Koszt wykonania szacunku brakarskiego

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
magbol
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 26 maja 2020, 11:58

Koszt wykonania szacunku brakarskiego

Post autor: magbol »

Proszę o inf. jak wycenić wartość zamówienia wykonania szacunku brakarskiego. Jak kształtują się ceny za wykonanie szacunku brakarskiego kompleksowego tj. oznaczenie drzew do wycinki, oszacowanie wartości i klasyfikacja jakościowo wymiarowa drewna możliwego do pozyskania.Dziekuję.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169485
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Moim zdaniem cenniki nie istnieją, można się umówić na % z oszacowanej wartości poszczególnych sortymentów drewna ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

A ja bym się posiłkował cennikiem biegłych sądowych... :wink:
P.S. Dorabiałem tak na studiach klupując drzewa a biegły wpisywał i klasyfikował. - KASA z tego była fajna. :roll:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

To się robi w ramach obowiązków służbowych, policz sobie godziny pracy leśniczego i podleśniczego ile ha zrobi się za 8 godzin pracy plus kameralne czyli wprowadzanie i transfer do SILP, i wyjdzie dokładnie.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Kuna Tumak pisze:To się robi w ramach obowiązków służbowych, policz sobie godziny pracy leśniczego i podleśniczego ile ha zrobi się za 8 godzin pracy plus kameralne czyli wprowadzanie i transfer do SILP, i wyjdzie dokładnie.
Jestem prawie pewien, że nikt nie podjąłby się wykonania szacunku brakarskiego wyliczonego na podstawie godzinowej stawki pracy czy to podleśniczego, czy to leśniczego. Na działce typowo zrębowej 1 ha można spokojnie obrobić w godzinę gdy jest to wykonywane dwuosobowo, w jedną osobę szacunek się robi co najmniej 3x dłużej. Druga sprawa tego typu wyliczenia bez dostępu do Silp robi się znacznie dłużej. Tak więc dostałbyś znacznie mniej, niż faktycznie się byś napracował.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

To co?
za te samą pracę wyjdą różne kwoty.
Bo jak robi sam podleśniczy to jego godzina jest tańsza jak godzina leśniczego... ;/
A tak na marginesie to chyba szacunków nie można robić 8 godzin...
P.S. Nie mierzmy własną miarą wszystkiego.
Już pisałem, że gdyby tak policzy koszty pracy przy organizacji submisji to może wyszlibyśmy na zero. :P Chwaląc się ceną drewna (bo nie jakością) robimy sobie "marketing" za który sami płacimy.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Można robić szacunki i po 12 godzin nie wiem czy to dziwne czy nie zrozumiałem znam leśnictwa co muszą wyznaczyć po 10, 11, 12,8 tys m3, gdzieś słyszałem że jest leśnictwo co ma około 14 tys m3 do pozyskania w większości to drzewostany gdzie szacunek wykonuje się posztucznie, zatem jak jest pogoda zaczyna się od 8 do 12 bo w przerwie jakiś wywóz, masz 4 godz potem wracasz od 13 do 15 masz 2 godziny potem po obiedzie jeszcze od 17 do 19 kończysz zatem ile godzin w ciagu dnia pracy na szacunki, a obsada tych leśnictw to często leśniczy plus podleśniczy, a do szacunków nie ma już dopłat dla ZUL a kiedyś było pomoc przy szacunkach brakarskich.
to ja jestem
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

robiłem i 13 tyś...
"posztucznie" to widzę, że kolega chyba nie z lasu... :D
Co innego klupować a co innego wyznaczać drzewa do wycięcia. Tu chodzi o "zadzieranie" głowy do góry i wybieranie drzew. :P
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Fichtel pisze: kolega chyba nie z lasu...
Chyba. Poza tym w ogóle nie zrozumiał intencji pytającego, o czym świadczy tekst o "obowiązkach służbowych".
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Re: Koszt wykonania szacunku brakarskiego

Post autor: poreba »

magbol pisze:Proszę o inf. jak wycenić wartość zamówienia wykonania szacunku brakarskiego. Jak kształtują się ceny za wykonanie szacunku brakarskiego kompleksowego tj. oznaczenie drzew do wycinki, oszacowanie wartości i klasyfikacja jakościowo wymiarowa drewna możliwego do pozyskania.Dziekuję.
Domyślam się, że chodzi nie o szacunek brakarski, a tak jak napisano: wyznaczenie trzebieży, oszacowanie jakie sortymenty i ile +/- wyjdzie i ile kasy z tego będzie? A chodzi o oszacowanie ile na to potrzeba kasy, czy podkładkę papierową?
odp. nr 1: tyle, za ile zgodzi się to robić jakiś leśnik, drzewiarz, który jest w okolicy
odp. nr 2: do wyceny posiłkować się stawkami szacunkowymi w robotach projektowych, takie KNRy dla projektantów, jest tam również opcja opisu dendrologicznego pojedynczych drzew i na tym bym się wzorował

PS stawki biegłych sądowych są z sufitu
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Koszt wykonania szacunku brakarskiego

Post autor: Fichtel »

poreba pisze:...PS stawki biegłych sądowych są z sufitu
Może są realne...
Skoro to specjaliści nie gorsi od nas. To dlaczego z "sufitu"? ;/
Może nasza praca jest niedoceniana...?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Re: Koszt wykonania szacunku brakarskiego

Post autor: RR »

magbol pisze:Proszę o inf. jak wycenić wartość zamówienia wykonania szacunku brakarskiego. Jak kształtują się ceny za wykonanie szacunku brakarskiego kompleksowego tj. oznaczenie drzew do wycinki, oszacowanie wartości i klasyfikacja jakościowo wymiarowa drewna możliwego do pozyskania.Dziekuję.
Chodzi o wykonanie szacunku dla zabiegu hodowlanego w lesie czy dla drzew wycinanych przy inwestycji, bo ma to zasadnicze znaczenie.
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
ODPOWIEDZ