odnowienie lasu

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

anton742
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: środa 21 gru 2016, 17:59

Post autor: anton742 »

Piotrek pisze:
anton742 pisze:kornik uaktywnia się w mniejszym stopniu
W mniejszym stopniu niż gdzie?
Niż w monolitach świerkowych, albo większych kępach w których jest tylko sam świerk
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105116
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

No tak właśnie myślałem. Ale każde zwierzę pójdzie tam gdzie jest więcej żarcia na mniejszym obszarze. Z tym, że deski wysokiej jakości z tego świerka nie będzie, niezależnie czy zasiedli go kornik czy nie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

looking for
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 31 sie 2018, 14:13

Post autor: looking for »

Capricorn z tego ma najwiecej racji tak się dzieje i u mnie
anton742
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: środa 21 gru 2016, 17:59

Post autor: anton742 »

Nie chcę się wymądrzać, ale mam wrażenie że za dużo ZHL czytacie za biurkiem
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

anton742 pisze:Nie chcę się wymądrzać, ale mam wrażenie że za dużo ZHL czytacie za biurkiem
Ja też głównie czytam ZHL za biurkiem.
Mam u siebie dwa wydzielenia ze świerkiem zmieszanym drobnokepowo oraz rzędowo.
W pierwszym i drugim przypadku sosna tak przegoniła świerki że te z braku światła zamierają lub nawet w większości uschły. CP rutynowe, drzewostany obecnie 30 letnie.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Glaca pisze: Ja też głównie czytam ZHL za biurkiem.
Ja dla odmiany czytam na szezlongu ;) Za to oprócz czytania obserwuję las... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Post autor: Sylvan »

anton742 pisze:Nie chcę się wymądrzać, ale mam wrażenie że za dużo ZHL czytacie za biurkiem
Żeby to takie proste było. Kiedyś wpadłem na baaardzo mądry pomysł i w uprawie sosnowej co siódmy rząd wsadziłem świerka. Założenie było takie, że po 10 latach wytnę go na choinki i nie dość, że zarobię to szlaki zrywkowe będą jak znalazł. No i był to pierwszy i ostatni raz. Choinek nie było (jest jednak rónica we wzroście i formie dla świerka w monokulturze), ze szlakami też różnie wyszło.
Odtąd nauczyłem się nie wyważać otwartych drzwi i korzystać z wieloletnich doświadczeń innych pomimo tego, że ciągle kusi do jakiegoś "usprawnienia". Masz rację, nawet ZHL nie są święte. Są powierzchnie, które kłócą się z wszelkimi teoriami. To co dzisiaj wydaje się niewzruszalne wkrótce może być przestarzałe. Ale to wcale nie znaczy, że trzymanie się ZHL jest złe. One też dopuszczają pewien margines na eksperymenty i autorskie działania leśników. I ewoluują jakby ktoś nie wiedział.
A tak nawiasem: co właściwie miałoby być celem takiego eksperymentu?
Poza tym: przy proponowanym składzie posadzenie co siódmej sadzonki świerka w sośnie daje powierzchnię sosnową bez żadnej kępy świerka (policz to sobie) no i te 10% dęba (to bardziej wg mnie nadaje się na zmieszanie jednostkowe).
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105116
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sylvan pisze:Masz rację, nawet ZHL nie są święte.
Bo to są zasady a nie ścisła instrukcja do przestrzeganie co do joty. Nie da sie takiej instrukcji sporządzić, chociażby dlatego, że:
Sylvan pisze:Są powierzchnie, które kłócą się z wszelkimi teoriami.
I tu jest miejsce na "ruszenie głową" i skorzystanie z całej tej wiedzy zdobytej w procesie uczenia się. Nie, nie tylko w szkole - także uczenia się przez obserwowanie lasu oraz doświadczenie własne, poprzedników i kolegów. To właśnie
Sylvan pisze:pewien margines na eksperymenty i autorskie działania leśników
:)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
pasiecznicki
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1435
Rejestracja: czwartek 14 paź 2010, 19:52

Post autor: pasiecznicki »

Capricorn pisze:JJakoś tego nie widzę. Sosna szybciej wyrośnie, zagluszy świerka i tyle z niego będzie...
"Aaa… mądrego to i przyjemnie posłuchać". Widać za moich i Capricorna czasów należało się po prostu dobrze wyuczyć biologii gatunków lasotwórczych i durnowatych dyskusji nie było.
"Ano, posłuchaj ty o tym, że życie jest nie do przewidzenia i że każdy ma jakieś drzwi, co ich nie otworzył".
Andrzej Mularczyk, "Każdy żyje jak umie"
Ghozbrag
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 16 paź 2018, 12:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ghozbrag »

Czy można zatem posadzić Swierki obok dębu? Czy będą tak rosły?
Sylvan

Post autor: Sylvan »

Jako drugie piętro - tak
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Czy można zatem posadzić Swierki obok dębu? Czy będą tak rosły?
Ghozbrag pisze:Czy można zatem posadzić Swierki obok dębu? Czy będą tak rosły?

Nie sadzi się w domieszce świerka obok dębów. Świerk rośnie szybciej od dęba i bardzo ocienia. Dąb padnie między świerkami. Mowa rzecz jasna o równowiekowych sadzonkach dębowych i świerkowych...
ODPOWIEDZ