Kradziez drzewa-Pomoc

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

KBTrition pisze:a jutro jestem prywatnie umówiony z takim bezstronnym który nie zna jeszcze sprawy do końca
...i pozostanie bezstronny póki nie posłuży się tymi samymi tablicami, albo wyszacuje tej samej ilości drewna? A czy pilnuje on prywatnym właścicielom granic ich lasu i rolnikom granic ich pól?
wychuchol
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 17 lut 2021, 13:07

Post autor: wychuchol »

Sten pisze:
Capricorn pisze:Jeśli drewno zostało sprzedane i wywiezione, to leśniczy prawdopodobnie skorzystał z tzw. tablic "złodziejskich"
A te znajdziesz tu:
http://www.zilp.lasy.gov.pl/wycena-skra ... 2o5Uld9nFk
Z tablic "złodziejskich" można odczytać miąższość dla drzew o maksymalnej średnicy pniaka 100 cm. Co w przypadku kiedy mamy do czynienia z grubszymi drzewami? Czy istnieje jakiś przystępny sposób na obliczenie ich miąższości?
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

wychuchol pisze:Co w przypadku kiedy mamy do czynienia z grubszymi drzewami? Czy istnieje jakiś przystępny sposób na obliczenie ich miąższości?
Istnieje, pomierzyć drzewostan podobny, skorelować odziomki z pierśnicami, uśrednić.
wychuchol
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 17 lut 2021, 13:07

Post autor: wychuchol »

poreba pisze:
wychuchol pisze:Co w przypadku kiedy mamy do czynienia z grubszymi drzewami? Czy istnieje jakiś przystępny sposób na obliczenie ich miąższości?
Istnieje, pomierzyć drzewostan podobny, skorelować odziomki z pierśnicami, uśrednić.
Dzięki, ale nie skorzystam - tego typu pomysłów można mnożyć setki, jednak ciężko będzie się na tym co proponujesz oprzeć np. w sądzie, np. w sprawie wyliczenia odszkodowania. Chodzi mi o fachowe opracowanie lub naukową publikację, na której można się oprzeć w takim przypadku jaki przytoczyłem. Drzewa o średnicy 100 cm przy podstawie to nie jest jakaś rzadkość (np. topola) i zdarzają się ich kradzieże lub przypadki ścięcia przez bobry. Bóbr ścina drzewo, a jego pień wpada do rzeki i odpływa z nurtem, zostaje tylko pniak o średnicy 131 cm - chłop chce odszkodowanie, bo to jego drzewo było i jak mu masę wyliczysz żeby Cię nie posądził, że sobie ją z czapki wyciągnąłeś?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

wychuchol pisze:Chodzi mi o fachowe opracowanie
Poszukaj liczby kształtu dla takich sztuk. Gdzieś czytałem, że na podstawie liczby kształtu całkowitej, absolutnej (czy jak się to nazywa) można policzyć liczbę kształtu drzew na wysokości pierśnicy. Potem wysokość średnia drzew naokoło wyliczenie masy. Może coś pokręciłem, może nawet bardzo, bo nieledwie coś mi świta, ale daję kierunek poszukiwań... :oops:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
wychuchol
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 17 lut 2021, 13:07

Post autor: wychuchol »

Capricorn pisze:
wychuchol pisze:Chodzi mi o fachowe opracowanie
Poszukaj liczby kształtu dla takich sztuk. :oops:
Dzięki, to już brzmi bardziej sensownie.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Capricorn pisze:Poszukaj liczby kształtu dla takich sztuk.
Capricorn pisze:Poszukaj liczby kształtu dla takich sztuk.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 5Ipy2eu5On
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław, to wychuchol ma. On prosi o jakiś dokument wskazujący jak obliczyć miąższość w przypadku drzewa, którego pniak ma więcej niż 40 cm...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wychuchol
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 17 lut 2021, 13:07

Post autor: wychuchol »

Wiesław pisze:
Capricorn pisze:Poszukaj liczby kształtu dla takich sztuk.
Capricorn pisze:Poszukaj liczby kształtu dla takich sztuk.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 5Ipy2eu5On
Mnie ten link się w ogóle nie otwiera, ale dzięki.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

wychuchol pisze:
poreba pisze:
wychuchol pisze:Co w przypadku kiedy mamy do czynienia z grubszymi drzewami? Czy istnieje jakiś przystępny sposób na obliczenie ich miąższości?
Istnieje, pomierzyć drzewostan podobny, skorelować odziomki z pierśnicami, uśrednić.
ciężko będzie się na tym co proponujesz oprzeć np. w sądzie, np. w sprawie wyliczenia odszkodowania.
Ale jako kto zamierzasz opierać w sądzie? Strona pozywająca, pozwana czy biegły? Bo jeśli jako ten pierwszy, to tak wyceniasz swoją szkodę i już. Sąd jest od tego, żeby Twoje widzimisię zweryfikować opinią fachową tego ostatniego. I jeżeli ten ostatni przedstawi logiczny, poparty wynikami badań i doświadczeniem wynik "a tak ze dwa festmetry bedzie" to są może to uznać za dowód. I zdarzał się, że wg metody powyższej uznawał. Problemem jest jedynie adwokat strony przeciwnej wiercący namiętnie kwestię 'podobności' materiału porównawczego. AFAIK przy nietablicowych wymiarach masz do wyboru robotę albo z klupą albo z jakąś bazą badań naukowych.
wychuchol
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 17 lut 2021, 13:07

Post autor: wychuchol »

Strona pozywająca, pozwana czy biegły?
poreba pisze:
przy nietablicowych wymiarach masz do wyboru robotę albo z klupą albo z jakąś bazą badań naukowych
Raczej patrzę na to od strony pozwanego, a właściwie zastanawia mnie jak to policzyć, na czym się oprzeć, z jakiej bazy naukowej skorzystać, żeby wyniku nie można było podważyć i pozwania uniknąć. Już chyba udało mi się dotrzeć do odpowiednich materiałów, tylko jeszcze nie wiem jak to ogarnąć po kolei żeby było dobrze obliczone.
file:///C:/Users/User/Desktop/tablice_sten/5-16.pdf
file:///C:/Users/User/Desktop/tablice_sten/SYLWAN_r.2000_nr_10_s.5-13.PDF
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

wychuchol pisze:file:///C:/Users/User/Desktop/tablice_sten/5-16.pdf
`file:///C:/Users/User/Desktop/tablice_sten/SYLWAN_r.2000_nr_10_s.5-13.PDF
Takich linków nie wklejaj. To są linki do plików na twoim dysku więc nie do otworzenia przez użytkowników forum...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wychuchol
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 17 lut 2021, 13:07

Post autor: wychuchol »

Piotrek pisze:
wychuchol pisze:file:///C:/Users/User/Desktop/tablice_sten/5-16.pdf
`file:///C:/Users/User/Desktop/tablice_sten/SYLWAN_r.2000_nr_10_s.5-13.PDF
Takich linków nie wklejaj. To są linki do plików na twoim dysku więc nie do otworzenia przez użytkowników forum...
Sorry, miały być te linki:
http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwm ... c/5-16.pdf
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/b ... s.5-13.PDF
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

:spoko:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ