Historia "Żołnierzy Wyklętych''

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szeliniak
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1538
Rejestracja: środa 15 kwie 2009, 13:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: szeliniak »

[*]
Pozdrawiam,
SZELINIAK
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

[*]
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Helenka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3395
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 18:08

Post autor: Helenka »

[*]
"Kochaj, ucz się i pracuj - to trzy najważniejsze przykazania życia Inków. Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj Boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i Bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj. Bo praca uszlachetnia." (B.Pawlikowska)
Awatar użytkownika
3006hc
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1129
Rejestracja: piątek 22 sie 2008, 03:25
Lokalizacja: z lasu

Post autor: 3006hc »

Sten,

Wszelkie źródła podają, że Janina Żubryd była córką leśnika, a nie leśniczką.
Capricorn pisze:W mojej rodzinie patrzy się na tę historię nieco inaczej.
Niedawno otrzymałem książkę o NSZ, w której jest kilka wzmianek o bracie mojej babci. Po wojnie wstąpił do LWP, ale z niego zdezerterował i został aresztowany dopiero w 1950 roku. On i jego kompani walczyli przeciwko komunistom w bardzo szerokim znaczeniu tego słowa...
Różnica między ekologiem, a ekofilem jest mniej więcej taka jak miedzy pedagogiem a pedofilem....
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

3006hc pisze:Sten,

Wszelkie źródła podają, że Janina Żubryd była córką leśnika, a nie leśniczką.
Czyli była leśniczanką, a informacja zapodana przeze mnie pochodzi zapodanego źródła, czyli lasy.gov.pl
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
3006hc
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1129
Rejestracja: piątek 22 sie 2008, 03:25
Lokalizacja: z lasu

Post autor: 3006hc »

Sten,

Może autor artykułu uogólnił tak jak w mediach używa się słowa leśnik jako synonimu pracownika LP... ;)
Janina Żubryd była córką leśnika, inż. Jana Żubryda. Pracowała w Nadleśnictwie Sanok, ale sama nie była leśniczką.
Różnica między ekologiem, a ekofilem jest mniej więcej taka jak miedzy pedagogiem a pedofilem....
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

No skoro pracowała w nadleśnictwie, to była leśniczką i nie zaprzeczaj, bo dla mnie wszyscy pracujący w lasach bez względu na zajmowane stanowisko są leśnikami.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Helenka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3395
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 18:08

Post autor: Helenka »

Sten pisze:No skoro pracowała w nadleśnictwie, to była leśniczką i nie zaprzeczaj, bo dla mnie wszyscy pracujący w lasach bez względu na zajmowane stanowisko są leśnikami.
:spoko:
"Kochaj, ucz się i pracuj - to trzy najważniejsze przykazania życia Inków. Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj Boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i Bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj. Bo praca uszlachetnia." (B.Pawlikowska)
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

..... wszyscy pracujący w lasach bez względu na zajmowane stanowisko są leśnikami.

Takie tam moje marudzenie - nie muszę mieć oczywiście racji, ale zapytać można?
W biurze nadleśnictwa swoje obowiązki wykonują również portierzy, sprzątaczki, kasjerki, palacze CO.... itp.
Do wykonywania tych prac jest potrzebne inne wykształcenie zawodowe niż technika / inżyniera leśnika , uzyskanie prawa noszenia munduru z stosownymi do stanowiska dystynkcjami....
Przez porównanie też - czy więc gosposia księdza jest osobą duchowną; czy wszyscy pracujący w szpitalu - nazywani "personelem medycznym" - mogą być być nazywani lekarzem, itp....
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Gorajczyk66, częściowo masz rację. Ale "lekarz" odnosi się jednoznacznie do osoby, która ukończyła studia medyczne i zdobyła prawo wykonywania zawodu lekarza. Dlatego tylko niektórych pracowników szpitala nazywamy "lekarzami". Natomiast nie zmienia to faktu, że wszyscy pracownicy szpitala pracują w Służbie Zdrowia. :) Oczywiście z "leśnikami" mamy analogiczną sytuację, niektórzy z nich zdobyli odpowiednie wykształcenie i wykonują zawód leśnika. Inni tylko pracują w leśnictwie (jako branży) i nie są z zawodu leśnikami. Jednak nazywamy ich leśnikami właśnie ze względu na fakt zatrudnienia w tej branży.
Przechodząc na grunt Nadleśnictwa - spośród wymienionych przez ciebie (portierzy, sprzątaczki, kasjerki, palacze CO) w dzisiejszych czasach tylko kasjerki są etatowymi pracownikami Nadleśnictw. Reszta stanowisk obsadzana jest osobami zatrudnionymi w innych firmach, świadczących usługi na rzecz Nadleśnictwa. Czy zatem wszystkich pracowników Nadleśnictw nie można nazwać leśnikami. W mojej opinii są nimi. O określeniu kogoś mianem "leśnik" nie decyduje (w mojej opinii) fakt ukończenia szkoły leśnej dowolnego stopnia, ale faktyczne miejsce pracy. Twoim pracodawcą jest PGL LP - jesteś leśnikiem. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jarosław K.
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1201
Rejestracja: środa 05 lut 2020, 13:21

Post autor: Jarosław K. »

„Oni uznali, że nie przychodzi wyzwolenie, ale kolejna okupacja” https://www.tvp.info/46910923/oni-uznal ... a-okupacja
:brawo:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

Naj, obejrzałem kawałek i mam podobne refleksje, jak w komentarzach. Ta opowieść nie trzyma się kupy niczym opowiastka grossa o tysiącach żydów wgonionych przez Polaków do małej, podlaskiej stodoły.
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Naj-u, idź na całość! Załóż sobie wątek o niewątpliwie bliższych Twemu sercu "utrwalaczach władzy ludowej" i zobaczysz jak będzie fajnie, gdy inni przyjdą go trollować.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Jacek Frankowski opublikował film nakręcony podczas uroczystości w Czarnych Człuchowskich (Czarnem Człuchowskim?):

„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
ODPOWIEDZ