projekt uproszczonego planu urządzenia lasu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

projekt uproszczonego planu urządzenia lasu

Post autor: paulakon »

Moi Kochani. Wiem, że jesteście nie zawodni dlatego zwracam się do was z pytaniem czy ktoś z was próbował "wyłączyć" działkę leśną z projektu uproszczonego planu urządzenia lasu? Niestety nie chciałabym zmieniać przeznaczenia działki i nie wiem czy coś w takiej sytuacji da się jeszcze zrobić? Z góry dziękuje za pomoc!
Awatar użytkownika
hymenofor
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 23:45
Lokalizacja: Z lasu..

Post autor: hymenofor »

A czemu wyłączyć?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

A czy takie wyłączenie (nie wiem czy w świetle przepisów możliwe) nie będzie skutkować zmianą rodzaju płaconego podatku? Podatek leśny bowiem oblicza się na podstawie takiego planu...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:A czy takie wyłączenie (nie wiem czy w świetle przepisów możliwe) nie będzie skutkować zmianą rodzaju płaconego podatku? Podatek leśny bowiem oblicza się na podstawie takiego planu...
Już od 1 stycznia 2003 r. - nie. Podatek leśny płaci teraz nie od lasu, a od gruntu sklasyfikowanego w PEGiB jako Ls, w wysokości (niezależnej od bonitacji itd. jak drzewiej bywało) 0,22m^3 gusowskiego drewna.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

paulakon pisze:Czy ktoś z was próbował "wyłączyć" działkę leśną z projektu uproszczonego planu urządzenia lasu? Niestety nie chciałabym zmieniać przeznaczenia działki i nie wiem czy coś w takiej sytuacji da się jeszcze zrobić?
Uproszczone Plany (UPUL) sporządza się dla lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.
Skoro piszesz o projekcie UPUL, to znaczy że UPUL jeszcze nie ma i został gdzieś wyłożony do wglądu dla publiczności w celu zgłaszania uwag i zastrzeżeń. I są na to procedury: art 21 ust. 3 i 4 ustawy o lasach. Tą drogą można próbować "wyreklamować" grunt z UPUL, czy skutecznie, o tym dalej.

Dziwi mnie termin. U/PUL obowiązują zwykle od 1 stycznia, to wykładane dla publiki są jesienią, by można je było zatwierdzić przed 01.I. lub niedługo po tej dacie. Czy na pewno mamy do czynienia z projektem UPUL? Czy już z UPUL obowiązującym?

Wracając do argumentów za "wypisaniem z UPUL". Starosta rozstrzyga uwagi i zastrzeżenia decyzją (kpa), a w postępowaniu administracyjnym, jakkolwiek by nie głoszono, ważniejsza jest zgodność prawno-proceduralna postępowania niż merytoryka. Nie jest to dowolność i uznaniowość, ale... Twój grunt musiałby NIE być lasem lub nie mieć przeznaczenia (w planie zagospodarowania) pod zalesienie, aby Twój wniosek o wypisanie był ciężki do załatwienia odmownego.
I tu, i gdzie indziej ,i nie zawodni i niezawodni, co jakiś czas roztrząsają co jest lasem.
IMHO las to grunt zaewidencjonowany w EGiB jako użytek Ls, a gdy takiego zapisu brak, grunt dla którego spełnienie wymogów definicji ustawowej zostało urzędowo potwierdzone (np. operatem klasyfikacyjnym, objęciem UPUL).

O "zmianie przeznaczenia" piszesz jakby zależało tylko od Twojej woli i byłoby to szast-prast łatwe. Przeznaczenie uchwala Wielka Rada Gminna Uchwałą, Twój wniosek o zmianę przeznaczenia podlega całemu łańcuszkowi zgód i opinii aby Rada mogła taką Uchwałę podjąć.

To każe postawić następne pytanie: czy Tobie na pewno chodzi o "zmianę przeznaczenia", którego chwilowo nie chcesz czynić, czy może Twój las ma już w planie gminnym "przeznaczenie nieleśne" (np. pod budownictwo, pod rekreację), a Ty chwilowo nie chcesz go "odlesiać" (wyłączać z produkcji leśnej na cele nierolnicze lub nieleśne)?

Zatem jeżeli masz Ls, jesteś osobą fizyczną to szanse na "wyreklamowanie" z UPUL oceniam jako nikłe.
Natomiast jeżeli uważasz, że "wypisanie" Twojego lasu z obowiązującego UPUL ułatwi cokolwiek w późniejszym wyłączeniu z produkcji (odlesieniu) zgodnie obowiązującym planem zagospodarowania gminy, to się mylisz. Nie ma to znaczenia.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba, dzięki za info. Trudno mi być na bieżąco ze zmianami. A nie spodziewałem się i tu zmiany...
Natomiast tutaj:
poreba pisze:1 styznia 203 r
mogę ci tego "miesiąca" poprawić natomiast jaki rok miałeś na myśli? 2003 czy 2013?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
poreba pisze:1 styznia 203 r
mogę ci tego "miesiąca" poprawić natomiast jaki rok miałeś na myśli? 2003 czy 2013?
No, czas na edycję minął, gdy zająłem się dłuższym postem.
Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym weszła w życie z dniem 1 stycznia 2003 r., Poproszę
karoleks
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: piątek 10 sie 2007, 00:30
Lokalizacja: polska

Post autor: karoleks »

A co z podatkiem pod liniami energetycznymi? Użytek wg. EGiB - Ls, a podatek coraz częściej naliczany wg maksymalnej stawki od działalności gospodarczej. I tak będzie (mam nadzieję tylko do 1.01.2019 - jak prezydent podpisze).
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

karoleks pisze:A co z podatkiem pod liniami energetycznymi? Użytek wg. EGiB - Ls, a podatek coraz częściej naliczany wg maksymalnej stawki od działalności gospodarczej. I tak będzie (mam nadzieję tylko do 1.01.2019 - jak prezydent podpisze).
z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna
Jakieś sądy uznały, że 99%, 80%, czy 50% to nie w pełni "działalność leśna" i się zaczęło.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba pisze:Jakieś sądy uznały, że 99%, 80%, czy 50% to nie w pełni "działalność leśna" i się zaczęło.
W przypadku gruntów pod liniami, LP czerpią korzyści z dzierżawy, a nie z "uprawiania lasów". :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
poreba pisze:Jakieś sądy uznały, że 99%, 80%, czy 50% to nie w pełni "działalność leśna" i się zaczęło.
W przypadku gruntów pod liniami, LP czerpią korzyści z dzierżawy, a nie z "uprawiania lasów". :wink:
Gruntów pod liniami (zazwyczaj) się nie dzierżawi, a "usłużebnia przesyłowo" nieodpłatnie -art 39a UOL.
Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej ustala się w wysokości odpowiadającej wartości podatków i opłat ponoszonych przez Lasy Państwowe od części nieruchomości, z której korzystanie jest ograniczone w związku z obciążeniem tą służebnością.
paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

Post autor: paulakon »

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Tak chodzi o projekt - plan ma wejść w życie od 1 stycznia. Zależy nam na wyłączeniu ponieważ działka jest w trakcie postępowania o przeklasyfikowanie na budowlaną i nie ma na niej żadnej roślinności.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

paulakon pisze:Zależy nam na wyłączeniu ponieważ działka jest w trakcie postępowania o przeklasyfikowanie na budowlaną i nie ma na niej żadnej roślinności.
Czytałaś?
poreba pisze:jeżeli uważasz, że "wypisanie" Twojego lasu z obowiązującego UPUL ułatwi cokolwiek w późniejszym wyłączeniu z produkcji (odlesieniu) zgodnie obowiązującym planem zagospodarowania gminy, to się mylisz. Nie ma to znaczenia.
W twojej sytuacji "wypisywanie" UPUL jest zbędnym komplikowaniem sobie i tak nieprostej drogi. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

Post autor: paulakon »

Tak czytałam. A co w takim razie będzie w przypadku w którym działka zostanie wpisana do UPUL a później zmieni się klasyfikacja i nie będzie już działką leśną? Bo wiem, że plan obejmuje 10 lat.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

paulakon pisze:Bo wiem, że plan obejmuje 10 lat.
A co to ma do rzeczy jeśli działka przestanie być lasem? Wówczas zapisy ustawy o lasach jej nie dotyczą.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

Post autor: paulakon »

Ale w wykazie nadal będzie widniała jako Ls i np. może to stanowić problem przy sprzedaży.
paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

Post autor: paulakon »

Czy to nie będzie stanowiło problemu? Chodzi mi o rozbieżność w dokumentach dotyczących statusu działki.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

paulakon pisze:Czy to nie będzie stanowiło problemu? Chodzi mi o rozbieżność w dokumentach dotyczących statusu działki.
Aaa, o to chodzi. Na szybko i w locie: prawo pierwokupu LP zadziała, bo grunt "jest objęty UPUL", notariusz będzie robił problemy zbywcy, LP, nabywcy, ;-)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

paulakon pisze:Ale w wykazie nadal będzie widniała jako Ls
Wyłączenie jej z UPUL nie spowoduje zmiany zapisu w EGIB, nadal będzie tam Ls...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

Post autor: paulakon »

Bardzo Panom dziękuje za konkretne odpowiedzi. Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ