Upul czy Isl

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Upul czy Isl

Post autor: piotrr24 »

Witam, mam pytanie czy w przypadku gdy mamy 5 ha la i 6 ha gruntów do znalezienia w mpzp to potrzebny jest upul a może isl?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

UPUL nie zawsze jest zrobiony . ISL co to ?
sylvan2
początkujący
początkujący
Posty: 170
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 21:44

Post autor: sylvan2 »

ISL-inwentaryzacja stanu lasu - wykonywana do 10 ha.
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

Może ktoś? coś?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Upul czy Isl

Post autor: Kuna lesna »

piotrr24 pisze:Witam, mam pytanie czy w przypadku gdy mamy 5 ha la i 6 ha gruntów do znalezienia w mpzp to potrzebny jest upul a może isl?
No nie zrozumiem po co Ci UPUL czy ISL do znalezienia czego?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze:do znalezienia czego?
Zapewne chodziło o "zalesienia". W MPZP ma 5 ha lasu i 6 ha gruntów do zalesienia. Powstaje problem czy potrzebny jest UPUL (bo 5 + 6 > 10) czy ISL (bo i 5 i 6 < 10). :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

piotrr24 pisze:gdy mamy 5 ha la i 6 ha gruntów do znalezienia w mpzp to potrzebny jest upul a może isl?
Odpowiadam na tak sformułowane pytanie:
- do znalezienia zapisów w mpzp trzeba znać numer działki geodezyjnej (a przynajmniej jej lokalizację), nie jest do tego potrzebny ani upul, ani isl.

Domyślam się, że nie o to w pytaniu chodziło ale nie wiem o co chodziło :wink:
Zgaduję, że to może pomóc:
Jeśli las nie posiada UPUL, ani ISL, prawo nie przewiduje planowego pozyskania drewna. Jednak ustawa o lasach nakłada na właściciela lasu konkretne obowiązki bez względu na fakt istnienia lub brak istnienia tych dokumentów. Właściciel realizuje zadania (nieplanowane) zgodnie z ustawą o lasach przewidującą obowiązki w celu zapewnienia ochrony lasu, w tym pozyskanie drewna wykonywane jako zabieg profilaktyczny lub ochronny, zapobiegający powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów oraz zwalczania organizmów szkodliwych i zapewniający trwałość istnienia lasu.
Czyli pozyskanie drewna może być, jeśli jest ono dla dobra lasu, a nie dla korzyści materialnych z lasu…
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Wiesław pisze:pozyskanie drewna może być, jeśli jest ono dla dobra lasu, a nie dla korzyści materialnych z lasu…
Pozostaje jeszcze kwestia problemu, gdy właściciel nie raczy patrzeć na dobro lasu a jedynie na swe dobra materialne i 50-letni d-stan sosnowy zrębem zupełnym (przy braku UPUL lub decyzji na podstawie ISL) wyharata w pień.
Czyż czyni tak niezgodnie z UPUL? Nie, bo tego nie ma.
A może nie uzyskał jakiegoś zezwolenia? Od kogo, jakiego, z jakiego przepisu wymaganego?
Nawet sądy rejonowe w swych wyrokach się gubią, wydając wyroki zależne od wysokości npm.
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

ach ta autokorekta ... chodziło mi o zalesienie. w sensie aktualnie na terenie jest 5 ha lasu a w MPZP dodatkowo 6 ha roli przeznaczone jest do zalesienia. Dyskusja miała dotyczyć jaki dokument dla takiego czegoś trzeba zrobić. UPUL czy ISL bo 5 = 6 to więcej niż 10. po rozmyślaniu bliżej jestem ISL po aktualnie jest 5 ha Ls, a więcej może być bo zalesieniu
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Powyżej 10 ha musisz mieć UPUL Tak mi powiedziała osoba się tym zajmująca.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna lesna pisze:Powyżej 10 ha musisz mieć UPUL
Ino lasu jest dopiero 5ha, a reszta jest jeszcze rolą. No chyba, że źle coś zrozumiałem... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze:Powyżej 10 ha musisz mieć UPUL Tak mi powiedziała osoba się tym zajmująca.
Przeczytaj jeszcze raz co napisałem wyżej: viewtopic.php?p=1203682#1203682
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

piotrr24 pisze:chodziło mi o zalesienie
Zalesia się grunty nieleśne, więc ani UPUL, ani ISL nie mają tu zastosowania, bo grunt nie jest lasem.
Co innego w przypadku odnowień (odnowienia na gruntach leśnych).
Do zalesienia gruntu, który ma takie wskazanie w MPZP potrzebny jest plan zalesień.
Na dziś:
- mamy 5 ha lasu i do "uformalnienia" w nim działań wystarczy aktualnie ISL.
- oraz mamy 6 ha roli, do której zalesienia potrzebny plan zalesień.

A za jakiś czas, gdy całe 11 ha będzie już w ewidencji lasem - wykona się UPUL.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

No to dobrze, nie ma 10 ha lasu nie potrzeba UPUL i tyle.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Czy może obowiązywać upul na gruncie rolnym? Ostatnio przeglądałem Geoportal w swojej najblizszej okolicy i grunt sąsiedni ujęty jako RVI ma upul wg Banku Danych o Lasach.
"Grunt to podejście"
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

W lasach państwowych koło leśniczówek są jakieś pola (kiedyś użytkowane przez leśników jako deputaty rolne). Obejmuje je od lat PUL (a wskazania gospodarcze dla roli nakazują utrzymanie jej we właściwej kulturze). Czasem są też na takiej roli poletka łowieckie, itp.
Podobnie zdarza się że UPUL obejmuje również drobne fragmenty rolne (związane z gospodarką leśną), jeśli powierzchnia lasu jest duża, a niektóre z działek geodezyjnych są wspólne dla lasu i roli.
Ale nie przy kawałku lasu, który ma 5 ha, a powierzchnia roli jest większa niż lasu.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Moim zdaniem dziwne. Ale z dziwnościami już się chyba zdążyliśmy oswoić?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Re: Upul czy Isl

Post autor: Brzost »

Ktoś mi podrzucił taką ciekawostkę z sieci :
https://dobrewiadomosci.net.pl/41699-ud ... zwierzeta/
i się zastanawiam, jak będzie wyglądał nadzór nad tym lasem. Czy muszą wystąpić o rezerwat ścisły, żeby nikt nie polecał tam żadnych zabiegów?
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Upul czy Isl

Post autor: Wiesław »

Brzost pisze: środa 16 cze 2021, 19:00 Czy muszą wystąpić o rezerwat ścisły, żeby nikt nie polecał tam żadnych zabiegów?
A czy Lasy Państwowe występują o rezerwat, jeśli chcą zachować do naturalnego rozpadu kępy przestojowe przy zrębach? Tu po prostu "kępa" będzie nieco większa...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Upul czy Isl

Post autor: Kuna lesna »

UPUL będzie uzgadniany w ramach konsultacjì społecznej i tam przepchną swoją wizję. Da się to zrobić na tym etapie.
ODPOWIEDZ