Bezprawna wycinka drzew przez Energe

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
radul
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 17:21
Lokalizacja: Gdynia

Bezprawna wycinka drzew przez Energe

Post autor: radul »

Witam!
Na forum jestem nowy, a do rejestracji zmusiła mnie stytuacja w jakiej sie znalazłem.
Mam działkę rolną najniższej klasy z jeziorem, jakieś 11 lat temu razem z ojcem posadziliśmy las, głównie modrzewiowy.Z braku czasu pojawiam się tam jakieś 2-3 razy w roku.W dniu dzisiejszym zadzwonił do mnie zaprzyjaźniony gospodarz i powiedział ,że wycięto 6 moich drzew. Najzwyczajniej w świecie, zarządca linii elektrycznej przebiegającej nad moją działką wyciął 6 pięknych drzew.Bez mojej zgody ani jakiegokolwiek pisma.Stąd moje pytanie czy mógł to zrobić, a jeśli nie to jak moge w tej sprawie interweniować?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

Wycinka powinna być poprzedzona uzyskaniem zgody właściciela nieruchomości na wejście na działkę i dokonanie tych czynności. Jeśli właściciel się zgodzi, można rozpocząć wycinkę. Jeżeli nie – zakład energetyczny może powołać się na przepisy kodeksu cywilnego, dotyczące np. akcji prewencyjnej (art. 439), o ochronie posiadania (art. 336) lub o stanie wyższej konieczności (art. 424 k.c.).
http://www.gniazdkodomowe.pl/index.php? ... blem/tekst
radul
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 17:21
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: radul »

Spodziewałem sie, że jest podstawa prawna, ale czy trzeba odrazu wycinać drzewo ?? Nie można obciąć korony o jakieś 20-30cm??
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Nie są w stanie co 2-3 lata ogławiać z powrotem odrastających gałęzi...

To jedyne racjonalne wyjście ( nie wspominając o sadzeniu w odpowiedniej odległości od linii energetycznej).
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Są tu dwie kwestie. Zasadności przeprowadzonego cięcia i stylu w jakim się to odbyło. Co do pierwszej kwestii to cięcie było jaknajbardziej zasadne. Co do drugiej - firma zachowała się conajmniej nieprofesjonalnie, jeżeli bez porozumienia z Tobą weszła na Twój grunt i wycięła Twoje drzewa. Co do tego możesz się z nimi spierać. Proponuję zacząć od osoby, która wydała takie polecenie swoim pracownikom a jak nie usłyszysz satysfakcjonujących Cię słów to do góry... Z tego co wiem to energetycy strasznie teraz się trzęsą przed jakimi kolwiek naruszeniami własności. Jeżeli chcesz iść na noże to odrazu wal ich do sądu, ale przedlem zrób sobie parę papierków (jakaś korespondencja itd...). Oczywiście zakładam, że drewno zostawili Ci na działce, bo jak nie to odrazu wal ich o kradzież. Nawet jak oni nie ukradli to oni są winni...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ