Lasy Państwowe zarobiły w zeszłym roku ponad 0,5 mld zł

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

https://earthenginepartners.appspot.com ... vVCMa5nrYI

Global Forest Change

Możliwe, ze sfałszowane. Ale nie mam dowodów... A oglądają to różni ludzie... I to jest PR... :(
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Niekoniecznie sfałszowane. Wystarczy, że przez pewien czas ustawiono wiek rębności na 120 lat, a po pewnym czasie zmniejszono go do 100 lat i od razu spora ilość drzewostanów nagle stała się rębnymi. Skądś trza brać kasę na obietnice, a juz teraz brzozy o pierśnicy 20cm trafiają pod przebudowy. Dobrze, że niedługo będę emerytem, bo mnie zbyt język świeżbi... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:Global Forest Change
Już o tym na forum dyskutowaliśmy. Ponieważ Uniwersytet Maryland (Marylandzki?) jako "drzewa" zdefiniował rośliny o wysokości wyższej niż 5 metrów to owa mapa kompletnie nie odzwierciedla tego, co wedle opisu ma pokazywać - utraty pokrywy leśnej.
‘Forest Cover Loss’ is defined as a stand-replacement disturbance, or a change from a forest to non-forest state, during the period 2000–2018.

"Utrata pokrywy leśnej" definiowana jest jako zaburzenie zastępowania drzewostanów lub zmiana stanu lasu na nieleśny w okresie 2000–2018.
W związku z tym, wszystkie odnowienia, które nie osiągnęły wysokości ponad 5 metrów pokazane są na tej mapie jako tereny wylesione. Dodatkowo (z tych samych względów) mapa nie pokazuje również rzeczywistej wielkości zalesień.

Nałóżcie sobie obraz swojego leśnictwa z Google Maps na tę mapę z Maryland. Poniżej przykład ode mnie. Przypominam, że te kolorowe plamy to, według Uniwersytetu, "utrata pokrywy leśnej" w poszczególnych latach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

carabus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1796
Rejestracja: piątek 01 gru 2006, 08:28
Lokalizacja: z kłody

Post autor: carabus »

Capricorn pisze:założeń zostaliśmy zepchnięci do roli plantatorów desek. Ktoś mądry od naszego piaru powinien sobie to wziąć do serca
Polecam lekturę ostatnich wydawnictw CILP-u....sami to sobie robiliśmy - NIKT za nas...
A i tablice przy parkingach lesnych jak to ludek na zielono ubrany sosenki i świerki chroni bo drewno i deska to najlepszy materiał i aby ją wyprodukować trzeba kuku innym zrobić...
Kto te tablice stawia ? źli zieloni ? czy ALP??? :mg:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Piotrek. Przecież cytowałem jak krowie na rowie:
...Nie są to trwałe wylesienia, ale powierzchnie pozbawione starego lasu i najczęściej sztucznie obsadzone...
Tak czy inaczej, można na postawie mapy wnioskować o intensywności pozyskania.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

carabus pisze:i tablice przy parkingach lesnych jak to ludek na zielono ubrany sosenki i świerki chroni bo drewno i deska t
U mnie raczej zwierzaki, rośliny chronione i grzyby. Produkcja drewna w lesie ochronnym nie jest najważniejsza, ale jak kto chce się chwalić tysiącami kubików to jego sprawa. Dodam, że nas wybór tematyki tablic należy do leśniczego :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Post autor: krzycho »

Naj pisze:Piotrek. Przecież cytowałem jak krowie na rowie:
...Nie są to trwałe wylesienia, ale powierzchnie pozbawione starego lasu i najczęściej sztucznie obsadzone...
Tak czy inaczej, można na postawie mapy wnioskować o intensywności pozyskania.
Nie wydaje mi się żeby Niemcy mieli mniejszą intensywność pozyskania, ale lubię oglądać na google maps zdjęcia "satelitarne" lasów na świecie i u naszych zachodnich sąsiadów zauważyłem brak zrebowego sposobu pozyskania drewna więc pewnie tną rębniami częściowymi albo stopniowymi (np rębnią Wagnera) co generuje inny obraz na załączonych mapach. Można też zauważyć jak pięknie i szablonowo mają założone szlaki zrywkowe. A chyba w "Lesie Polskim" był jakiś komentarz na ostatnich stronach gdzie jest opis co dzieje się w sektorze leśnym na świecie, że w 2018 pozyskano tam połowę drewna z różnego rodzaju klęsk (wiatrołomy, owady, susza).
Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Post autor: krzycho »

Tak na szybko pierwszy link może nie najbardziej aktualny i nie wiem na ile dokładny i prawdziwy:

https://ekolas.mtp.pl/pl/news/polska_vs ... ia_drewna/
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

To trzeba zawsze odnosić do powierzchni z jakiej pozyskano te miliony metrów. Dopiero wówczas można wnioskować o intensywności...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Post autor: krzycho »

Wg publikacji "Lasy w Polsce 2018" str 4 wynika, że mamy nie wiele mniej powierzchni leśnej niż Niemcy (9,2 mln ha do ok .11 mln ha u Niemców)

https://www.lasy.gov.pl/pl/@@search?sor ... B3w%202018
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nie chodzi o powierzchnię leśną w całości tylko powierzchnię z jakiej się pozyskuje. Duża część z tych 11 mln ha to lasy niedostępne dla pozyskania. Chciałbym wiedzieć ile?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

elka220551
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 11:07
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: elka220551 »

ha ha ha zarobiły, a teraz muszą oddać :help:
elżbieta
ODPOWIEDZ