czy moge wykopać staw w lesie prywatnym ?

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
chmielcie
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 01 cze 2007, 17:04
Lokalizacja: sztum

czy moge wykopać staw w lesie prywatnym ?

Post autor: chmielcie »

:help: prosze mi powiedzieć jak to jest kupilem 0,96 h ziemi w tym 0,75 jest ls 0,02 nieużytek płynie tam rów .0,19 ziemia rolna 6 klasy czyna terenie gdzie jest rów i pomokły teren moge wykopać staw i jakie musze i od kogo mnieć pozwolenia :help: a jeszcze jedno mój las jest pomiedzy dwiem częsciami lasu państwowego
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

chmielcie pisze:0,02 nieużytek płynie tam rów
... ciekawe stwierdzenie i musi to nieźle wyglądać ;) ...
chmielcie pisze:czyna terenie gdzie jest rów i pomokły teren moge wykopać staw i jakie musze i od kogo mnieć pozwolenia :help: a jeszcze jedno mój las jest pomiedzy dwiem częsciami lasu państwoweg
... cóż, do wylesienia potrzebujesz pozwoleń i z Lasów Państwowych i urzędu ... sprawę utrudnia fakt że jest to "enklawa" w śród lasów LP - prawdopodobnie mogą zablokować Twoje plany ... choć, jak by się jakoś dogadać i podciągnąć to pod małą retencję ;) ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
pio
początkujący
początkujący
Posty: 121
Rejestracja: środa 02 maja 2007, 23:29
Lokalizacja: blisko centrum)

Post autor: pio »

witam! Jest na to metoda-- żeby wykopać staw potrzebujesz pozwoleń wodno -prawnych (kupa czasu i pieniędzy) odradzam . :cry:
:D Ale jest inny sposób :wink: zgłosić chęć wykopania zbiornika p-poż. Zgodę uzyskasz łatwo i szybko ponieważ nie widziałem terenu gzie zbiorników p-poż byłoby za dużo.
Są pewne ograniczenia związane z tym zbiornikiem-np. głębokość , musisz zapewnić dojazd do zbiornika w przypadku pożaru ( ale cel szczytny) na twoją działkę muszą mię prawo wjechać w razie potrzeby służby ratownicze.
Najlepsze w tym jest to że nie zapłacisz ani złotówki za pozwolenia.
Serdecznie polecam takie rozwiązanie. (sprawdzone na własnym przykładzie) :D
chmielcie
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 01 cze 2007, 17:04
Lokalizacja: sztum

Post autor: chmielcie »

dzieki za rade jutro pojade zobaczyć co na ten temat wie lesniczy,kurcze a może jest jescze inny sposób :|
Rola
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2007, 14:49
Lokalizacja: DTRoit

Post autor: Rola »

Ja bezpośrednio zajmuje się pozwoleniami wodno-prawnymi - nie wiem kto Ci to "załatwił" lub gdzie załatwiłeś ale zgoda nadleśnicwa lub inna to wcale nie wszystko.
1) staw przeciwpożarowy jest urządzeniem wodnym - wymaga pozwolenia wodnoprawnego za wybudowanie i na szczególne korzystanie z wód.
2) abstrahuje już od Prawa budowlanego, które w obecnym brzmieniu wymaga pozwolenia na budowę praktycznie na każdy zbiornik wodny - i tu nie ma znaczenia głębokość.
3) jeśli się wypowiadasz to musisz znać aktualne akty prawne - koledze od budowy stawu w lesie życzę powodzenia - przedwszystkim z wyłączeniem lasu z produkcji leśnej a skończywszy na wydaniu pozwolenia na budowę na takim gruncie.
Awatar użytkownika
pio
początkujący
początkujący
Posty: 121
Rejestracja: środa 02 maja 2007, 23:29
Lokalizacja: blisko centrum)

Post autor: pio »

a tu mnie kolega z Dtroit troszkę zdrzażnił bo WIEM CO ROBIŁEM!!! wystarczy dobra wola i chęć n-czego! (oraz akceptacja gminy)
staw a zbiornik p-poż to dwie odrębne kwestie!
jestem zwolennikiem powstawania zbiorników wodnych w takie czy innej formie bo moim zdaniem wzbogacają bioróżnorodność ekosystemów leśnych
(przy obecnej tendencji zmiany warunków hydrograficznych każda forma zatrzymania wody w ternie jest dobra)
a co do obiekcji kolegi z Dtroit to - proszę porównać szkodloiwość "załatwienia" :!: pozwolenia na zbiornik p-poż a załatwianie np. zezwoleń na budowę w "innych" miejscach dla zblazowanych oligarchów! :twisted:
mam nadzieję że chmielcie nie jest w zasięgu kolegi z Dtroit :twisted:
nie ma to jak udowodnić swoje ambicje,aspiracje i STANOWISKO!!!! :twisted: :twisted: :twisted:
choćby dla zasady :lol:
zamiast pomóc :)
bardzo się nie gniewaj ale mnie takie coś dobija :cry:
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

A cóż to za chamstwo pospolite? :x

Znalazł się człowiek, który chciał rzetelnie ci odpowiedzieć, zarejestrował się po to na forum, a ty mu od urzędasów, karierowiczów i oligarchów? :x

Nikt nie kwestionuje tego, że cenna jest mała retencja także w lasach prywatnych, ale chcąc coś takiego robić, musisz postępować zgodnie z prawem (albo robić wszystko na krzywy ryj, ale w takim razie po co ta cała dyskusja).
Jeśli piszesz staw to znaczy hodowla ryb. Chcąc mieć staw hodowlany musisz go mieć na gruncie rolnym. Zmianę klasyfikacji z leśnego na rolny można przeprowadzić decyzją starosty "w uzasadnionych potrzebach właściciela lasu". Osobną sprawą są pozwolenia wodno - prawne i budowlane, o których pisze Rola.
Poza tym nie wiem jak wyobrażasz sobie hodowlę ryb na zacienionym akwenie. To może posiej tam żyto...

A może poprostu nie wiesz czego chcesz... Napisz to podyskutujemy...

A na przyszłość pamiętaj: zło zawsze powraca ze zdwojoną siłą.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
pio
początkujący
początkujący
Posty: 121
Rejestracja: środa 02 maja 2007, 23:29
Lokalizacja: blisko centrum)

Post autor: pio »

poniosło mnie troszkę :oops:
ale dalej twierdzę że wykopanie zbiornika wodnego na powierzchni 0.02ha może przynieść tylko korzyści!
Do "stawu" to będzie jeszcze troszkę brakować.
nie powinienem był wyskakiwać z "urzędasami" tylko napisać że omijanie przepisów nie jest karalne.
nazwijmy to w takim razie "oczkiem wodnym" :wink:
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Re: czy moge wykopać staw w lesie prywatnym ?

Post autor: magda55 »

chmielcie pisze::help: prosze mi powiedzieć jak to jest kupilem 0,96 h ziemi w tym 0,75 jest ls 0,02 nieużytek płynie tam rów .0,19 ziemia rolna 6 klasy czyna terenie gdzie jest rów i pomokły teren moge wykopać staw i jakie musze i od kogo mnieć pozwolenia :help: a jeszcze jedno mój las jest pomiedzy dwiem częsciami lasu państwowego
ziemia rolna nie potrzebuje wyłączenia z produkcji leśnej , ale moze się mylę ?
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

chmielcie pisze:kupilem 0,96 h ziemi w tym 0,75 jest ls
Magdo, tam jest las, ale jak to się ma do całości nie wiem, Rola napisał najbardziej konkretnie... , skoro się tym zajmuje, to chyba się zna.



dyby tak każdy chciał sobie jeziorko kopać, albo zmieniać bieg rzeki, czy strumienia, to byłby spory bałagan... :(
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

Wlasnie chodzi o to jaką klasyfikacje w ewidencji ma ten nieużytek, czy to leśna czy nieleśna powierzchnia.
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Z jednej strony temat posta jest oczywisty "czy mogę wykopać staw w LESIE prywatnym", z drugiej faktycznie była tu mowa o roli. Tak czy inaczej słowa o "oczku wodnym" mnie osobiście przekonały. Kopaj waść i hoduj... karasie. :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Rola
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2007, 14:49
Lokalizacja: DTRoit

Post autor: Rola »

Przedewszystkim ja wiem jak jest u nas Urzędzie - tak zwane "zwolnienie" na mocy prawa budowlanego są tzw. obiekty małej architektury do 30m2 powierzchni - ale nie jest nigdzie napisane że te obiekty są zwolnione z pozwolenia wodnoprawnego. Jeśli ktoś pisze że wybudował staw obojętnie do jakiego celu tylko za zgodą gminy (tu chyba Panu chodzi o Wójta, Burmistrza lub Prezydenta miasta) i leśniczego (nie wiem gdzieś jest jego umocowanie prawne na marginesie) to jest to wykonanie urządzenia wodnego bez wymaganego pozwolenia na mocy Prawa Wodnego które uzyskuje się w Starostwie Powiatowym (decyzja Starosty). Naprawdę tak jak napisałem wcześniej wykonanie jakiegokolwek obiektu budowlanego na gruncie leśnym wymaga wielu pozwoleń a przy obecnym stanie prawnym praktycznie determinowany jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego sporządzonym przez gminę.
Kolega piszę o wymaganiach małej retencji itd. - rozumiemy, ale są przepisy prawne, które muszą regulować ile tych urządzęń na danym cieku mabyć z zachowaniem biologicznego przepływu i inne wymagania takie np żeby jeden drugiego nie pozalewał.
Tak na marginesie w drugiej połowie zeszłego roku jedno z nadleśnictw występowało do nas o pozwolenie wodnoprawne na wybudowanie zbiornika p-poż. pozdrawiam
Możemy prowadzić dyskusję ja na dzień dzisiejszy mogę komuś pomóc w przypadku gdyby utknął na jakimś etapie - bo za tym naprawdę trzeba się nachodzić.
ponury_żniwiarz
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 27 lip 2006, 07:47

Post autor: ponury_żniwiarz »

Pio gratulacje szukania furtek w prawie. Tez wiele znam więc się moge podzielić chętnie.
Pozdrowienia kolego :)
ODPOWIEDZ