jak szybko nadrobic zaległości??

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
geomaps
początkujący
początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

jak szybko nadrobic zaległości??

Post autor: geomaps »

Witam, jestem geografem, który zbiegiem okoliczności rozpoczyna przygodę z aktualizacją LMN. Mimo dobrego przygotowania jeśli chodzi o GIS/kartografię sprawa aktualizacji jest dla mnie niezwykle trudna z powodu specyficznego, specjalistycznego języka którym operuje się w leśnictwie / urządzaniu lasu. Myśląc jak szybko i skutecznie rozwiązać ten problem wpadłem na pomysł :idea: zakupu jakiegoś podręcznika do technikum leśnego czy może jakiejś innej pomocnej publikacji. A może ktoś z forum poleciłby mi jakąś ciekawą pozycję, może podesłał jakieś materiały które pomogły by laikowi rozkminić troche temat :?:
Jestem teraz na etapie przygotowywania planu działania od początku (a własciwe momentu do, kórego aktualizacja jest doprowadzona) do końca, niestety muszę stworzyć go sam przy doraźnej pomocy znajomego :beer: (jakiś czas temu zajmował się aktualizacją LMN jednak nigdy nie robił jej od początku do końca a jedynie pewne określone zadania na jakimś etapie...) oraz notatek jakie zostawiła mi osoba która wcześniej zajmowała moje stanowisko... ale sie nie łamie wiadomo nie załapie wszystkiego w dwa dni ale krok po kroku... no ale natrafiłem na pierwszą barierę czyli terminologię i tu już wszytsko zostało wyjaśnione wyżej...
A więc drodzy leśnicy proszę was o pomoc :)
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Słownik nie dla leśnika
Może to będzie choć troszkę przydatne :)

No i jeszcze jest przecież ENCYKLOPEDIA LEŚNA

Powodzenia, a w razie pytań i wątpliwości jest jeszcze to Forum, a na nim przyjazne dusze - ktoś na pewno będzie umiał pomóc! :)
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

aga.kinsel pisze: Może to (...)
A taki fajny temat się zapowiadał...aby sobie postów nabić i za experta robić...wszystko Aga zepsułaś :wink:

Ale jakby co to prosimy o pytania :)
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Yyyyy, ja tylko pociągnął....
Chciałam pomóc :oops:
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

Glaca pisze:A taki fajny temat się zapowiadał...aby sobie postów nabić i za experta robić
Wszystkiego tam nie ma, więc i pytań nie zabraknie... :)
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

kater pisze:Wszystkiego tam nie ma, więc i pytań nie zabraknie...
No to może jakieś na rozruch....? :hyhy:
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Polecam bardzo rzetelne lektury dla laików i profesjonalistów. W ksiegarniach jest mnóstwo pozycji dotyczących GISu i kartografi przyrodniczej. Wystarczy spytać w porządnej księgarni to zostaniesz zasypany wieloma pozycjami. Z dnia na dzien jest co raz to wiele nowszych pozycji. Na samym widoku widziałem ostatnio trzy ksążki, które miały na okładce wielki napis "GIS". :wink: W internecie nie ma za dużo informacji dla laika.
geomaps
początkujący
początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: geomaps »

mavericksn pisze:W ksiegarniach jest mnóstwo pozycji dotyczących GISu i kartografi przyrodniczej
Tak wiem, ale na pewno jedne są lepsze a drugie gorsze...
Zastanawiam się np. nad:

http://ksiegarnia.pwn.pl/6246_pozycja.html?o=3

Czy ktoś zna tę pozycje :?:
i jesli tak na ile rozdział "10. Tworzenie i aktualizacja baz danych przestrzennych" można wykorzystać w praktyce :?: Dziś spróbuje znaleźć tę książkę w realnej księgarni...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Smoras
początkujący
początkujący
Posty: 78
Rejestracja: sobota 11 lis 2006, 13:21
Lokalizacja: z domu

Post autor: Smoras »

Istnieje jeszcze słownik powstający pod patronatem portalu (czy jak to się tam mówi) LASY POLSKIE na stronie http://www.wiki.lasypolskie.pl/ Rozwija się ale też może się sprzydać. No i jeszcze http://www.encyklopedialesna.pl/ pod patronatem LP. Na stonie LP są też w pdf-ie takie ciekawe4 pozycje jak Zasady Hodowli Lasu Instrukcja Ochrony Lasu i Instrukcja Urządzania Lasu. no i pytać :)
ODPOWIEDZ