Słowackie Tatry od jutra "zamknięte" dla turystĂ

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Słowackie Tatry od jutra "zamknięte" dla turystĂ

Post autor: Agnieszka »

Od jutra 1 listopada słowackie Tatry zostaną zamknięte dla turystów. Szlaki turystyczne zostaną otwarte dopiero 15 czerwca.
Wiecej na :arrow: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4631461.html
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

To baraństwo... Najpierw piszą, że zamknięte, a dopiero potem dodają, że tylko wysokogórskie powyżej schronisk.
Ale pomysł bardzo dobry, warto go skopiować u nas. Bo takiej liczby idiotów łążących po górach jak w Polsce, nie ma chyba nigdzie na świecie.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Gollum pisze:Bo takiej liczby idiotów łążących po górach jak w Polsce, nie ma chyba nigdzie na świecie.
Śą, tylko my znamy sprawę z własnego podwórka, a o tych poza granicami nie słyszymy, czasem są lepsze wyczyny u nich.
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Gollum pisze:Ale pomysł bardzo dobry, warto go skopiować u nas. Bo takiej liczby idiotów łążących po górach jak w Polsce, nie ma chyba nigdzie na świecie.
... a dla mnie idiotyzmem jest zamykanie gór przed wszystkimi na zimę ... góry są piękne także zimą, wiele razy zimą odwiedzałem Tatry ... jeżeli ktoś jest dobrze przygotowany i zna góry to powinien móc poruszać się po prawie całych górach również zimą ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Silver

Post autor: Silver »

Borsuk pisze:... a dla mnie idiotyzmem jest zamykanie gór przed wszystkimi na zimę ... góry są piękne także zimą, wiele razy zimą odwiedzałem Tatry ... jeżeli ktoś jest dobrze przygotowany i zna góry to powinien móc poruszać się po prawie całych górach również zimą ...
Ja często bywam w Tatrach (w innych górach zresztą też) i nie zgadzam się z Tobą Borsuk. Tej menażerii oryginałów jaką spotyka się akurat (nie wiedzieć czemu) w Tatrach, nie da się z niczym chyba w kraju porównać. Magnes jakiś ich tam ściąga? Póki spacerują po Krupówkach grozi im najwyżej kac, ale jak wyruszają na niektóre szlaki (czasem świetnie - "prosto ze sklepu" - nawet wyposażeni) zaczyna się hazard. Możesz iść sobie Borsuk do specjalistycznego sklepu i kupić za powiedzmy 3000zł kompletne i profesjonalne zimowe wyposażenie wysokogórskie. Ale wiedzy jak tego używać, jak się poruszać, zachować by nie ryzykować nadmiernie swym życiem nikt Ci już tam nie sprzeda. W Polsce doświadczenie w wysokogórskiej zimowej turystyce ma naprawdę stosunkowo nieduża grupa ludzi. Nie przeszkadza to jednak tym bez nawet jego cienia, w wyruszaniu czasem w adidasach (!) na ekstremalnie o tej porze roku niebezpieczne szlaki. Zimą w wysokich, górach na każdym kroku ryzykujesz życie (latem też, ale nie aż tak). Jeden fałszywy krok i odbywasz może i spektakularny, ale zwykle ostatni w życiu tak długi lot i tylko naprawdę farciarze kończą aż na wózku. Bieszczady, Beskidy, Karkonosze też mogą być niebezpieczne, ale nie aż tak. Ja osobiście też więc byłbym za wprowadzeniem podobnego do słowackiego, zakazu wstępu w wysokie partie gór w okresie zimowym. Bo to rozsądne. Nie wszędzie rzecz jasna i może nie całkowitego, ale na Orlą Perć i inne naprawdę niebezpieczne szlaki, wysyłałbym co najwyżej małe grupy pod opieką profesjonalnego i odpowiedzialnego za ich wyposażenie i przygotowanie przewodnika ...wycieczek szkolnych i przeróżnych "narwanych 16 latków" zaś już nie. Dla ich własnego dobra. Akcje ratunkowe w górach w Polsce są co prawda generalnie bezpłatne (swoiste curiosum, że ratujący życie TOPR w zasadzie jest prywatną organizacją dobroczynną, mocno zależną od sponsorów, a ubezpieczenia górskie w zasadzie nie istnieją) ale czy ci ludzie w imię cudzej (czasem niewyobrażalnej) głupoty muszą zawsze ryzykować swe życie?
Awatar użytkownika
kostek-brasil
leśniczy
leśniczy
Posty: 795
Rejestracja: wtorek 19 lip 2005, 00:00
Kontakt:

Post autor: kostek-brasil »

Nastraszyliście mnie tym tytułem. Oczywiście głupkowaty kostek pomyślał, że już całkowicie ze słowackich Tatr przeganiają turystów. :lol:
Marzy mi się wypad w te okolice. :wink:
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Musze się z Sylvkiem zgodzić :) Wysokie góry to naprawdę duże niebezpieczeństwo dla ludzi nie znających warunków. Nawet jeśli są dobrze przygotowani i już nieraz na takiej wyprawie byli :) Niby kto miałby "egzaminować" górskich łazików?? A może każdy, kto chciałby wybierać się zimą w wysokie góry powinien być górskim przewodnikiem ?? Ja też lubię chodzić zimą po górach, ale staram się zawsze ocenić ryzyko, lepiej gdzieś nie dojść niż nie wrócić :)
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

silver30+ pisze:W Polsce doświadczenie w wysokogórskiej zimowej turystyce ma naprawdę stosunkowo nieduża grupa ludzi.
... to dlaczego odbierać im prawo do chodzenia po górach zimą? ...
silver30+ pisze:Zimą w wysokich, górach na każdym kroku ryzykujesz życie (latem też, ale nie aż tak).
... to samo jest z jazdą samochodem - zimą jest mniej bezpiecznie ...
silver30+ pisze:wysyłałbym co najwyżej małe grupy pod opieką profesjonalnego i odpowiedzialnego za ich wyposażenie i przygotowanie przewodnika
... dla zorganizowanych grup i owszem, to dobry pomysł, ja natomiast wolę chodzić po górach bezprzewodnika - i to opłacanego ...
... oczywiście szlaban dla wycieczek szkolnych itp. jest rozsądnym rozwiązaniem ...
silver30+ pisze:ubezpieczenia górskie w zasadzie nie istnieją
... istnieją, ale niestety nie są popularne, ja sam jak jeździłem w góry za granicę wykupowałem takowe ... warto by je bardziej rozleklamować ...
silver30+ pisze:TOPR... czy ci ludzie w imię cudzej (czasem niewyobrażalnej) głupoty muszą zawsze ryzykować swe życie?
... istotnie to jest problem, za głupotę należy karać i to porzadnie, tak aby głupich przestraszyć i by dwa razy pomyśleli nim pójda tam gdzie nie powinni ...

... ale z drugiej strony nie wolno odbierać ludziom ich praw z powodu głupoty i braku odpowiedzialności innych ludzi ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
M_irek
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: sobota 16 cze 2007, 08:44
Lokalizacja: Lubomierz

Post autor: M_irek »

Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby (kiedyś już o takim pomyśle słyszałem), żeby w cenę biletu wstępu wliczone było ubezpieczenie. Lub inaczej: żeby część kwoty z biletu szła na ubezpieczenie nawet kosztem podniesienia ceny biletu.
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

M_irek pisze:Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby (kiedyś już o takim pomyśle słyszałem), żeby w cenę biletu wstępu wliczone było ubezpieczenie. Lub inaczej: żeby część kwoty z biletu szła na ubezpieczenie nawet kosztem podniesienia ceny biletu.
... nie jest to taki głupi pomysł, np. bilety na wyższe partie gór zimą byłby droższe ...

... kwestią zasadniczą zostaje policzenie czy to się będzie opłacało i na ile wzrośnie cena biletu ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Kamion
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 18 lis 2007, 21:04
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Kamion »

Ubezpieczenie zawsze sie oplaca wkoncu chodzi o zdrowie lub nawet zycie, a co do ceny to az tak drastycznie nie powinna wzrosnac a jezeli nawet zawsze pozostaje kwestia wyboru:kupic bilet a jak za drogo to nie kupuje.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

21 grudnia 2007 roku postanowienia układu w nowych państwach Schengen (Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry) wchodzą w życie tylko na lądowych i morskich przejściach granicznych.
Drugim istotnym wyjątkiem będą zasady przekraczania granicy na terenie parków narodowych. W parkach można poruszać się wyłącznie po szlakach turystycznych. Teoretycznie wszędzie tam, gdzie stykają się szlaki po obu stronach granicy, można przechodzić na drugą stronę.

Najbardziej chyba nurtujące polskich miłośników gór pytanie – o zasady przekraczania granicy ze Słowacją w Tatrach – na razie nie doczeka się odpowiedzi. Problem jest dosłownie i w przenośni zamrożony, jako że w słowackiej części Tatr szlaki - oprócz tych prowadzących do schronisk - są zamykane na zimę i do 15 czerwca 2008 roku takie przekroczenie granicy będzie zwyczajnie zakazane i nielegalne.

Szlaki turystyczne stykają się na Rysach, gdzie dotąd w miesiącach letnich działało jedyne w Tatrach turystyczne przejście graniczne, Kasprowym Wierchu, Tomanowej Przełęczy, Jarząbczym Wierchu, Raczkowej Przełęczy, Wołowcu i Bobrowcu. Ale dyrekcja TANAP (słowacki Tatrzański Park Narodowy) obawia się, że tłumy polskich turystów zniszczą przyrodę po słowackiej stronie Tatr. Słowacy szczególnie boją się zadeptania Doliny Cichej, jedną z największych ostoi niedźwiedzi, nad którą od północy góruje Kasprowy.

Dyrekcja TANAP przystąpiła do opracowania nowych zasad regulacji ruchu turystycznego, które wejdą w życie 15 czerwca 2008 r. Na pewno szereg szlaków zostanie zamkniętych albo wytyczonych inaczej, by Polacy nie mogli swobodnie przechodzić na słowacką stronę Tatr. Zamknięcia słowackiego szlaku z Doliny Cichej na przełęcz Suchą pod Kasprowym możemy spodziewać się prawie na pewno, a z nieco mniejszym prawdopodobieństwem - na Tomanową Przełęcz.
więcej na stronie Onet.pl
ODPOWIEDZ