Nadchodzi trudny okres dla Lasów Państwowych

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Js
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 24 cze 2008, 16:09
Lokalizacja: .......

Post autor: Js »

Acer potem wrzuca koszty pozyskania i zrywki według stawek zadanych w parametrach Nie interesuje go, czy całość czy część jest PKN czy PKS, jeśli z szacunku wychodzi 5 m3 drobnicy to całość jest wliczana bądź nie do kosztów.
Owszem, przelicza; tyle tylko, że wcześniej przed stawkami są stopnie trudności. A jak te będą niewłaściwe to całe to przeliczanie kosztów pracochłonności po zadanych stawkach godzinowych będzie do kosza.

A wracając od szczegółów - czyli pójścia na całość i wrzucania całych pozycji w PKN (czyli przecież czysty zysk po minimalnej inwestycji - czyli szacunku brakarskim) - Nie wiem jak sobie wyobrażacie rozliczanie potem L-czego z masowej realizacji tej pozycji wniosku cięć w obecnej sytuacji i uregulowaniach. Jak będą istotnie większe różnice planu z wykonaniem to co odpowie - pytajcie nabywców drewna, oni na własną taryfe wyrabiali ? :D :lol:

Średnio to widzę teraz... 8)
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

Owszem, przelicza; tyle tylko, że wcześniej przed stawkami są stopnie trudności

A wracając od szczegółów - czyli pójścia na całość i wrzucania całych pozycji w PKN (czyli przecież czysty zysk No własnie czysty zysk , a gdzie :idea: - Nie wiem jak sobie wyobrażacie rozliczanie potem L-czego z masowej realizacji tej pozycji wniosku cięć w obecnej sytuacji i uregulowaniach. Jak będą istotnie większe różnice planu z wykonaniem to co odpowie - pytajcie nabywców drewna, oni na własną taryfe wyrabiali ? :D :lol: No nie wyobrażam sobie bo po pierwsze :idea: po drugie :idea: i po trzezcie :idea: Ale taki temat do nocnych przemyśleń czy koszty sa mniej istotne od :idea: ??

Średnio to widzę teraz... 8)[/quote] No ja tego wogóóle niewidziałem kiedyś teraz z reszta tez tego nawet średnio nie widzę, ;lecz kto wie może za parę lat , może kilkanascie nikt nikogo nie będzie rozliczał z procencików plan/wykonanie, szacunków na CP-P, czasami mi sie wydaję że LP to takie Perpetum Mobile, tworzy sie papierową dokumentację na wszystko szacunki wydruki i robi się to chyb atylko po to by zakłady papiernicze miały zbyt, tym samym lasy odbiorców, nieprawdaż istne perpetum mobile??
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

Przepraszam "Js" zacytowałem Ciebie w 3 miejscach ale mi coś nie wyszło , dalej nie wiem jak tu cytować:( Komputerowiec chyba ze mnie kiepski , chyba będzie mi to ktoś musiał dokładniej jeszcze raz wytłumaczyć jak cytiować;/
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Js
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 24 cze 2008, 16:09
Lokalizacja: .......

Post autor: Js »

Zgadzam się, że rozliczanie z procencików bywa istotnie śmieszne; tyle że my jesteśmy tu i teraz a nie w bliżej niesprecyzowanej przyszłości, kiedy wszyscy zapomną co to wydruki plan/wykonanie.....
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Pietia pisze:Zgadza się w okładce raptularza, jest tylko % M1 w M, no może faktycznie da się jakoś zrobić %S3 PKN
Widzę, że lubisz aptekarskie podejście i trudno Ci się tego wyzbyć. Jeżeli w każdym z leśnictw znajdą się takie 2-5 małych pozycji jak piszesz oddalonych itd to sądzisz, że musisz precyzyjnie określić te %-ty ? obecnie wymagają zaznaczenia czy pozyskanie określonej grupy sortymentów np M przekroczy 50% czy nie. Zapewniam Cię,że takie podejście nie jest w stanie wywrócić planu finansowego n-ctwa, bo jak się trzepniesz o 10% na jednym zrębie to ten błąd przekroczy wszystkie malutkie TW wykonane PKN.

Co się stanie gdybyś założył, że nie robisz szacunku dla CP wcale? 1-2m3 mnożę przez powierzchnię i pomylę się w skali n-ctwa o ile? , jak na tych CP pomylę się o 200% to co??????????? ile to m3 ??
W TW o powierzchni do powiedzmy 2 ha przyjąłbym średnią z ostatnich lat i nie robił szacunków wcale bo jak wyżej błąd na jednym zrębie jest większy, a błędy na wielu powierzchniach zbliżają się do średniej lub jak wolisz wzajemnie znoszą.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Js pisze:Nie wiem jak sobie wyobrażacie rozliczanie potem L-czego z masowej realizacji tej pozycji wniosku cięć w obecnej sytuacji i uregulowaniach. Jak będą istotnie większe różnice planu z wykonaniem to co odpowie - pytajcie nabywców drewna, oni na własną taryfe wyrabiali ?
Jeśli wykaże owe istotne różnice to nie zasługuje na to by być leśniczym :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Js
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 24 cze 2008, 16:09
Lokalizacja: .......

Post autor: Js »

Jeśli wykaże owe istotne różnice to nie zasługuje na to by być leśniczym
"Jemu" można mu spokojnie "zrobić" i wykazać różnicę, nawet bez jego wiedzy, nawet nie będąc w jego leśnictwie i nigdy na tej pozycji.....

Zaś jak sam wpadnie na wycwanianiu się i odnoszeniu mas na inne pozycje może nawet skończyć świadczyć pracę w Nadleśnictwie .

Ale uczciwie rozmawiamy przecież o uczciwych ludziach :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Js pisze:Zaś jak sam wpadnie na wycwanianiu się i odnoszeniu mas na inne pozycje może nawet skończyć świadczyć pracę w Nadleśnictwie .
Wybacz ale wydaje mi się, że żyjesz w jakimś innym "Matrixie" :) Większość uprawia ową "żonglerkę" i nikomu nic złego się do dziś nie stało. Ani ludziom ani lasom.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Js
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 24 cze 2008, 16:09
Lokalizacja: .......

Post autor: Js »

Wybacz ale wydaje mi się, że żyjesz w jakimś innym "Matrixie" Większość uprawia ową "żonglerkę" i nikomu nic złego się do dziś nie stało. Ani ludziom ani lasom
Ależ wybaczam :).

Czy ja żyję w innym "Matrixie" ?

A może ty po prostu żyjesz w RDLP Szczecinek ??

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :D
Awatar użytkownika
MRÓWECZKA
leśniczy
leśniczy
Posty: 574
Rejestracja: czwartek 12 mar 2009, 07:41
Lokalizacja: Z TROPIKÓW

Post autor: MRÓWECZKA »

Piotrek pisze:
Js pisze:Zaś jak sam wpadnie na wycwanianiu się i odnoszeniu mas na inne pozycje może nawet skończyć świadczyć pracę w Nadleśnictwie .
Super, tak trzymać :spoko:

Wybacz ale wydaje mi się, że żyjesz w jakimś innym "Matrixie" :) Większość uprawia ową "żonglerkę" i nikomu nic złego się do dziś nie stało. Ani ludziom ani lasom.
Później wychodzą "matrixy" jak szacunki brakarskie robisz metodą porównawczą :drunk:
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Lepiej się wypalić, czy zardzewieć?
„Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronić Twego prawa do ich głoszenia" - Evelyn Beatrice Hall
Obrazek
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Piotrek pisze:Wybacz ale wydaje mi się, że żyjesz w jakimś innym "Matrixie" :) Większość uprawia ową "żonglerkę" i nikomu nic złego się do dziś nie stało. Ani ludziom ani lasom.
Zapraszam do nas..... Nie ma takiej opcji...... A Ci, którzy "żonglowali", dziś cieszą się, że pracują.....
MRÓWECZKA pisze:Później wychodzą "matrixy" jak szacunki brakarskie robisz metodą porównawczą
:brawo:
Obrazek
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

MRÓWECZKA pisze:Później wychodzą "matrixy" jak szacunki brakarskie robisz metodą porównawczą
I patrzżc na wydruki widzę te "Matrixy" zawsze sprawdzam z którym lesnictwem to porównało :lol: :lol: :spoko: Zdziwienie mnie ogarneło bo jedno z porównaj dotyczyło mego Matrixu :brawo:
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

MRÓWECZKA pisze:Później wychodzą "matrixy" jak szacunki brakarskie robisz metodą porównawczą
Wychodzą jeśli nie znasz swoich drzewostanów i nie wiesz jak skorygować to co komputer z porównania nabrał.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Ferguson
leśniczy
leśniczy
Posty: 883
Rejestracja: sobota 12 maja 2007, 20:12
Lokalizacja: jestem z miasta

Post autor: Ferguson »

Piotrek pisze:Wychodzą jeśli nie znasz swoich drzewostanów i nie wiesz jak skorygować to co komputer z porównania nabrał.
Dokładnie. To co serwer n-ctwa wygeneruje do porównania z powodzeniem mogę wrzucić do pieca. Ustalając rozmiar użytkowania, sortymenty i gatunki w ogóle się tymi wydrukami nie sugeruję. BZDURY TOTALNE. Po 10 latach biegania po lesie wystarczy przejechać się na pozycję, obejść ją uczciwie i opracować szacunek z pomocą operatu. Wszystko ładnie pięknie wychodzi. Moja ulubiona metoda.
Lasy Państwowe-A family company
Awatar użytkownika
Ferguson
leśniczy
leśniczy
Posty: 883
Rejestracja: sobota 12 maja 2007, 20:12
Lokalizacja: jestem z miasta

Post autor: Ferguson »

Piotrek pisze:Wybacz ale wydaje mi się, że żyjesz w jakimś innym "Matrixie" :) Większość uprawia ową "żonglerkę" i nikomu nic złego się do dziś nie stało. Ani ludziom ani lasom.
:lol: :lol: :lol:

Dzban nosi wodę aż się ucho nie oberwie. Nikomu nic się nie stało, bo nie wyszło to na jaw. Ale gdyby, to..... Byłoby ała... :lol: :lol: :lol:
Lasy Państwowe-A family company
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

Ferguson pisze: Moja ulubiona metoda.
Moja też :spoko: Ale reasumując mamy trudny okres, wyzbyć nalezało by się biegania po lesie i zakładania powierzchni próbnych na CP-P i TWP, nawet choćby pozoracji pod inspektora :beer: Na innym z tematów (chyba polityka leśna) padło 10% mniej pracy 10% mniej zarobków, no i powiedzmy że racja :x Ale to 100% mniej pracy dla DT sprawdzania tych durnych szacunków, korygowania, no ale to przede wszystkim 100% mniej pracy dla inspektorów :jupi: No i jawi się pole do oszczedności, no ale jak wiemy inspektorzy to ....... :idea: (przepraszam z góry jesli uraziłem jakiegoś porządnego inspektora, bo są na pewno i tacy, którzy coś merytorycznego wnoszą )
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Ferguson pisze:Dokładnie. To co serwer n-ctwa wygeneruje do porównania z powodzeniem mogę wrzucić do pieca.
I zgadzam się zupełnie - jako "obrabiacz danych" po drugiej stronie Acera.
Znając swoich leśniczych i mniej więcej ich drzewostany wiem, które leśnictwa do których można porównać, niejednokrotnie do porównania algorytm wyrzuca po 10-20 powierzchni - to, że do Rejestratora docierają 3-4 jako te do porównania jest działaniem osoby, która te szacunki "przerabia". Jeśli używa automatu bądź wybiera zawsze np. pierwsze 5 wyrzuconych to pomyłki murowane..
W metodzie porównawczej, która w wielu drzewostanach polskich realiów doskonale się sprawdza jest dodatkowy bardzo sympatyczny "myk" a mianowice przychodzi do mnie leśniczy i mówi: "tej trzebieży system mi do niczego nie porównał ale obok parę lat temu robiłem podobny zabieg i uważam, że jest on porównywalny do obecnego".

Algorytm go nie wyrzucił, bo leci głównie po cechach opisu taksacyjnego, które niejdnokrotnie są mylne. I można wskazać drzewostan do porównania.
Leśniczowie ze stażem bądź Ci z wyczuciem korzystają z powodzeniem z metody porównawczej traktując ją jako furtkę (która normalnie zamknięta jest Instrukcją) do metody masowej. Tak naprawdę wszystko, co się porówna można zmienić, wyrzucić gatunki, dodać je, całkowicie zmienić masy i nikt się nie powinien do tego przyczepić. Jak ktoś chce i zna swój las korzysta z tego z powodzeniem i w świetle prawa. Główna bolączka z wkorzystaniem metody proównawczej to niesprawdzanie wyników porównań z tym co jest w terenie.

Ale o tym móstwo już było pisane w innych wątkach. 8)
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

isopyrum pisze: do Rejestratora docierają 3-4 jako te do porównania jest działaniem osoby, która te szacunki "przerabia". Jeśli używa automatu bądź wybiera zawsze np. pierwsze 5 wyrzuconych to pomyłki murowane..
No ale suma sumarum pomyłki wyrównają się na poziomie leśnictwa, ewentualnie nadleśnictwa, nie wspominając o RDLP :wink:
furtkę (która normalnie zamknięta jest Instrukcją) Moim zdaniem furtkę należy otworzyć wszystkim i nie rozliczać różnicy masy między odd 112b a 225t, no ale to.... :idea:
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

Odnośnie szacunków taki przykład z innego modelu leśnictwa...

- A szacunki robicie?
- Nie , całość masy do pozyskania bierzemy z operatu.
- A jeśli będą duże błędy między planem ,a pozyskaniem?
- Firma zajmująca się UL może zapomnieć o kolejnym zleceniu,znajdziemy kogoś innego.
Koniec rozmowy.

Nie macie czasem wrażenia ,że marnujemy mnóstwo czasu,sił ,papieru , na bezsensowną ,mrówczą robotę przy szacunkach , gdy tymczasem konkurencja podsuwa naszym tartakom swoje drewienko?
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

tomcat411 pisze:Odnośnie szacunków taki przykład z innego modelu leśnictwa...
No ale ten model jest jedynym słusznym we wszechświecie :idea:
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
ODPOWIEDZ