To nie zagadka ale zapytanie

Możesz w nich uczestniczyć... sam zorganizować...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

To nie zagadka ale zapytanie

Post autor: Piotrek »

Jest to pytanie głównie do mieszkańców Śląska (szeroko rozumianego) lub osób zajmujących się hobbystycznie tamtejszą gwarą.
Otóż poszukuje słownikowej definicji słowa przenaremnie. Wiem co ono znaczy: ponad miarę, bez umiaru, ale potrzebuję jakiegoś słownikowego potwierdzenia tej definicji, żebym mógł się na nie powołać. Dlaczego? Bowiem przykłady użycia tego słowa znalazłem tylko w prozie Gustawa Morcinka i nie jestem pewien czy to nie jest przypadkiem jego wymysł. Mówiła tak też moja ciocia pochodząca ze Śląska Cieszyńskiego ale tu nie jestem z kolei pewien, czy nie zaczerpnęła tego słowa właśnie od Morcinka.
Przykłady z dzieł Morcinka:
[...] Dziwna jednak rzecz, skąd za jodłową ścianą i za malutkim okienkiem tylu diabłów. Zbiegają się i zbytkują przenaremnie, świstają jakieś cienkie, cudaczne melodie w szpary dachu, walą kopytami koło przyciesi chałupy, bodą łbami w ścianę i w okienko, tańcują na kalenicy, piekielne weselisko odprawiają. [...]
(Gustaw Morcinek, Ondraszek, Warszawa 1953)
[...] Miał on bardzo chudą żonę, podobną do wygłodzonej czarownicy, która przenaremnie biła swoich dwóch chłopców. [...]
(Gustaw Morcinek, Czarna Julka, Wydawnictwo "Śląsk" Katowice 1979)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: To nie zagadka ale zapytanie

Post autor: Piotrek »

No i nadeszła konkretna odpowiedź! Ponieważ w innym "kanale" to ją tu cytuję:
Bronisław Wątroba
Nō, som tego wyrazu niy używōm, to jednak niy mōj dialekt ślōnski. Polecić jednak moga słownik Bogdana Kallusa „ Słownik Gōrnoślōnskij Godki”.
przenōrymnie – bardzo dużo
https://www.silesiaprogress.com/pl/p/Sl ... -godki/979
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ