Czy elektrownia wodna na Gwdzie zabije ryby?

Informacje, porady, techniki połowu, łowiska, sprzęt, zanęty...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77737
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Czy elektrownia wodna na Gwdzie zabije ryby?

Post autor: drwalnik »

... "To może być koniec dla pływających w Gwdzie łososi i troci! A dodatkowo - degradacja jednego z najpiękniejszych odcinków tej rzeki w Wielkopolsce. Taki, zdaniem członków pilskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego, będzie finał powstania elektrowni wodnej w miejscowości Plecemin (pow. złotowski)..." ... calość ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
camu
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 277
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 06:46
Lokalizacja: Niż Polski

Re: Czy elektrownia wodna na Gwdzie zabije ryby?

Post autor: camu »

drwalnik pisze:... "To może być koniec dla pływających w Gwdzie łososi i troci! A dodatkowo - degradacja jednego z najpiękniejszych odcinków tej rzeki w Wielkopolsce. Taki, zdaniem członków pilskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego, będzie finał powstania elektrowni wodnej w miejscowości Plecemin (pow. złotowski)..." ... calość ...
Gwda to rzeka mojego dzieciństwa. Wiele dla mnie znaczy. A mimo to nie potrafię jednoznacznie ustosunkować się do dylematu przedstawionego przez Drwalnika. Bo jak w każdej sprawie są argumenty za i przeciw. Głównym argumentem "za" jest narastający deficyt wody i obniżanie się poziomu wód gruntowych. Elektrownia wodna to nie tylko turbiny ale głownie zbiornik na rzece magazynujący wodę. Wpływ takiego zbiornika retencyjnego na otaczające go lasy trudno przecenić.
"Przeciw" to głównie fakt iż takie zbiorniki retencyjne zmieniają charakter rzeki a więc i występującą faunę . Zanikają pewne gatunki ryb, liczniej pojawiają sie gatunki spokojnego żeru.
Tylko że Gwda za sprawą Niemców zmieniła już swój charakter. Sama rzeka od żródeł do Ujścia liczy około 145 km. Na odcinku od Podgajów do Ujścia ( około 55 km) Niemcy zbudowali 5 elektrowni wodnych
"Podgaje" — w Podgajach
"Jastrowie" — w Jastrowiu
"Ptusza" — w Ptuszy
"Dobrzyca" — w Dobrzycy
"Koszyce" — w Pile - Koszycach
Wychowałem się na zbiorniku retencyjnym Jastrowie. Występujące tam tysiące gatunków ptaków w tym rzadkich gatunków sprawiły że decyzję o budowie tego zbiornika uważam w sumie za korzystną dla środowiska.
Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

Niestety nie ma w artykule podanej rzędnej przetamowania i rozwiązań konstrukcyjnych, więc trudno tu cokolwiek ocenić. Słusznie podnosi się wagę zmiany siedliska, bo śmiertelność w turbinach przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, turbin Archimedesa etc. miałaby mniejsze znaczenie.
Wychowałem się na zbiorniku retencyjnym Jastrowie. Występujące tam tysiące gatunków ptaków w tym rzadkich gatunków sprawiły że decyzję o budowie tego zbiornika uważam w sumie za korzystną dla środowiska.
nadmienię, że w Polsce występuje niecałe 0,5tys. gatunków ptaków, więc chodziło raczej o liczbę osobników.
camu
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 277
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 06:46
Lokalizacja: Niż Polski

Post autor: camu »

xhardcorex pisze:
Wychowałem się na zbiorniku retencyjnym Jastrowie. Występujące tam tysiące
gatunków ptaków w tym rzadkich gatunków sprawiły że decyzję o budowie tego zbiornika uważam w sumie za korzystną dla środowiska.
nadmienię, że w Polsce występuje niecałe 0,5tys. gatunków ptaków, więc chodziło raczej o liczbę osobników.
Uwaga bardzo trafna i cenna , za którą dziękuję. Oczywiście miałem na myśli ilość ptaków ( a nie gatunków) na które godzinami "polowałem" wyposażony w rosyjską lornetkę wycyganioną od ruskich z Nadarzyc ( za litr pewnej przezroczystej cieczy) .
ODPOWIEDZ