Staż a podjecie pracy.

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zetka271
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: piątek 10 gru 2010, 11:42
Lokalizacja: Polska

Staż a podjecie pracy.

Post autor: zetka271 »

Witam 😀 mam pytanie odnośnie mozliwosci podjęcia pracy w LP ale narazie mam staż i nie wiem jak to ogarnąć. Otóż w całkiem innej części kraju koleżanka załatwila mi pracę podlesniczego ale odbywam staż po ukończone średniej szkole leśnej. Jak to wygląda jeśli chodzi o nieukończenie stażu i podjęcie pracy...nie ma przeciwwskazań? A egzamin postażowy? Ktoś coś w tym temacie wie??? Będę wdzięczna za pomoc. Sprawa pilna na już z tą pracą a staż jeszcze 3 miesiące będzie trwał... :help: :help:
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Nie wiem jak dla absolwentów szkół średnich ale dla wyższych staż można skrócić do 9 miesiecy.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Polecam lekturę Zarządzenia 59. Treść znajdziesz na forum ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
zetka271
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: piątek 10 gru 2010, 11:42
Lokalizacja: Polska

Post autor: zetka271 »

Dziękuję za każdą odpowiedź i dalej nie wiem co robić...bo to wszystko na raz zawsze wypada a jak się coś chce to nic nie ma... :x
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Wszystko na spokojnie. Znam przypadek kolegi, który był na stażu w jednej z jednostek, staż został skrócony, bo akurat było wolne miejsce w innej. Dobra wola obu stron powinna mocno pomóc.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Może zwyczajnie porozmawiaj z Nadleśniczym nadleśnictwa, W którym masz podjąć pracę jako podleśniczy ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

A najpierw gdzie masz staż czy będzie skłonny skrócić Ci go do 9 miesięcy.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1363
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

Zgodnie z podanym wyżej zarządzeniem nadleśniczy na Twój wniosek może skrócić Ci staż do 9 miesięcy. Zarządzenie nie uzależnia tego od poziomu wykształcenia. Warto z nadleśniczym, pogadać, jak wygląda Twoja sytuacja. Jak jest normalny, to powinien się zgodzić, no chyba że sam chce Cię zatrudnić. A nawet jeśli nie zgodzi się, a ten "drugi" będzie chciał, to może Cię zatrudnić. Staż jest mile widziany, ale jego odbycie nie jest formalnie wymagane do zatrudnienia w Służbie Leśnej. Powodzenia :-)
"Ja cię nie mogę" - J.K.
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Bory5 pisze:Staż jest mile widziany, ale jego odbycie nie jest formalnie wymagane do zatrudnienia w Służbie Leśnej.
Czy aby na pewno??
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1363
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

filipesku pisze:
Bory5 pisze:Staż jest mile widziany, ale jego odbycie nie jest formalnie wymagane do zatrudnienia w Służbie Leśnej.
Czy aby na pewno??
W Ustawie o Lasach nie ma takiego wymogu. W żadnych znanych mi przepisach, w tym Rozporządzeniu Min. Środowiska o Służbie Leśnej także. Oczywiście w dobie konkursów, w których miałem "przyjemność" startować parę lat temu był staż wymagany, ale formalnie nie jest.
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Bory5, poczytaj dokładnie zapisy w/w Zarządzenia... Co nie znaczy, że nie stosowane są odstępstwa..
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1363
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

filipesku, zgodnie z sugestią i mając na uwadze fakt, że pamięć ludzka (a zwłaszcza moja) bywa zawodna zerknąłem jeszcze raz do zarządzenia 59 z 2012r. (Proszę nie mylić z zarządzeniem 59 z 2009 także dotyczącym stażu i stażystów) i nie znalazłem nic, coby zmieniło moje zdanie. Jedynie § 11, brzmiący: "Osoby, które nie są absolwentami w rozumieniu przepisów zarządzenia, są zatrudniane w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych w trybie i na zasadach ogólnych." może budzić pewne wątpliwości. Jednak sam w sobie nie zabrania on zatrudniania absolwentów "szkół leśnych" na zasadach ogólnych.
Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1363
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

Mogę również potwierdzić, że osobiście znam dwie osoby, które są podleśniczymi i nie mają ukończonego stażu, ani egz. stażowego. (pierwszy przerwał po pół roku, a drugi wogóle nie rozpoczął)
"Ja cię nie mogę" - J.K.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Bory5 pisze:w dobie konkursów, w których miałem "przyjemność" startować parę lat temu był staż wymagany, ale formalnie nie jest.
Jeżeli ogłoszenie o naborze kandydatów na dane stanowisko zawiera obligatoryjny wymóg zdania egzaminu stażowego, to znaczy, że staż jest wymagany formalnie. :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1363
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

Piotrek pisze:
Bory5 pisze:w dobie konkursów, w których miałem "przyjemność" startować parę lat temu był staż wymagany, ale formalnie nie jest.
Jeżeli ogłoszenie o naborze kandydatów na dane stanowisko zawiera obligatoryjny wymóg zdania egzaminu stażowego, to znaczy, że staż jest wymagany formalnie. :)
Zgoda Piotrku. Nadleśniczy może wymagać różnych rzeczy np. Egzamin z ostatniego pkt., posiadanie samochodu, kilkuletnie doświadczenie, kurs brakarski... moze nawet wymagać, by kandydat przyjechał na różowym słoniu ;-) Tylko wymienione tu rzeczy są w mniejszym, lub większym stopniu "widzi mi się" Nadleśniczego, a ja pisałem wcześniej o wymaganiach, których Nadleśniczy nie moze pominąć takich jak: Pracownikiem Służby Leśnej może być osoba, która:
1) jest obywatelem polskim;
2) ukończyła 21 lat;
3) ma pełnię praw cywilnych i obywatelskich;
4) posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe;
5) cieszy się nienaganną opinią;
6) zatrudniona jest w pełnym wymiarze czasu pracy;
7) posiada odpowiedni stan zdrowia;
8) nie była karana sądownie za przestępstwo z chęci zysku lub z innych niskich
pobudek.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Bory5 pisze:pisałem wcześniej o wymaganiach, których Nadleśniczy nie moze pominąć
Zaraz, zaraz. Pisałeś wcześniej:
Bory5 pisze:Staż jest mile widziany, ale jego odbycie nie jest formalnie wymagane do zatrudnienia w Służbie Leśnej.
co jest nieprawdą, w konfrontacji z wymaganiami stawianymi w większości jednostek organizacyjnych, ponieważ jednostki stawiają ten punkt wśród wymagań obligatoryjnych, a zaświadczenie o jego ukończeniu w wykazie dokumentów obligatoryjnych, wobec kandydatów do Służby Leśnej.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1363
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

Piotrek Jak cytujesz, to proszę zacytuj pełną treść mojej wypowiedzi. Napisałem: "W Ustawie o Lasach nie ma takiego wymogu. W żadnych znanych mi przepisach, w tym Rozporządzeniu Min. Środowiska o Służbie Leśnej także. Oczywiście w dobie konkursów, w których miałem "przyjemność" startować parę lat temu był staż wymagany, ale formalnie nie jest." Pisząc "formalnie" może użyłem zbytniego skrótu myślowego. Chodziło mi o przepisy obowiązujące wszystkich pracodawców zatrudniających pracowników w SL, a zwłaszcza przepisy wymienione powyżej. Koleżanka zetka271
nie pisała nic o żadnych innych wymaganiach, więc napisałem jak to formalnie wygląda w myśl obowiązujących w całym PGL LP przepisów.
"Ja cię nie mogę" - J.K.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

OK. Inaczej rozumiemy "wymóg formalny". Stąd nieporozumienie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ