Interpretacja art. 37 Ustawy o lasach

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Turkuć
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 490
Rejestracja: niedziela 25 lut 2007, 06:42
Lokalizacja: Nadleśnictwo

Interpretacja art. 37 Ustawy o lasach

Post autor: Turkuć »

Chciałbym sie dowiedzieć jak Wasze władze zwierzchnie interpretują art. 37 ustawy o lasach, a w szczególności czy słowo "nabywać" dotyczy też darowizny. Cały czas odróżniałem słowo "nabyć" w rozumieniu kupić, od słowa "otrzymać", lub "dostać", w rozumieniu darowizny. Jednak w rozumieniu mojej RDLP jest to jedno i to samo, czyli w świetle art. 37 darowizna wymaga zgody DGLP!
Dla mnie to bardzo dziwne - pytać "tatusia" czy mogę coś dostać, skoro i tak (jako Nadleśniczy, którym nie jestem) odpowiadam za wszystko :x.
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36426
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Rozdział 6a
Gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa będącym w zarządzie Lasów Państwowych

Art. 37. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, z wyjątkiem kierownika jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 32 ust. 2 pkt 4, za zgodą Dyrektora Generalnego, może nabywać stanowiące własność osób fizycznych lub prawnych lasy oraz grunty przeznaczone do zalesienia, jak również inne grunty i nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa.
2. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady nabywania przez kierowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych lasów, gruntów przeznaczonych do zalesienia oraz innych nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych i prawnych.
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
rafal77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 393
Rejestracja: środa 02 sie 2006, 15:51

Post autor: rafal77 »

Na pytanie czy darowizna jest formą nabycia własności ogólną odpowiedź znajdziesz w art.155 par.1 kodeksu cywilnego; jednym słowem jest ona sposobem nabycia obok sprzedaży, zamiany, czy innej umowy (darowizna jest umową, obdarowany musi bowiem złożyć oświadczenie woli o jej przyjęciu). Nie wiem dlaczego negujesz obowiązek wyrażania zgody przez DGLP. Potraktuj to jako nadzór właścicielski. Jeśli interesują cię szczegółowe zasady nabywania lasów, gruntów przeznaczonych do zalesienia i innych nieruchomości odsyłam cię do rozporządzenia MOŚZNiL z 25 maja 1998r. (DZ.U. 98 nr 69, poz.450).
Awatar użytkownika
Turkuć
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 490
Rejestracja: niedziela 25 lut 2007, 06:42
Lokalizacja: Nadleśnictwo

Post autor: Turkuć »

Dzięki za informacje, ale znam art. 37 Ustawy o lasach, a w związku z nim zawsze będę negował zgodę na temat darowizny. Jeśli czcieć coś przekręcić "naukowo", to trzeba to zawrzeć w umowie darowizny, którą musimy wysłać do RDLP, jeśli numer ma iść "poza uszami", to i tak nikt niczego nie udowodni, a razie czego podejrzenie zawsze będzie....
ODPOWIEDZ