i odległości między pomiarami nie powinny być większe niż metr lub dwa(zależnie od szerokości stosu). Wiem że las to nie apteka ale....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Capricorn »

Sformułowanie odległości nie powinny być oznacza, że wolno Ci mierzyć w odległościach mniejszych niż metr, ale nie wolno w odległościach większych. Tak więc jeśli uważasz, że stos jest na tyle nierówny, że warto mierzyć go częściej to i owszem możesz, choć jeśli uważasz, że jest równy, to wystarczy dokładnie co metr. Wybór należy do Ciebie (ewentualnie jak uzna nadleśny).
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Leśniker
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: środa 21 lip 2021, 12:45

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Leśniker »

I dokładnie tak robię. Więcej czasu to zajmuje ale moim zdaniem wg normy.jestem ciekaw jak inni to robią.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Capricorn »

Osobiście robię tak, jak napisałem. Jeśli uważam, że stos jest w miarę równy to mierzę co metr. Jeśli widzę, że stos jest mocno zwichrowany, mierzę częściej.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Krążownik »

Jest też zapis, który mówi że dopuszcza się pomiar stosu z jednej strony gdy nie jest to możliwe z drugiej. Inna sprawa, że na kursie brakarskim, na którym byłem w zeszłym roku wyraźnie jeden z brakarzy wspomniał, że błąd między pomiarem wysokości z jednej strony, a wykonaniem go z dwóch stron jest w zasadzie pomijalny.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5475
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Blues Brothers »

Szczególnie na kłodzie :lol: .....można się nieźle przejechać :evil: brakarz -teoretyk
Sylvan

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Sylvan »

Krążownik pisze: środa 12 sty 2022, 14:54 dopuszcza się pomiar stosu z jednej strony gdy nie jest to możliwe z drugiej
A mnie się wydaje, że zapis brzmi "dopuszcza się pomiar wysokości z jednej strony". Bez żadnych dodatkowych warunków
Blues Brothers pisze: środa 12 sty 2022, 15:35

Szczególnie na kłodzie :lol: .....można się nieźle przejechać :evil: brakarz -teoretyk
Ale właśnie ci teoretycy "normy" opracowywali.....
A chyba kłodę układa się w jedną stronę?

A porównaliście warunki na kłodę WAKG i WBKG z warunkami na WB1, WA0 i WB0?
Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: krzycho »

Kłode do pomiaru stosowego nie uklada sie w jednym kierunku:

"3.3. Drewno w stosach...
Drewno wielkowymiarowe i średniowymiarowe z grupy S2...Drewno należy układać na przemian grubszymi
końcami w taki sposób, aby poszczególne sztuki w stosie nie krzyżowały się, a stos był ścisły."

Jednak tendencja zrywkarzy jest taka, że stos z tyłu ma przeważnie większy przekrój, zatem pomiar tylko z przodu zaniża masę.
W nowych WT nie ma zapisu, że z tyłu pomiar ma być na metrach nieparzystych.
Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: krzycho »

Ja mierze jak kolega:
Capricorn pisze: sobota 08 sty 2022, 21:14 Osobiście robię tak, jak napisałem. Jeśli uważam, że stos jest w miarę równy to mierzę co metr. Jeśli widzę, że stos jest mocno zwichrowany, mierzę częściej.
Awatar użytkownika
Rak
leśniczy
leśniczy
Posty: 565
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 15:29
Lokalizacja: Miasto Świętej Wieży

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Rak »

krzycho pisze: czwartek 13 sty 2022, 21:01 Jednak tendencja zrywkarzy jest taka, że stos z tyłu ma przeważnie większy przekrój, zatem pomiar tylko z przodu zaniża masę.
Dokładnie, bardzo rzadko się zdarza, żeby wysokości stosu nie różniły się od siebie z dwóch stron, szczególnie jak masz dużo wałków lub kłód odziomkowych w stosie.
krzycho pisze: czwartek 13 sty 2022, 21:01 W nowych WT nie ma zapisu, że z tyłu pomiar ma być na metrach nieparzystych.
Z miejscami pomiaru wysokości to jest sprawa indywidualna, mają być rozłożone równomiernie na całej szerokości stosu. Niektórzy stosy poniżej 10m szerokości mierzą na pełnych metrach z jednej strony i na połówkach z drugiej. Dla stosów powyżej 10m szerokości wygodnie jest mierzyć na parzystych z jednej i nieparzystych z drugiej strony.
Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.
Piotr I Aleksjejewicz Wielki
(prawdopodobnie)
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5475
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Blues Brothers »

Poniżej 10m, jeden pomiar. I w interesie mierniczego jest dopilnować, aby stos był wyrównany.
Awatar użytkownika
Rak
leśniczy
leśniczy
Posty: 565
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 15:29
Lokalizacja: Miasto Świętej Wieży

Re: Pomiar wysokości stosu

Post autor: Rak »

Jeśli nadleśniczy się zgodzi to ok. Ale nie wszędzie tak się robi. Co więcej, są miejsca gdzie stosu powyżej 10m mierzy się co metr. 🧐
Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.
Piotr I Aleksjejewicz Wielki
(prawdopodobnie)
ODPOWIEDZ