Dotacja na odnowienie lasu.

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jaw
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2018, 19:05

Dotacja na odnowienie lasu.

Post autor: jaw »

Witam.
Poszukuję informacji na temat możliwości pozyskania dotacji na odnowienie lasu. Nie jestem rolnikiem. W necie znalazłem tylko informacje o dotacjach na zalesianie, nie wiem czy pod to też można kwalifikować odnowienia lasu? Jaki jest orientacyjny koszt wszystkich koniecznych formalności, oraz potrzebna ilość czasu na załatwienie powyższych?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Ja nie znam takowej możliwości.
Chyba, że ... Jak to stoi w ustawie o lasach:

Art. 12. Pokrywanie kosztów odnowienia lub przebudowy drzewostanu w razie niemożności ustalenia sprawcy szkody
1. W przypadku braku możliwości ustalenia sprawcy szkody w lasach, powstałej w wyniku oddziaływania gazów i pyłów przemysłowych, oraz w przypadku pożarów lub innych klęsk żywiołowych spowodowanych czynnikami biotycznymi albo abiotycznymi, zagrażających trwałości lasów, koszty zagospodarowania i ochrony związane z odnowieniem lub przebudową drzewostanu finansowane są z budżetu państwa.
2. Decyzje w sprawie przyznania środków na pokrycie kosztów, o których mowa w ust. 1, wydają:
1) minister właściwy do spraw środowiska, na wniosek Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, zwanego dalej „Dyrektorem Generalnym” – w odniesieniu do lasów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych, będących w użytkowaniu wieczystym oraz lasów przekazanych w użytkowanie na mocy art. 40 przekazanie w użytkowanie lasów i gruntów jednostce organizacyjnej na wniosek,
2) starosta, na wniosek właściciela lasu, po zaopiniowaniu przez nadleśniczego
– w odniesieniu do pozostałych lasów, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

jaw pisze:W necie znalazłem tylko informacje o dotacjach na zalesianie, nie wiem czy pod to też można kwalifikować odnowienia lasu?
Zalesienie to nasadzenie lasu w miejscu, w którym go nie było wcześniej, np. na gruntach rolnych. Odnowienie lasu sugeruje, że wcześniej on już na gruncie był.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
jaw
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2018, 19:05

Post autor: jaw »

Czy naprawdę niema żadnych funduszy, fundacji, stowarzyszeń żeby dało się pozyskać choć odrobinę środków na ten cel? Patrzyłem nawet na portalach crowfundingowych - jest jedna inicjatywa, ale zainteresowanie nikłe.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170025
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ile masz tego odnowienia?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Maciek
początkujący
początkujący
Posty: 31
Rejestracja: wtorek 17 lip 2018, 18:51

Post autor: Maciek »

Niestety dla osób fizycznych nie słyszałem, żeby takowa pomoc była. Dla Lasów Państwowych były programy z ARIMR dotyczące odtwarzania potencjału produkcji leśnej, ale dotyczyły wyłącznie terenów gdzie wystąpiły klęski. Na zalesienia owszem dotacje są, (kasę jednak trzeba najpierw wyłożyć swoją) ale na odnowienie to nie słyszałem, żeby jakieś programy były. Z założenia jest tak, że jak już się las wycięło kasę za drewno wzięło to na odnowienie trzeba było część zostawić :wink: Oczywiście wiem, że różne przypadki chodzą po ludziach i różne mogą być sytuacje.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

j24 pisze:Ja nie znam takowej możliwości.
Chyba, że ... Jak to stoi w ustawie o lasach:Art. 12. /.../
A art. 35 ust. 3? No, oczywiście trzeba być szczególnym przypadkiem.
jaw
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2018, 19:05

Post autor: jaw »

Kolego Sten. Jeszcze nie mam nic. Rozeznaję sytuację czy warto kupić zrąb ok. 3ha, zostało tam tylko parę dębów. Chciałbym mieć kawałek swojego lasu, mam świadomość że zainwestowanych pieniędzy już nigdy nie zobaczę ja ani moje dzieci, więc muszę rozeznać jak tanio dało by się to sensownie odnowić.
ODPOWIEDZ