Wysokość stosu

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Sylvan

Re: Wysokość stosu

Post autor: Sylvan »

Ano tak.......
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66910
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

Blues Brothers pisze: sobota 09 paź 2021, 19:04 Ej niedowiarki, wrzućcie w google - łata niwelacyjna teleskopowa, pomiar do centymetra. U nas to norma, szczególnie przy stosach na PP
To nie tak, że nie dowierzam wskazaniom łaty. Chodzi o to, że pomiar należy wykonać od poziomu legara, a nie najniższego punktu wałka. To może być zasadnicza różnica...
Sylvan pisze: sobota 09 paź 2021, 19:42 Gdybym mógł to bym głupich pytań nie zadawał....
Zasadniczo możesz. Tylko musisz wiedzieć do kogo kłoda pojedzie. Jeśli jesteś pewien odbiorcy to i owszem idziesz na łatwiznę i wysyłasz drewno. Parę razy tak się u mnie zadziało z całkiem dobrym skutkiem. Niestety rzadko kiedy wiemy kto będzie odbierał drewno, więc idziemy w kierunku bezpieczeństwa i spokojnego snu, choć przy większym nakładzie pracy.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Wysokość stosu

Post autor: Sylvan »

Niby tak, ale z jednej strony "nasi" mimo, że są odpowiednie normy uważają po swojemu,
a z drugiej strony podczas testów fotooptyki większość odbiorców podobno zareklamowała ilości drewna.
Nie dlatego, że było mniej ale że mogła.
No i taki sobie dylemat jak w krakowskim.
Jak wydać drewno częściowo?
A na PP? Też fajnie, ale rzadko stosowane. Podpisuje ktoś PP.
Pół roku drewno leży w lesie. Przyjeżdża wreszcie transport. Apiat na nowo pokazujesz gdzie drewno leży. Wiem wiem. Niedługo według namiarów GPS będą jeździć - ja jakoś w to nie wierzę, ale taki niedowiarek jestem. A na razie jest jak jest. A tu co kurs to inny kierowca.... A leśniczy i podleśniczy tylko czas tracą. A na koniec okazuje się, że drewna za mało. I co z tego, że mieli ustalony termin wywozu którego nie dotrzymali?
Może gdyby taka sprzedaż drewna była normą - oby. Ale na razie nie jest. Ciekawe dlaczego?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66910
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

Sylvan pisze: niedziela 10 paź 2021, 11:11 Niby tak, ale z jednej strony "nasi" mimo, że są odpowiednie normy uważają po swojemu,
a z drugiej strony podczas testów fotooptyki większość odbiorców podobno zareklamowała ilości drewna.
Nie dlatego, że było mniej ale że mogła.
Jeśli to kłoda, to mało mnie fotooptyka odbiorcy obchodzi. Drewno odbierane jest w lesie zgodnie z WT. Mogą ewentualnie próbować zakwestionować zgodność pomiaru ze stanem faktycznym. Jeśli punkty pomiaru są zaznaczone odbiorca może je sprawdzić tylko w miejscach zaznaczenia. Po załadunku nie ma możliwości reklamacji ilościowej.
Sylvan pisze: niedziela 10 paź 2021, 11:11 Jak wydać drewno częściowo?
Dokonać pomiaru stosu pozostającego w lesie. Ja nie mierzę drewna na środkach transportu.
Sylvan pisze: niedziela 10 paź 2021, 11:11A na PP? Też fajnie, ale rzadko stosowane.
Wcale nie tak rzadko ;) Na PP masz termin wywozu. Po upłynięciu terminu przestaję się ilością drewna interesować, no chyba, że to igła, wówczas można próbować ścigać odbiorcę, bo dochodzi problem szkodników...
Sylvan pisze: niedziela 10 paź 2021, 11:11 I co z tego, że mieli ustalony termin wywozu którego nie dotrzymali?
Wszystko. Po pierwsze las to nie darmowy plac. Jeśli klient ma chęć przechowywania drewna na naszym gruncie to niech płaci "placowe" i za zabezpieczenie drewna przed szkodnikami wtórnymi, bo to, że mu się drewno zmarnuje mnie osobiście dynda, ale że szkodniki polecą do lasu to już jest sprawa żywotnie nas dotycząca. Tak więc jeśli odbiorca przyjedzie po roku po jakąś tam osikę i tej osiki nie będzie to mnie to tyle obchodzi ile zeszłoroczny śnieg. Mógł sobie odbiorca przysłać ciecia, który by mu drewna pilnował :cwaniak:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Wysokość stosu

Post autor: Sylvan »

Capricorn
Zasadniczo rację masz.
Tak powinno być.
Niestety nie jest.
I tylko malutkie sprostowanie co do fotooptyki.
Nie chodziło mi o foto w tartaku a w lesie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Wysokość stosu

Post autor: Piotrek »

Sylvan pisze: poniedziałek 11 paź 2021, 09:54Tak powinno być.
Niestety nie jest.
Ciekawe, że u jednych jest, u drugich nie jest, a jeszcze u innych "może być, ale..."? :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66910
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

Sylvan pisze: poniedziałek 11 paź 2021, 09:54 Nie chodziło mi o foto w tartaku a w lesie.
A czy macie dopuszczone WT urządzenia pomiarowe? Ja mam tylko linijkę i taśmę. Z tego mi wolno korzystać.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Wysokość stosu

Post autor: Sylvan »

Lepiej sprawdź czy naprawdę masz te dopuszczone.....
Sylvan

Re: Wysokość stosu

Post autor: Sylvan »

Piotrek pisze: poniedziałek 11 paź 2021, 10:33
Sylvan pisze: poniedziałek 11 paź 2021, 09:54Tak powinno być.
Niestety nie jest.
Ciekawe, że u jednych jest, u drugich nie jest, a jeszcze u innych "może być, ale..."? :wink:
Bo nie wszyscy BP są jednakowo pewni swojego stanowiska.
I większość ich działań jest podyktowana dupokrywką.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Wysokość stosu

Post autor: Piotrek »

Sylvan, to było pytanie retoryczne...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66910
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

Sylvan pisze: poniedziałek 11 paź 2021, 15:01 Lepiej sprawdź czy naprawdę masz te dopuszczone.....
Obawiam się, że wisi mi to kalafiorem. Urządzenia pomiarowe są mi zapewnione. Ja mam jedynie potrafić ich użyć :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Wysokość stosu

Post autor: Sylvan »

Jakże często na pytania retoryczne udzielane są odpowiedzi......
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Wysokość stosu

Post autor: Piotrek »

Fakt. W sumie są to jedyne pytania na które nie sposób odpowiedzieć błędnie. :roll:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Wysokość stosu

Post autor: malkontent2 »

Generalnie pojawiła się tradycja wypowiedzi, i za i przeciw :) Nasze dyrekcyjne zasady odbiórki dopuszczają stosy sortymentów krótkich o wysokości do 2 m, długich do 4 m. Każde leśnictwo posiada stosowna łatę rozsuwana z "stópka" u góry, problemów brak.
Czemu takie wysokie stosy? Ano temu. że miejsc na składowanie mało - bardzo dużo dróg obcej własności i rozczłonkowane kompleksy leśne. Nikt problemów nie widzi, baaa, nawet dopuszczono jeden stos dla drewna z kilku wydzieleń (przygodne) i sporadycznie z trzebieży o małej masie do pozyskania.
Co do protokołów przekazania - od lat to stosujemy i cieszymy się, gdy Mondi brało u nas wiele drewna, standardem było przekazywanie po 3-4 tys m3 drewna kwartalnie oprócz standardowego wywozu. Był rok, że ponad 20% drewna (z ogólnej masy rocznej) pojechało w ten sposób. Nie ma leśniczego, który by miał opory przed tym sposobem wydawania drewna :)
Sylvan pisze: niedziela 10 paź 2021, 11:11 A na PP? Też fajnie, ale rzadko stosowane. Podpisuje ktoś PP.
Pół roku drewno leży w lesie. Przyjeżdża wreszcie transport. Apiat na nowo pokazujesz gdzie drewno leży. Wiem wiem. Niedługo według namiarów GPS będą jeździć - ja jakoś w to nie wierzę, ale taki niedowiarek jestem. A na razie jest jak jest. A tu co kurs to inny kierowca.... A leśniczy i podleśniczy tylko czas tracą.
Hmmm, a normalnie to nie jeżdżą? ;) Na serio - problemów takich nie było.
Nasz najstarszy leśniczy wyliczył, że przy jednorazowym PP na blisko 1000 m3 zaoszczędził ponad 70 godzin pracy i około 1300 km kilometrówki nie jeżdżąc wielokrotnie rano i wieczorem do każdego wywozu z odległego od leśniczówki kompleksu leśnego. Ot i tyle :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66910
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

Mnie idea PP się podoba, bo znacznie ułatwia nam pracę i oszczędza czas. Jest też parę rzeczy do poprawy. PP staje się problemem, gdy odbiorca zbyt długo przetrzymuje drewno w lesie i zaczyna brakować miejsca. Kolejny problem to drewno pozbawione numerów. Zdarza się, że płytka z jakiegoś powodu znika ze stosu. Wówczas przewoźnik nie wie, czy dany stos jest jego, czy też może niekoniecznie. Trzeci, najważniejszy z punktu widzenia postrzegania nas przez społeczeństwo, to rosnąca ilość zalegającego drewna. Im jest go więcej i im dłużej leży, tym większe oburzenie społeczeństwa, bo obrazowo mówiąc "hałdy drewna w lesie leżą, a ci tylko tną i tną". Dlatego ważnym jest, by firmy pilnowały terminów odbioru drewna z pepetek.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Wysokość stosu

Post autor: Sylvan »

Mnie też PP się podoba.
Ale jak na razie to u nas funkcjonuje bardzo słabo. I z reguły na koniec roku.
A jakby tak jeszcze według namiarów GPS było.....
A co, pomarzyć nie wolno?
Wydaje mi się jednak, że prędzej emeryturę zobaczę....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66910
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

Kiedyś chyba ktoś pisał na forum, że według GPS kierowcy jeżdżą, ale nie pamiętam gdzie i kiedy... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Wysokość stosu

Post autor: malkontent2 »

Capricorn pisze: wtorek 12 paź 2021, 10:46 Kiedyś chyba ktoś pisał na forum, że według GPS kierowcy jeżdżą, ale nie pamiętam gdzie i kiedy... :roll:
Nie każdy.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66910
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Wysokość stosu

Post autor: Capricorn »

Nic więcej nie napisałem. U mnie nigdy nie jeździli w ten sposób.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Wysokość stosu

Post autor: malkontent2 »

Capricorn pisze: wtorek 12 paź 2021, 13:45 Nic więcej nie napisałem. U mnie nigdy nie jeździli w ten sposób.
U nas bywali kierowcy odbierający według GPS.
ODPOWIEDZ