Zalesienie

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zmarekz
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 02 lis 2006, 14:35

Zalesienie

Post autor: zmarekz »

Witam
Mam kawałem terenu rolnego i chciałbym go zalesić (obok rośnie już las)
Czy najpierw należało by przeprowadzić odpędraczanie tego terenu ?
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, jakie czynności po kolei i w jakiej kolejności (odstępach czasu) powinienem wykonać, aby zalesić grunt rolny.
Interesują mnie czynności praktyczne a nie prawne w stylu plan urządzenia lasu zgody, zgłoszenia itd.
Dziękuje za wszelkie podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Jeśli chodzi o odpędraczenie to najpierw upewnij się że jest zapędraczona . Wykonujesz to w ten sposób że na powierzchni wykopujesz doły 0,5/1 m szerokości i głębokość w zależności od znalezionych pędraków lecz nie kop głębiej jak na 1 m . Takich dołów powinno być 6 dołów na ha . Rozmieść doły równomiernie po całej powierzchni i dobrze byś naniósł sobie je na szkic .Znalezione pędraki możesz do rozpoznania "zakonserwować " w roztworze nasyconym soli .Jeżeli tych pędraków nie ma to nie wykonuj żadnego zabiegu , jeżeli są to polecam środki na pędraki .Zrób to jednak do 30 wrzesnia .
Jeśli chodzi ci o terminarz prac to w twoim wypadku wygląda to tak :
1 Jeżeli masz już wszystko formalnie załatwione to na jesień wykonaj przygotownaie gleby ( pamiętaj że spulchnienie na gruntach porolnych powinno być b. głębokie )
2 Załatwiaj sobie sadzonki na wiosnę ważne abyś wiedział co zasadzić
3 Wiosenne sadzenia to już chyba wiesz
Awatar użytkownika
green power
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 306
Rejestracja: piątek 14 paź 2005, 00:02
Lokalizacja: Radom (Kraków)

Post autor: green power »

Kuna lesna pisze: Jeżeli masz już wszystko formalnie załatwione to na jesień wykonaj przygotownaie gleby ( pamiętaj że spulchnienie na gruntach porolnych powinno być b. głębokie )
tutaj dodam tylko, że warto wykonać jesienią właśnie głęboką orkę, najlepiej z pogłębiaczem (dla usunięcia, występującej w glebach porolnych, podeszwy płużnej), po czym pozostawić glebę na zimę w ostrej skibie; uprawę uzupełniającą wykonać wiosną
Darz Bór!

Jestem głosem tych, które nie mówią.
Dzięki mnie będą mogły przemówić.
Aż uszy głuchego świata usłyszą.
O krzywdzie, jaka się dzieje słabym, którzy nie znają słów.

To ja jestem obrońcą mych braci.
I będę za nich walczył.
I wymawiał słowa w imieniu zwierząt i ptaków.
Aż świat naprawi ten stan rzeczy.


(Ella Wheeler Wilcox)
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Jeśli nie występują pędraki nie musisz. Problemem może byc juz ilość 2-3 larw na 1m kwadratowy.Wtedy nalezy przeprowadzic zabieg. Jeśli jest to grunt porolny, warto przed orką co najmniej 3-4tygodnie przeprowadzic "odperzanie" najlepiej Roudupem. Następnie głęboszowanie,aby zerwać podeszwę płużną i poprawic warunki wodne jak i powietrzne gleby.Jeśli jest to ziemia bardzo lekka(mocno piaszczysta), nie musi być pozostawiona w ostrej skibie. Jeśli pozostawisz w ostrej skibie, to na wiosnę, jeśli możliwe jest wjechanie ciągnikiem i ziemia sie nie maże to jak najwcześniej przerpowadzić włókowanie,zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody i wysuszeniu, co jest ważne dla młodych sadzonek.
Awatar użytkownika
das0
leśniczy
leśniczy
Posty: 867
Rejestracja: niedziela 29 kwie 2007, 22:50
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: das0 »

mavericksn pisze:Roudupem
Jeżeli chcesz być zgodny FSC to unikaj tego.
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
[Oscar Widle]
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Jeżeli chcesz być zgodny FSC to unikaj tego.
Zdziwiłem sie,a jest stosowany w wielu nadleśnictwach.
ODPOWIEDZ