Trochę wspomnień

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Naj pisze: okładki twarde to robi Najowa.
Deska lipowa, komplet dłutek i dwa kolory bejcy?
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Nie bejcowanie ... Teraz do drewna stosuje się olejowanie ...
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Bejcowanie też się robi. Najowa ma tych bejc ze 140... Właśnie bejcuje taki jeden wyrób i strasznie się martwi czy sprosta... :cry: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Za podpowiedzią filipesku polecam olej do tarasów. Albo ksylamit do podkładów kolejowych. :]
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Nie wiem, czy przekażę Najowej. Twoje zdrowie najważniejsze... :lol:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dwa zdjęcia budynku Naczelnej Dyrekcji Lasów Państwowych wykonane w 1939 roku przez niemieckiego żołnierza.
https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje ... 83436.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Joannakott
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4339
Rejestracja: środa 12 wrz 2018, 18:26
Lokalizacja: Blisko lasu

Post autor: Joannakott »

:) ciekawe
Gdy człowiek obrasta w piórka, nie znaczy, że bedą z nich skrzydła.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Zadroszczę. U mnie nie ma w rodzinie zdjęć wcześniejszych niż 1946. Nie ma leśników, jednak była bida, nie było tradycji zdjęć i wojna swoje zrobiła.
Znam z opowiadań dziadków historie. Dziadkowie są już tam u góry, a ja mam teraz jak jestem starszy, rozumniejszy, znam historie wiele pytań, których nie będę znał odpowiedzi.
Jak byłem dzieckiem to słuchałem, jednak jak to dziecko, wiele mi umknęło.
Teraz chętnie bym z dziadkiem usiadł przy kawie i posłuchał jak to pracował przy wyrębie lasu na zesłaniu w Sudetenland. Jak to robili, czym, itp., Dlaczego babcia pieszo szła z Wiednia na Kujawy, jak to wyszło, kiedy dziadek zaniósł wiadro wody golącym sie Polskim żołnierzom i dostał w tym wiadrze pełno masła...
Jest wiele urywkowych historii w mojej głowie, i ciągu dalszego nie będzie... :cry:
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Niestety do docenienia takich opowieści i dociekania własnych korzeni dorastamy zbyt późno.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Trochę z innej beczki. Na forach huczy teraz od Biedronek a najwięcej o zniesieniu nauki religii w szkole. Przeglądając rodzinny album znalazłem zdjęcie mojej Matki z pensji w Opocznie. Rok około 1912. W środku siedzą dwie wychowawczynie, obok księdza i popa. Moja Matka, Janina stoi czwarta od lewej. Ciekawe, że wśród uczennic były ponoć również Żydówki, ale na zdjęciu ich nie ma ... Aha... Religii uczył ksiądz/pop w lokalu pensji. Żydówki uczyły się w domach...
Obrazek
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Naj pisze:Moja Matka, Janina stoi czwarta od lewej.
Czwarta od lewej, czyli też i od prawej czwarta. Znakiem tego w środku. Niby jest w ostatnim rzędzie, ale jest też centralną postacią. Ostrość kadru skupia się w jej świdrujących mnie przez obiektyw oczach. I te falujące, bujne, dziwnie upięte włosy.
A dlaczego nie ma haftowanego kołnierzyka? Za to na szyi coś jakby fantazyjne zapięcie. A może to naszyjniczek?
Ksiądz schował dłonie za słomkowym kapeluszem i wygląda na jakiegoś augsburskiego pastora. Za to pop jest kwintesencją mojego wyobrażenia popizmu, jakby tu wpadł w trakcie antraktu sztuki Czechowa. Tylko czy u Czechowa występuje gdzieś pop...? Z niezgrabnymi dłońmi nie wiedział co zrobić więc leżą ciężko na kolanach. Wzrok uduchowiony, w odróżnieniu od księdza, który jakby właśnie planował jakiś lokalny biznesik. A skąd i za co u popa te ordery w które przystroił się do zdjęcia? Kapelan zaborczej armii? Jak z nim obeszła się Wielka Wojna? Jeśli łaskawie, to jak go sponiewierała Wielka Październikowa? A może po wojnie pozostał w Opocznie? Tylko co pop miałby robić w odrodzonej Polszcze, w Opocznie?
Stanowczo nie były to jeszcze czasy, gdy fotograf przed naciśnięciem wężyka spustu migawki wypowiadał sakramentalne Uśmiech proszę!. Raczej uprzedził tylko by nie mrugać i spowodował eksplozję magnezji. Wszyscy tacy wystraszeni...
Naj pisze:Ciekawe, że wśród uczennic były ponoć również Żydówki, ale na zdjęciu ich nie ma ...
Gdybyś tego nie napisał, to na podstawie semickich cech oblicza obstawiałbym, że Żydówka to właśnie ta Jasia, która stoi w ostatnim rzędzie, czwarta od lewej i od prawej... :P
Bardzo ciekawe, klimatyczne i inspirujące zdjęcie. A do tego co za rewelacyjna jakość!
:roll:
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:o zniesieniu nauki religii w szkole
Twoje zdjęcie z popem i księdzem o tyle się nijak ma do owej dyskusji, że pochodzi z pensji, a więc ze szkoły prywatnej. Dyskusja dotyczy nauczania religii w szkołach państwowych, w państwie obojętnym światopoglądowo. W szkołach prywatnych niech sobie robią co chcą - to ich biznes i ich koszty.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Przecież to tylko luźne skojarzenie było...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

góral bagienny pisze:... A skąd i za co u popa te ordery w które przystroił się do zdjęcia? Kapelan zaborczej armii? Jak z nim obeszła się Wielka Wojna? Jeśli łaskawie, to jak go sponiewierała Wielka Październikowa? A może po wojnie pozostał w Opocznie? Tylko co pop miałby robić w odrodzonej Polszcze, w Opocznie?
....
Gdybyś tego nie napisał, to na podstawie semickich cech oblicza obstawiałbym, że Żydówka to właśnie ta Jasia, która stoi w ostatnim rzędzie, czwarta od lewej i od prawej...
Typolog anatomiczny z Kołomyi się znalazł :P Nawet obrazić się nie mogę bo by było niepoprawnie politycznie... :wink: A każdy osobnik z brodą to tez Żyd. :lol: Ale zmusiłeś mnie do zanurkowania w archiwa rodzinne i okazuje się, że wszystkie siostry J. były ciemnowłose (jednej zdjęcia brakuje). :roll:
Obrazek

Co stało się z popem to oczywiście nie wiem. Ale na tamtym terenie, po rewolucji, zostało sporo białogwardzistów, którzy imali się rożnych zajęć. Np. uczyli muzyki, francuskiego lub... malowali obrazy. Do tej pory przechowały się u mnie dwie olejne kopie Szyszkina... A ordery to się dostawało tak samo jak teraz... :D
Na koniec fotka brata Janki, Pawła, w uniformie leśnika. Trochę później był leśniczym w Złotym Potoku k. Częstochowy...

Obrazek

A ówczesne zdjęcia maja swój urok. Szczególnie ze względu na scenerię... :roll: To zdjęcie zrobione było w Piotrkowie. Jakość do tej pory bardzo dobra...

Obrazek
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Naj, co się czepiasz brodatych?
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Sorki. :prosze: Zapomniałem dodać "... z wyłączeniem Filipesku..." :wink: Ale Ty przecież masz brodę patriarchalną, sarmacką... jak Wernyhora... :roll: A nie taką jak niektórzy... :P :lol:
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Naj pisze:Typolog anatomiczny z Kołomyi się znalazł
A było się w Kołomyi, bodaj trzy razy.
Naj pisze:obrazić się nie mogę bo by było niepoprawnie politycznie...
Że z koniunkturalistą mam sposobność to wiedziałem i bez tej deklaracji. Ale Waść może nie wiedzieć że jam jest filosemitą, więc takie dociekania są jeno objawem życzliwego zainteresowania.
Naj pisze: :wink: A każdy osobnik z brodą to tez Żyd.
Oczywiście, że nie. Nawet w połączeniu z rytualnym brakiem kilku gramów męskości.
A wąsy tego wujka to jakieś takie ... jak by to ująć... :|
Nieważne! Idę się podgolić.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Wygrzebane w sieci... :wink:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Fajne te premie były ... :roll:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Fot. Mundur Korpusu Leśnego ustanowiony 1 grudnia 1819 roku przez cara Aleksandra I.
Na zdjęciu widoczni:
1) Urzędnik I klasy
2) Nadlesniczy jeneralny
3) Asesor leśny
4) Nadleśniczy
5) Podleśni
6) Strażnicy
Ryc. Archiwum prywatne. (Sylwan 1821 r.)

Sten by wspaniale wyglądał w tym uniformie :D . Tylko te loki... :mg: Ale Capri nie miałby "naleśnika"... :( No, i Góral w białych portkach... 8)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ