Czy mogę karczować małe drzewka?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Hoboczak
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: piątek 21 sty 2022, 02:28

Czy mogę karczować małe drzewka?

Post autor: Hoboczak »

Sadzę las, nie chcę aby był monokulturowy, jednak nie specjalnie interesują mnie na przykład brzozy - no i rosną takie małe brzózki, że to do drzewa jeszcze nie jest nawet podobne, a raczej do patyczka.
Czy takie małe "drzewka" mogę po prostu wyrywać? Czy także muszę mieć specjalne zezwolenia? A co, jeśli nieumyślnie nadepnąłbym na taki patyczek?
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Czy mogę karczować małe drzewka?

Post autor: malkontent2 »

Podstawowe pytanie, co to za grunt? Rola, nieużytek, las?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Czy mogę karczować małe drzewka?

Post autor: Capricorn »

Brzoza to gatunek pionierski i jeśli jest jej dużo to może nawet warto zostawić na fragmencie. Szybciej da masę, a i poprawi jakość gleby z racji szybko rozkładających się liści. Tak, czy inaczej, najpierw odpowiedz na to, o co zapytał malkontent2.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ryan_g
początkujący
początkujący
Posty: 97
Rejestracja: sobota 03 gru 2016, 13:44

Re: Czy mogę karczować małe drzewka?

Post autor: ryan_g »

Jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm, nie przekracza 50 cm to dla wszystkich gatunków jest to dozwolone .
Awatar użytkownika
MichuSz
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 04 lip 2023, 13:36
Lokalizacja: Pruszków

Re: Czy mogę karczować małe drzewka?

Post autor: MichuSz »

Z tego, jaką mam wiedzę, to potwierdzam odpowiedź osoby wyżej. Myślę, że jednak warto doczytać na temat tego, jakie konkretne są przepisy dotyczące konkretnego terenu. Warto też sprawdzić te informacje pod względem rodzaju działki.
ODPOWIEDZ