pomost

Informacje, porady, techniki połowu, łowiska, sprzęt, zanęty...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Leśniker
początkujący
początkujący
Posty: 151
Rejestracja: środa 22 sie 2018, 09:22

pomost

Post autor: Leśniker »

Nie wiem czy dobry dział. mam pytanie czy wymagane jest jakieś zezwolenie lub zgoda z nadleśnictwa na dojście (nie dojazd) do prywatnego pomostu przez kawałek lasu Lasów Państwowych?Pytam bo znajomy chce wybudować pomost ale dojście jest tylko przez las nadleśnictwa
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Jeżeli w tym państwowym lesie nie ma tablic np. "ostoja zwierzyny" czy "rezerwat" to nie ma problemu - lasy są dostępne dla wszystkich z małymi tylko wyjątkami jak w/w.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Pytanie, czy ma zgodę Wód Polskich na ów pomost ?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Pytanie brzmi: czyja jest woda, na której chce ów pomost stawiać? Pytanie drugie - jak duży to ma być pomost? Bo od tego zależą formalności jakie trzeba załatwić: https://muratordom.pl/prawo/formalnosci ... -6psi.html
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Leśniker
początkujący
początkujący
Posty: 151
Rejestracja: środa 22 sie 2018, 09:22

Post autor: Leśniker »

Woda PZW Okręg Mazowiecki. Chodzi mi czy musi mieć zezwolenie pisemne od nadleśnictwa na dochodzenie do pomostu?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Leśniker pisze:Chodzi mi czy musi mieć zezwolenie pisemne od nadleśnictwa na dochodzenie do pomostu?
Nie. Ponieważ Lasy Państwowe są w Polsce ogólnodostępne. Tak jak napisał wyżej Glaca. Odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie zawiera ustawa o lasach: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0444Lj.pdf - konkretnie w Rozdzale 5, art. 26
Rozdział 5
Zasady udostępniania lasów
Art. 26. 1. Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, są udostępniane dla ludności.
2. Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:
1) uprawy leśne do 4 m wysokości;
2) powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
3) ostoje zwierząt;
4) źródliska rzek i potoków;
5) obszary zagrożone erozją.
3. Nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w razie gdy:
1) wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
2) występuje duże zagrożenie pożarowe;
3) wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.
4. Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 2 pkt 1, oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania zakazu. Obowiązek ustawiania i utrzymywania znaków ciąży na nadleśniczym w stosunku do lasów będących w zarządzie Lasów Państwowych oraz na właścicielach pozostałych lasów.
5. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, wzór znaku zakazu wstępu do lasu oraz zasady jego umieszczania.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: pomost

Post autor: Naj »

Leśniker pisze:...ale dojście jest tylko przez las nadleśnictwa
I tu są schody. Mam właśnie taką sytuację. Działka jest ok. 20 m od linii brzegowej jeziora. Pomiędzy działką a właściwie działkami, jest pas LP. Ne jest to drzewostan a luźne zadrzewienie i zakrzaczenie. Ponieważ ten pas to skarpa (ok. 5 m), to właściciele działek zrobili sobie schodki do swoich pomostów lub do ścieżki przy jeziorze. W pewnym momencie wpadł szwadron SL w pełnym rynsztunku i nakazał zlikwidowanie schodków. Było sporo kłopotów, ale na szczęście okazało się, że część pasa nie należy do LP a schodki były wykonane na gruncie prywatnym. Akcja SP skończyła się milcząco, ale nctwo nie powiedziało nawet przepraszam.
Tak więc dojście do pomostu/brzegu jeziora jest możliwe, jeśli nie wymaga jakiegoś działania inżynieryjnego i nie przebiega przez teren objęty zakazem wstępu (uprawy i młodniki do 4 m wysokości itp. oraz okresowo zagrożenie pożarowe). Trochę to bez sensu, bo i tak powstaje wydeptana ścieżka (a właściwie wiele ścieżek) i byłoby logiczniej gdyby wykonano jedno przejcie dla jakiejś grupy działek. Ale LP rządzą...
Leśniker
początkujący
początkujący
Posty: 151
Rejestracja: środa 22 sie 2018, 09:22

Post autor: Leśniker »

Znajomy pytał się mnie czy będzie mógł zrobić jakieś schodki lub trawę wykosić na dojście do pomostu ale ja powiedziałem że nie bardzo.wyślę go do szefa i tyle
ODPOWIEDZ