zmiany w gospodarce leśnej

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77500
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: drwalnik »

... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: crocidura »

To teraz w drzewostanach olchowych będziemy zmuszeni gospodarować przerębowo na całej powierzchni...?
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3713
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: crocidura »

A co z naturalnymi procesami cyklicznego totalnego niszczenia lasów nad ciekami...? Działamy wbrew naturze?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Piotrek »

Czyli do czasu wydania rozporządzenia nic się nie zmienia...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Fichtel »

DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Capricorn »

Ma powstać nowe rozporządzenie.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Fichtel »

Tyle to i ja zrozumiałem.
Ale teraz nas to nie obowiązuje, jak rozumiem. Hulaj dusza gniazd, dziupli, cieków wodnych i innych nie ma.
Tak?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Capricorn »

Tylko według prawa i może według osób nam niechętnych. Był czas, gdy rozporządzenia nie było, a też nie usuwaliśmy ani drzew dziuplastych, ani z gniazdami. Papier to tylko papier. Bycie leśnikiem wymaga empatii, pomyślunku, pokory i przyzwoitości.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Fichtel »

Ja nie mówię, że od lat nie zostawiam dziuplaków.
Chodzi mi i o to, że nikt nic nie wie :)
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Capricorn »

Jak to nikt? My wiemy... :cwaniak:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Fichtel »

8)
no tak
:D
Tylko co z tą wiedzą począć. :lol:
Tylko głowa boli. :roll:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Capricorn »

To, co wcześniej - postępować według niej :) Kiedyś ktoś rozporządzenie dla niekumatych popełni ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Naj »

Capricorn pisze: wtorek 08 mar 2022, 16:10 ... Był czas, gdy rozporządzenia nie było, a też nie usuwaliśmy ani drzew dziuplastych...
No, trochę to wycięliśmy... :wink:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Naj »

Ja akurat fotek leżących dziuplaków nie robię. Ale w nctwie Maskulińskie trzy widziałem... A to po pierwszym kliknięciu z sieci w nctwie Sulęcin... Jak Polska długa i szeroka... :cry:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Capricorn »

Oj tam. Piszesz tak, jak mówią niektórzy i u mnie. Osobiście kazałem uciąć drzewo nie tylko dziuplaste, ale mające oznaczenie literą "E". Stało sobie przy szlaku turystycznym, było nieco grubsze, od tego na fotce, a na ok. 15 metrach trzymało się na słowo honoru. Usunąłem zagrożenie, a na dniach przeciągnę je gdzieś w ustronne miejsce, co by służyło owadom na domek. Ot i tyle...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Naj »

Ja nie widziałem aby w Maskulińskim ktoś "przeciągał w ustronne miejsce" Wszystko poszło w ***** czyli w opał. A do najbliższej drogi było 100 m. To na fotce też chyba do naturalnego nie przeznaczone :wink: Straszne są te zagrożenia... :roll:
Ale, żeby nie było... Prowadziłem jakieś trzy lata temu zajęcia na kursie dla drwali w nctwie Skiewrniewice. Na zrębie były oznaczone trzy dziuplaki a leśniczy codziennie sprawdzał, czy przypadkiem nie wycięliśmy (miałem chęć, bo jedno strasznie zawadzało...). Nawiasem mówiąc, jedna dziupla była dość nisko i były w niej dzięcioły. Jeden z kursantów ciągle tam zaglądał (taki więcej przyrodnik... :) ). No, i w końcu któryś z pisklaków strzelił mu w oko spod ogona. Litra mineralnej nie starczyło do przemywania...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Capricorn »

Nie zapominaj o zagrożeniach. Takie drzewa się usuwa jeśli trzeba, i jeśli nadają się do wykorzystania to czemu tego nie zrobić? Ja ścinam jeśli muszę. Przeciągam też jeśli muszę. Ludzie są równie ważni, a jeśli nie stać ich na gaz, to kupują opał. Normalna sprawa.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Naj »

Capricorn pisze: wtorek 08 mar 2022, 19:29 ... Takie drzewa się usuwa jeśli trzeba...
Właśnie o to "jeśli trzeba" chodzi... :wink:
Ja Ci podałem przykład z Maskulińskiego, który widziałem na własne ślepia. Powtórzę: sosna w d-nie, ok. 100 od najbliższej ścieżki (nie mówiąc o drodze). Dziura na dziurze. Zerwane. Pocięte na metrówkę, która leżała ponad 1/2 roku i nikt jej nie kupił. W końcu chyba zabrał ja ajent na pobliskie pole biwakowe i opylił turystom na ognisko (cena x 10...) :lol:
Trochę piszesz niekonsekwentnie: najpierw chcesz przeciągać dla owadków ale jak byś mógł, to byś opylił... :P A tym zagrożeniem to jak ze stanem wyjątkowym na wschodniej granicy...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: zmiany w gospodarce leśnej

Post autor: Capricorn »

Naj pisze: wtorek 08 mar 2022, 20:02 Trochę piszesz niekonsekwentnie: najpierw chcesz przeciągać dla owadków ale jak byś mógł, to byś opylił... :P A tym zagrożeniem to jak ze stanem wyjątkowym na wschodniej granicy...
Nic nie zrozumiałeś. Usuwam zawsze, gdy jest zagrożenie. Jeśli nie ma, to nie usuwam. Gdy mam wiedzę o np. chronionych owadach, grzybach i innych takich, to pozostawiam drewno do naturalnego rozkładu. Podobnie w sytuacji, gdy drewno jest już silnie rozłożone. Jeśli jednak drewno ma dziuplę na kilkunastu metrach, a cała kłoda poniżej jest zdrowa, to dlaczego jej nie wykorzystać? Mało to razy widziałeś suchą koronę, a kłoda nadawała się na W0?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ