W Lubuskiem znów pojawią się żubry?

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

W Lubuskiem znów pojawią się żubry?

Post autor: Borsuk »

"Od lat w województwie lubuskim nie ma żubrów, choć kiedyś zwierzęta te żyły w tutejszych lasach. Według "Gazety Lubuskiej", wiele wskazuje na to, że żubry znów zamieszkają w tym regionie..." www.wp.pl
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Kogo pogięło?
Zapraszam do Puszczy, by się napatrzył, skalkulował. Chyba, że w zagrodach (hodowli zamkniętej). Siedliska niezbędne, nie gorzej niż LMśw (borowe są tylko do spacerowania, a wszystko co w nich będzie liściaste + młody świerk będzie zgryzane, spałowane, a otoczenie wydeptywane. Potrzebują wodopojów, lizawek, niestety droższych ogrodzeń. Zresztą umieją przeskakiwać i dwumetrowe płoty. Jak się uprą siatka dla nich nie jest przeszkodą.
Awatar użytkownika
kostek-brasil
leśniczy
leśniczy
Posty: 795
Rejestracja: wtorek 19 lip 2005, 00:00
Kontakt:

Post autor: kostek-brasil »

Chrobry, szkoda, że nie zaproponowałeś pozbyć się przy okazji innych "szkodników" leśnych. Po co w naturze żubry, po co inne stworzonka. Wszak większość z nich czyni jakieś szkody... Nie będzie spałowania, zgryzania, idealny las. :]
Sorki, ale podniosłeś mi lekko ciśnienie. Nawiasem mówiąc z artykułu wynika, że chodzi o hodowlę zamkniętą. Tyle mojego udziału w temacie. Pozdrawiam. :wink:
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Czy ja napisałem, że trzeba pozbyć się żubrów? Stwierdzam jedynie, że w przypadku tego zwierzątka wpierw trzeba to dokładne przeanalizować i przyjąć bardzo precyzyjny plan operacyjny i taktyczny. Bo to co jest w Puszczy niestety jest totalnym zaprzeczeniem sensu ochrony przyrody. Jest równocześnie miotaniem się od ściany do ściany. A wynika ta sytuacja z braku strategii całościowej dla ochrony przyrody w Polsce. Opracowuje się strategie dla wybranych elementów.
Kostku-brasilu - nigdzie nie napisałem, że chcę się pozbyć i, że uznaję jakiś element ekosystemu za szkodnika.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Borsuk pisze:wiele wskazuje na to, że żubry znów zamieszkają w tym regionie..."
Wszystko możliwe, nie daleko jest Puszcza Drawska,a tam występują ponoć żubry-parę sztuk.
Chrobry pisze:Zapraszam do Puszczy, by się napatrzył, skalkulował. Chyba, że w zagrodach (hodowli zamkniętej).
Po to jest BPN, żeby chronił i żubra i otoczenie jakie kształtuje, bo tak można powiedzieć.Nie doceniamy tego co mamy-unikat i sukces na miarę Europejską i większa nawet.
ODPOWIEDZ