Leśnictwo w woj. mazowieckim

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mikra
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 20 lis 2007, 14:15
Lokalizacja: Warszawa

Leśnictwo w woj. mazowieckim

Post autor: mikra »

Witam
jestem studentem UW i w ramach studiów wykonuje pracę magisterską p.t: Rolnictwo i leśnictwo - plansze do atlasu województwa mazowieckiego. Mapy będą opracowywane w skalach dość małych, bo 1:1 000 000 oraz 1:2 500 000
Przeglądając dotychczasowe atlasy regionalne doszedłem do wniosku, że powinny zostać przedstawione takie tematy:
1. lesistość (na poziomie gminy)
2. struktura własnoiościowa lasów (chyba na poziomie gmin)
3. Struktura wiekowa i skład gatunkowy drzewostanów (na poziomie nadleśnictw)
4. Uszkodzenia lasów (na poziomie nadleśnictw)
5. Pozyskanie drewna z podziałem na odpowiedznie sortymenty (na poziomie nadleśnictw)

I tu nasuwają sie pytania:
Czy Waszym zdaniem są jeszcze jakieś tematy, które powinny prezentować sytuację leśnictwa w woj. mazowieckim (może jest jakieś bardzo ciekawe - nie występujące na innych obszarach Polski zjawisko)
Czy macie może pomysł z kim warto byłoby się skontaktować w sprawie tego tematu
Czy wiecie skąd pozyskać dane - czy wystarczy skontaktować sie z RDLP obejmującymi województwo mazowieckie i poprosić o dane z poszczególnych nadleśnictw - czy należało by sie kontaktować bezpośrednio z nadleśnictwami. A może takie dane udałoby sie pozyskać z jeszcze innego źródła

Są może to pytania dość mało fachowe, ale z wykształcenia jestem geografem, a nie leśnikiem, co trochę utrudnia mi pracę nad tym tematem

proszę o pomoc i z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

Bardzo ciekawy temat.
Chwilowo nie mam czasu ale obiecuję coś pomyśleć.
Musisz zwrócić uwagę, że granice nadleśnictwa nie pokrywają się z granicami administracyjnymi więc interpolacja pewnych danych wprost z nadleśnictw może przedstawiać pewne trudności.
Jak zamierzasz przedstawić te zagadnienia (zwłaszcza pkt 2-5) kartogramy?
Z uszkodzenia lasów bym się wycofał bo to trochę śliski temat - nikt tak naprawdę nie wypracował jeszcze metody jej oceny
A może dodać punkt walory turystyczne i przyrodnicze nadleśnictw (w jakiejś skali punktowej)
Awatar użytkownika
Wiedźma
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: środa 18 paź 2006, 19:01
Lokalizacja: z bagien

Post autor: Wiedźma »

Struktura własnościowa: dane uzyskać lepiej w Starostwach < Starostowie zgodnie z UL sprawują nadzór nad Lasami nie stanowiącymi własności SP; aczkolwiek jest to, co roku w Roczniku Statystycznym. Tamże jest również wyliczona lesistość dla gmin.
Pobierając dane dt "Struktura wiekowa i skład gatunkowy drzewostanów" tylko w przypadku nadleśnictw będziesz mieć dość duży błąd. Nie wszystkie gminy bądź wsie mają opracowane Uproszczone Plany Urządzania Lasów dla niepaństwowych.
Ciekawą rzeczą nie analizowaną jest niska lesistość Mazowszai liczba ludzi przypadająca na 1 ha lasu.
Zwiększa się presja zwłaszcza na Lasy Państwowe są one otwarte dla wszystkich, a właściciel prywatnego może zakazać wstępu (prawo własności gwarantuje Konstytucja RP).

Pozyskanie drewna z podziałem na odpowiednie sortymenty (na poziomie nadleśnictw) – dane takie są również dostępne dla gmin jw. Rocznik statystyczny.
Awatar użytkownika
Barneej
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 402
Rejestracja: wtorek 19 wrz 2006, 08:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Barneej »

Polecam zwracanie się bezpośrednio do nadleśnictw. Mają obowiązek udzielić Ci pełnych (jawnych) informacji. Tylko grzecznie prosić - ludzie są tam O.K.
Co do danych bardziej "ogólnych", polecam Instytut Badawczy Leśnictwa (gdzieś tu powinien być Borodziej, on w tej kwestii bardziej oświecoby :D ).
Lasów prywatnych bym nie tykał - mało dokładne dane. Podobnie z rocznikiem GUS-u, jak już coś jest to za rok 2006, a i to "lekko" odbiega od normy.
Dane zbiorcze mają też w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych (na Bitwy Warszawskiej), zawsze rozdawali, więc i tym razem może dadzą.
Ministerstwa Środowiska nie polecam - dość "materialnie" do tematu podchodzą.

Powodzenia!
Jeśli coś Cię swędzi - drap.
Inaczej będziesz się musiał umyć...

BSz
carabus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1796
Rejestracja: piątek 01 gru 2006, 08:28
Lokalizacja: z kłody

Post autor: carabus »

mikra pisze:Witam
jestem studentem UW i w ramach studiów wykonuje pracę magisterską p.t: Rolnictwo i leśnictwo - plansze do atlasu województwa mazowieckiego. Mapy będą opracowywane w skalach dość małych, bo 1:1 000 000 oraz 1:2 500 000
Kurcze jednak na UW nic się nie zmienia i kolejne pokolenia studentów są przez swoich profesorków wmanewrowywane w wykonywanie bezsensownych i dawno już zrobionych zestawień. Za moich czasów uważaliśmy że z UW to jedynie dziewuchy się do czegoś nadają bo chłopy to jakieś chrowite a i wątroby słabe mieli. Ale do rzeczy teren woj. mazowieckiego to 6 regionalnych dyrekcji. Kilkadziesiąt nadleśnictw. o ile pkt 3 i 5 wyciągnie się od ręki z nadleśnictw to i tak nie wyinterpolujesz bo jak ? musiałbyś mieć dokładne dane z poszczegółnych nadleśnictw ba w przypadku kilku nawet do poziomu leśnictwa czy odziału. Punkty 1,2 sa dawno opracowane i mielone na różne sposoby w Urzędzie Marszałkowskim - mają tam wszelkie dane w różnych konfiguracjach układach zaś na Nowym Świecie w ciągu 1-2 dni w Biurze Geodety Urzędu Marszałkowskiego wygenerująci takie zestawienie z podpiętą mapą w dowolnej skali - jak chcesz to może byi ortofotomapa.
o uszkodzeniach lasów już napisane wcześniej
mikra
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 20 lis 2007, 14:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mikra »

nie do końca sie z Tobą zgodzę. Atlas województwa mazowieckiego ma w sposób kompleksowy przedstawiać sytuacje województwa mazowieckiego, a przeznaczony jest do szerokiego kręgu odbiorców. Leśnictwo jest naprawdę nie wielkim działem tego atlasu. W tym atlasie będzie można (oczywiście jeżeli powstanie) znaleźć wiele informacji z różnych dziedzin i porównywać je ze sobą. Co do interpolacji - to kto powiedział ze coś takiego będzie w o ogóle wykonywane - metody które zostaną wykorzystane najprawdopodobniej wcale żadnej interpolacji nie będą potrzebowały.
Tu wielkie dzięki za info gdzie mogę znaleźć już powstałe opracowania - zobaczę je i postaram sie uniknąć błędów, które niestety na każdej mapie pojawić sie muszą (pojęcie oczywiście do polemiki). Nie widziałem jeszcze opracowań wykonanych przez Urząd Marszałkowski, ale spodziewam sie, że jeżeli są to wyploty z programów gisowych, nie obrobione póżniej przez kartografa pod względem czytelności, jasności to mogą to być opracowania całkowicie bezużyteczne dla np. ucznia liceum. (tu za przykład polecam Atlas Województwa Warszawskiego, ew. Atlas Miasta Łodzi, w których i grafika i metody całkowicie leżą)
"dawno opracowane zestawienia" - w takim razie czy również nie warto robić np. map turystycznych - przecież już dawno zostały zrobione (a tak w nawiasie mapy tematyczne dezaktualizują sie szybciej niż mapy turystyczne)
dodatkowo propozycje, które wymieniłem w swoim pierwszym post-cie są na razie tylko moimi propozycjami do wykonania map - szukam jeszcze ciekawych rozwiązań. Na pewno będę drążył temat jak zmieniła sie sytuacją leśnictwa po wstąpieniu do UE - niestety narazie nie wiem jeszcze jak ten temat ugryźć, ale mam nadzieje że jakoś sie uda
co do metod, o których myślałem do zaproponowanych przeze mnie tematów to :
1. kartogram prosty - na poziomie gmin
2. Kartogram - chyba udział lasów prywatnych (lub państwowych) w ogóle lasów
3. Diagram strukturalny (może wykres lokalizowany) - struktura wiekowa
jeżeli w woj. dałoby sie wydzielić 3 dominujące gatunki drzew to metodą powierzchniową (coś ala kartogram złożony) z legendą w postaci trójkąta Ossanna - skład gatunkowy
4. tu niestety nie mam jeszcze pomysłu - najprawdopodobniej jakaś metoda zasięgów, a może kartogram dazymetryczny - nie do końca po prostu jeszcze wiem jakie dane na tej mapie chciałbym aby były zamieszczone
5. raczej diagram segmentowy

Czy Waszym zdaniem zasoby drzewne na pniu również warto byłoby zamieścić?
Dziękuje za kilka cennych wskazówek i mam nadzieje, że nie będą ostatnie

pozdrawiam
ODPOWIEDZ