Ile naprawdę mamy drewna w lesie ?

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Ile naprawdę mamy drewna w lesie ?

Post autor: kater »

W kwietniu br., na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych, została przygotowana „Opinia dotycząca perspektyw możliwości zwiększenia pozyskania drewna w lasach Skarbu Państwa” (będących pod zarządem PGL Lasy Państwowe).

Napisał ja rzeczoznawca SITR, Aleksander Nawra, który szczególną uwagę zwrócił na fakt, że na przestrzeni lat, mimo wzrostu zasobów, zmalał w naszym kraju poziom wykorzystania przyrostu drewna. Warto wiedzieć, że w 1946r. mieliśmy 5,4 mln ha lasów, a w 2005 – 7,0 mln ha. Zasobność na pniu wynosiła wówczas 129m3/ha, obecnie – 226 m3/ha. Przyrost bieżący w przeliczeniu na 1 ha wynosił 3,47 m3, a w 2005r. – 8,83 m3 ! W ślad za tym oczywiście rosła też bezwzględna wielkość pozyskania (z 13,7 mln m3 do 35,2 mln brutto). Jedyne, co zmalało – to pozyskanie drewna w stosunku do przyrostu rocznego. Ta wielość w 1946r. wynosiła 73,3%, a w 2005r. – tylko 54,7%. Jej poziom nie przekraczający 60% utrzymuje się już od 1978r. I to mimo że, cytuję, „ nasze drzewostany się starzeją, wchodzą w okres kumulacji przyrostu, więc ten przyrost będzie wzrastał i możliwości pozyskania również”.

Rzeczoznawca ocenił, że wzrost pozyskania o 10% leży całkowicie w zasięgu możliwości produkcyjnych naszych lasów i byłby zgodny ze sztuką leśną. Została też zwrócona uwaga na niedocenianą rolę tzw. Komisji Technicznych, opiniujących plany urządzania lasu sporządzone dla nadleśnictw. Jak dotąd nie uczestniczą w nich przedstawiciele odbiorców drewna, a jest to zasadne i logiczne.
Omówiony materiał stał się podstawą pisma wnioskującego o zmianę poziomu pozyskania drewna w Polsce, sygnowanego przez wszystkie ogólnopolskie organizacje skupiające odbiorców drewna. Podpisali je, poza inicjatorem, czyli SPPD, przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (która była w maju gospodarzem narady w tej sprawie), Stowarzyszenia Papierników Polskich, Stowarzyszenia Dom Drewniany, Polskiego Komitetu Narodowego EPAL i Stowarzyszenia Tartaków Polskich. Poza Dyrekcją Generalną LP, otrzymali je ministrowie Gospodarki, Środowiska, Skarbu Państwa oraz Komisje Ochrony Środowiska – sejmowa i senacka i Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.
reszta na stronie Drewno.pl
lastel

Post autor: lastel »

kater pisze:Przyrost bieżący w przeliczeniu na 1 ha wynosił 3,47 m3, a w 2005r. – 8,83 m3 !
Prawda leży pośrodku , tak i z produkcją roczną z 1 ha .Mnie uczyli że produkcyjność z 1 ha zależeży od klimatu i siedliska , a nie od poziomu gospodarki leśnej co sugerowałoby porównanie . Od gospodarki może zależeć wykorzystanie wytworzonej produkcji . Dlatego to zestawienie może sugerować tylko i wyłącznie wzrost efektywności metod szacowania przyrostu .Nieprawdą jest że wzrasta nam zapas w starych drzewostanach . Takie ekspertyzy można porównać do badań amerykańskich naukowców. :)
Co innego zwiększenie pozyskania o 10% w tym roku . Pozyskanie w stosunku rocznym powinno być odzwierciedleniem relacji popytu i podaży . Oczywiście są to nasze atuty i powinniśmy je trzymać przy orderach . Nie wolno do nich dopuścić jakichś tam ekspertów . Powinna to być nasza największa tajemnica handlowa. :)
ODPOWIEDZ