Masz dom? Zgłosisz piec urzędnikom albo zapłacisz

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Masz dom? Zgłosisz piec urzędnikom albo zapłacisz

Post autor: Kuna lesna »

Masz dom ? Zgłosisz piec urzędnikom .
Wg gazety niedługo powstanie centralny rejestr pytanie czy kominek też trzeba będzie podać ?
Mam wrażenie że drewno my jako lasy państwowe przegapiliśmy nie reagując wpisanie w retorykę ochrony środowiska jako produkt nieekologiczny . Oglądając reklamę na Polsacie odnośnie projektu środowiskowego drewno jest wymieniane jako pierwsze wśród produktów zatruwających środowisko .
Mam piec na pellet i się zastanawiam ile jest tu ekologi w porównaniu do drewna .
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3782
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Nikt nie boerze pod uwagę tego o czym mówisz - ilość energii, towarów i usług na wyprodukowanie pelletu. Choć z drugiej strony w większości to odpad.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Do tego worki plastikowe itd .
Jodełka1989
początkujący
początkujący
Posty: 158
Rejestracja: wtorek 18 sie 2020, 14:56

Post autor: Jodełka1989 »

Kuna lesna,
Oglądałem tą reklamę i niestety drewno zostało uznane tam jako szkodliwe źródło energii cieplnej. Lasy Państwowe oczywiście śpią i brak reakcji na podcinanie gałęzi na której siedzą. Według mnie drewno to najbardziej ekologiczne źródło ciepła, w pełni odnawialne. Problem w świadomości ludzi i braku edukacji jak należy palić drewnem, jakie gatunki drzew są najbardziej kaloryczne i najważniejsze że drewno należy sezonować. Po prostu brak mody na drewno wśród społeczeństwa. Mamy modę na gaz, ale Polska gazu nie ma i nie jest to źródło odnawialne.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105202
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jodełka1989 pisze:Mamy modę na gaz
I fotowoltaikę. Prześledź sobie oferty firm z tej branży w necie. Obiecują, że niemal bez kosztów ci to założą tylko podpisz z nimi właśnie umowę...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Jodełka1989
początkujący
początkujący
Posty: 158
Rejestracja: wtorek 18 sie 2020, 14:56

Post autor: Jodełka1989 »

Piotrek,
pamiętaj, że na tym świecie nic nie ma za darmo. Za wszystko trzeba zapłacić...
Döhler
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5892
Rejestracja: czwartek 30 sty 2014, 23:33
Lokalizacja: Schweingrubowy Las

Post autor: Döhler »

Zapłacisz prądem.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105202
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Oczywiście. Bo każda nowa instalacja OZE powodując wzrost udziału tej "zielonej" energii w bilansie coraz bardziej destabilizują sieć energetyczną. Aby tej destabilizacji przeciwdziałać trzeba budować dodatkowe elektrownie węglowe. I na to idzie nowa opłata, jaką pod nazwą "opłata mocowa" możemy od stycznia podziwiać na naszych fakturach za prąd.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67305
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:I fotowoltaikę.
Nawet na mój rejestrator przyszła dzisiaj reklama ogniw... :twisted:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17315
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Przy piecu olejowym już od września nie można było zatankować bez rejestracji w US akcyzowym.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

A ma ktoś może wyliczenia kosztów ogrzewania dla budynku wolnostojącego różnego rodzaju paliwami , chodzi mi o najnowsze, z uwzględnieniem amortyzacji pieców ?
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4269
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

link zamieszczałem już w temacie OZE.
ale proszę:
https://biznes.interia.pl/nieruchomosci ... Id,4974427
Amortyzacji nie ma ale można przy tych danych policzyć.

P.S. Nie jest istotne z czego jest budynek zbudowany tylko jaką ma klasę energooszczędności.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Capricorn pisze:
Piotrek pisze:I fotowoltaikę.
Nawet na mój rejestrator przyszła dzisiaj reklama ogniw... :twisted:
Dostaniesz do zestawu z rejestratorem panele. Takie na stelażu (jak kiedyś w plecakach). I w ten sposób w czasie prac w lesie będziesz ładował akumulatory do rejestratora i drukarki.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Masz ode mnie pomógł. 😀
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105202
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

A jednak. Dopadł mnie temat pieca. Nie ze względu na różne ekotrendy czy też ekonomię, ale głównie poprzez niepełnosprawność. Otóż jak wiecie niezbyt sprawnie poruszam się po schodach a i coraz gorzej ze stawami mojej żony. To powoduje duże utrudnienia w schodzeniu do piwnicy celem napalenia w CO. No i nadpływa mroczna niewiadoma czyli próba zamontowania w tym celu czegoś w miarę bezobsługowego (w praktyce z minimalną obsługą :) ). Nie mam pojęcia co to będzie ani jaki będzie koszt ale on właśnie zdecyduje. Najpierw spojrzałem na piece na pellet ale zaraz potem wypłynął temat pomp ciepła bo wówczas podłączył bym też c.w.u. i przestał korzystać z ogrzewacza przepływowego.

PS. No i w ten sposób znalazłem sobie zajęcie na długie, zimowe wieczory...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4269
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

To mam/y nadzieje, że podzielisz się konkluzją.
Mnie czeka to samo za rok-dwa w nowym domu.
Ale skłaniam się ku pompie - chata o parametrach zbliżonych do budownictwa pasywnego.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Pellet nie jest najgorszym rozwiązaniem. Od 10 lat użytkuję ten rodzaj ogrzewania i raczej nie narzekam.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67305
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Mimo wszystko jesteś jeszcze młody. Za 20 lat będziesz się zastanawiał jak wrzucić worek pelletu do zasobnika. Ja mam piec na groszek i już kombinuję nad ułatwieniem w postaci windy, bo nie uśmiecha mi się podnosić worków do okolicy szyi, a przesypywanie do wiadra nie ma sensu. Piotrek jest średnio sprawny... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

A taką sytuację też przewidziałem i mam już rozwiązanie inne. Niestety w związku z małym doświadczeniem z korzystania nie mam jeszcze wyrobionego zdania, więc się nie wypowiem.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Dziś gryzłem temat i mam wyniki . Super strona do wyliczenia mocy grzewczej , energii itp . Polecam obliczyć sobie dla swojego domu , uważajcie na wpisanie prawidłowych danych bo każde przekłamanie ma konsekwencje obliczeniowe .Okazało się że mam zbyt duży piec i chyba dla mnie najlepsze ogrzewanie to pompa ciepła gruntowa bo obniżyłbym koszty o połowę . Gorąco wam polecam .Obliczanie mocy kotła oraz wyliczenie kosztów
ODPOWIEDZ