Dyscyplinarka za błąd w odbiórce o 52,49 zł ?

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
anwło
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2017, 22:37

Post autor: anwło »

No tego nie ująłeś w swoich 3 grosikach... Niestety. Maksymalna sklejka i stos. Dylematy brakarza ;/
Nie komplikujcie rzeczy prostych! J.K.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

A co z liczeniem wartości danych kawałków?Czasami wyredukowanie wady i dalej pociągnięcie z wyższą klasą daje większą wartość niż zaniżenie klasy . Na kursie brakarskim kilkanaście lat temu na II klasę brakarską prowadzący mocno naciskał aby to brać pod uwagę. Czasami redukcja czyli oddanie czegoś za darmo daje większy zysk dla firmy gdyż pozostała część jest więcej warta.
anwło
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2017, 22:37

Post autor: anwło »

Zgoda. Z tym że redukcja opiera się na maksymalnej możliwości redukcji wady z maksymalnym wykorzystaniem pozostałej sekcji. To właśnie jest właściwa manipulacja surowca drzewnego. To o czym piszemy to teoria i dopiero przy spotkaniu przy konkretnej sztuce doszlibyśmy do jakiegoś porozumienia. Tak myślę, więc przeszliśmy od problemu wątku jakim jest dyscyplinarka, przez odbiórkę w krakowskiej dyrekcji po warunki techniczne i teoretyczny kurs brakarski. :roll:
Nie komplikujcie rzeczy prostych! J.K.
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Jeżeli już co do moich wcześniejszych wpisów odcinek 1,8 mb nie nadaje się na WDP, owszem można zrobić 2 wałki s2a o długości 1 mb i 0,8 mb, co do manipulacji przykład bardzo dobry w drewnem sklejkowym brzoza jak zaczniemy to rozcinać manipulować redukować to z 12 metrowego odcinka zrobimy trochę s2a i tyle, zatem w przypadku drewna WO liściastego czasami lepiej na dużych krzywiznach szczególnie w brzozie nie ciąć na krótsze sekcje.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

a jak po przecięciu towaru przewidywanego na dwa wałki s2a szeroka wewnętrzna zgnilizna ? Spodziewane korzyści w postaci S4 :lol:
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

To może zrozumieć ktoś kto zna realia ceny S4 zakładam 105 zł /m3, pozyskanie i zrywka 100 zł, koszt zul zatem to niezrozumiałe jest że coś się daje za darmo.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak pisze:jak zaczniemy to rozcinać manipulować redukować to z 12 metrowego odcinka zrobimy trochę s2a i tyle
Jeśli wymiary pozwalają na wyrobienie sklejki, ale wady nie pozwalają to dlaczego nie zrobić WDP? Drewno masz zgodne z WT, ZUL dostaje pieniądze za całe drewno, a na kwicie jest taka masa i taka waga jak powinna być. Cena za WDP jest wyższa niż za S4, a nawet S2a. Koszt wyrobienia drewna taki, jak za W0. Wszyscy są zadowoleni, a jedynie ten, który wykonywał szacunki za biurkiem musi się gimnastykować, żeby znaleźć to, czego od początku w lesie nie było.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Szacunki możesz wsadzić sobie ...
do kominka, jak posusz idzie w tysiącach m3
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Blues Brothers pisze:Szacunki możesz wsadzić sobie ...
do kominka, jak posusz idzie w tysiącach m3
Jak posusz idzie w tysiące m3 to nie robi się cięć planowych tylko usuwa klęskę. Gdy usuwa się wiatrołomy to nawet szacunki robi się z kapelusza. Mówimy o normalnej pracy, gdzie szacunku wykonuje się, ktoś je sprawdza i zatwierdza.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Niestety, klęski ( mniejsze , wieksze ) stają się normalnością.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Tak, ale wówczas nie jest to norma i nie musisz szukać ekstra sortymentów na posuszu. Nigdy nie spotkałem się ze sklejką na posuszowej brzozie... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Panie Carpricon, mam wrażenie że Pan w całości mnie nie zrozumiał, i nie wie Pan o czym piszę, otóż Pan się czepił sklejki, i WO liściaste i WDP wszystko wiem i znam co to jest, ale coś Pan nie rozumie skoro w drewnie bukowym czy brzozowym od sęka ciągnie zgnilizna i jeśli Pan zacznie ciąć taką sztukę po metrze i patrzeć co dalej to szybko można narobić jakiegoś kiepskiego S4, ale jak wyredukujemy coś takiego z drewna bez rozcinania zyskujemy, a odnośnie takiej manipulacji to proszę dokładnie czytać moje posty, wyrażnie piszę o wałku 1,8mb ze zgnilizną czy w środku od konara w buku jest zgnilizna jest sens to wycinac i robić S4 po 90 zł m3 gdzie koszt tego pozyskania i zrywki wynosi 100 zł/m3 zatem gdzie sens takiej działalności.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak pisze:coś Pan nie rozumie skoro w drewnie bukowym czy brzozowym od sęka ciągnie zgnilizna i jeśli Pan zacznie ciąć taką sztukę po metrze
No to jeszcze wytłumacz mi po co? Jeśli jest sęk zepsuty i nie mieści się w WT, to jaki jest cel cięcia tego na metry i tworzenia opału skoro można wykonać kłodę WDP i sprzedać za niemałe pieniądze? Wałek 1,80 nie spełnia żadnej normy z klasy "W", więc niczego nie zyskujemy, a wręcz przeciwnie - jeśli klient będzie upierdliwy i zareklamuje taki surowiec, to nadleśnictwo może zostać obciążone nie tylko kosztem samego surowca, ale i transportu. Jak myślisz, kogo nadleśniczy obciąży za próbę oszukania klienta? 8)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna Tumak pisze:robić S4 po 90 zł m3 gdzie koszt tego pozyskania i zrywki wynosi 100 zł/m3
W PGL LP raczej od dawna koszty pozyskania niewiele mają do powiedzeniu przy ustalaniu cen...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:W PGL LP raczej od dawna koszty pozyskania niewiele mają do powiedzeniu przy ustalaniu cen...
Od czasu przejścia na jednostki naturalne znacznie bardziej ZULom opłaca się robić W0.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Panie ale w WDP zgnilizna może wynosić do 40 % nie wiem czy czoła czy czół czy całego drewna, nie wiem co miał na myśli autor tego opracowania bo nie jest to zdefiniowane, ale zawsze trzeba pamietać zeby ograniczać straty powstałe przy manipulacji żeby powstawała jakieś odpady czy wałki co można zgniliznę rękami wyciągać.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna Tumak pisze:...zgnilizna może wynosić do 40 % nie wiem czy czoła czy czół czy całego drewna, nie wiem co miał na myśli autor tego opracowania bo nie jest to zdefiniowane
Jest i to bardzo wyrażnie. Proponuję doczytać, bo jeśli mamy o czymkolwiek rozmawiać, to wypada WT znać, a dopiero potem kombinować... To już siódma strona wątku, a nadal nie raczyłeś zapoznać się z warunkami technicznymi surowca, o którym się wypowiadasz. Do czego więc próbujesz nas przekonać? 8)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Kubuś Puchatek
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1050
Rejestracja: piątek 27 lis 2020, 17:38

Post autor: Kubuś Puchatek »

Próbuję zrozumieć. Pozbierałem wszystkie (mam nadzieję )wpisy Kuna Tumak, zaopatrzyłem się w karafkę dobrej nalewki i co mi wyszło?
Cytaty wszystkie wyżej wymienionego.
Dlatego tak się dzieje że w LP brakuje jasnych i wyrażnych zasad, zarządzeń czy wytycznych np. w drewnie W liściastym zgodnie z WT dopuszcza się nie zaliczenie do długości odcinka ze względów transportowych, jak brakarze coś takiego złapią twierdzą że to jest niedopuszczalne takie coś należy odciąć i wymanipulować chociaż S 2a czy s 2ap czy dalej wdp, natomiast jak to wykryje grupa interwencyjna to już jest działanie na szkodę LP zatem po co taki zapis w WT jak można przez to mieć problemy zatem trzeba będzie wystąpić do ZZ o pilną interwencję i jasne i szczegółowe zasady odbiórek pomiarów bo jest coraz trudniej brać taśmę i średnicomierz.
_________________
Minęło trochę czasu. Wprawdzie nie wiem co do problemów ściśle technicznych miałyby mieć ZZ ale bardziej mnie interesuje czy ktoś PILNIE do ZZ w tej sprawie wystąpił?

"Ad Panie Capricorn mam wrażenie że Pan nie wie o czy Pan pisze, bzdurą jest to jak ktoś pisze coś a nie jest obeznany i nie wie co to jest nadmiar, co to jest zabezpieczenie a co to jest niezaliczenie do drewna W liściastego odcinka z względów transportowych, zatem proszę najpierw trochę poczytać, a póznie pisać co jest bzdurą. Pozdrawiam"

Emocjonalny i kategoryczny wpis niczego nie dowodzący.

"W drewnie W liściastym szczególnie w grubym buku i dębie i brzozie ma to bardzo duże znaczenie, chodzi o to że po manipulacji wychodzi duża zgnilizna, sęki zepsute i czasami nie ma sensu odcinać tego odcinka bo tylko chodzi o to żeby nie powstawały odcinki drewna po 2,5-3 metry jak wiekszość drewna stanowi dłużycę , i w tych gatunkach ma to duże znaczenie."

Jeśli wychodzą odcinki o 2,5m długości to jakby nie patrzeć spełniają wymogi sekcji albo samodzielnej sztuki. Zaliczenie ich do nadmiaru to nawet nie niedopatrzenie. Zwłaszcza jeśli pisze się o grubych sztukach liściastych.

"Przykład gruby dąb kiedyś ktoś sobie zrobił na górze wysiatkę myśliwską i ponabijał gwożdzi, po ścince pilarz to zauważył odcinek taki 1.8 mb nie nadaje się na Wielkowymiarowe, zatem co odcinać po co jak to już tylko na martwe się nadaje zatem dół idzie jako WCO a do tych gwożdzi ryszpak lub farba i znak i zostaje no chyba jaśniej nie mogłem, jak ktoś nie rozumie, wytłumacze na innym przykładzie."

Tu nie ma co tłumaczyć. Do tego 1,8 dołożyć albo z dołu, albo z góry i po kłopocie. Albo zrobić z tego opał i również po kłopocie. I właściwie co to znaczy gruby (dąb, buk gatunek)?
I lepiej nie robić normy ze zjawiska incydentalnego.

"1,8 mb przy średnicy 28 bk daje 0,14 m3 ale to duża masa i pieniądze."

I według Ciebie to dobrze, że komuś oddałeś to za darmo? Na koszt ZULa i przewoźnika?

"Ja piszę o średnicy 28 cm b.k wyrażnie w dębie w części wierzchołkowej a nie buku jak piszę wyrażnie."

Tutaj mógłbym polemizować.

"Ad Piotrek tak masz rację ja też bym tak nie manipulował, ale piszę wyrażnie że odcinek od wierzchołka dębowy na długości 1,8 bo tak była zbita wysiadka zgodnie z WT obce ciała w WO mogą być czy nie, a do Pana Capricorn, zadne dawanie za darmo jaka wartość tego wałka z gwożdziami, dal lasów, czy w WT jest zapis o nie zaliczeniu z przyczyn transportowych części drewna nie spoełniającego normy, następny przykład piękny dąb, odziomek WBO, dalej WCO a wierzchołek taki 1.7 silnie skręcony zabitki oraz sęki zapsute trzeba to odcinać nigdy bo tyklo można spowodowac pęknięcia, mam wrażenie że Panowie dyskutujecie o jaki dawaniu wprowadzacie w błąd że coś za darmo za to odbiorcy płacą a LP bez odbiorców zanaczą tyle co."

Jaskrawy dowód na wyrazistość wypowiedzi. Zwłaszcza fragment: "trzeba to odcinać nigdy bo tyklo....". I za nic logiki. Nie mogę zrozumieć jak to jest, że na kwicie, a więc i na fakturze masy nie ma , a odbiorca za nią płaci?

"Kiedyś jak polowano z drzew nie było ambon to były wysokie wysiadki a poza tym taka wysiadka w konarach nie może być bo by się chwiała."

Wysokie, czyli na ilu metrach? Bo jak mi ktoś zacznie udowadniać, że od podstawy wysiatki (nie wiem co to może być, dobrze, że już nie ma) do końca grubizny było aż 1,8 metra to nie uwierzę. Chyba, że gdzieś rosną drzewa grubsze niż wyższe?

"Jeżeli już co do moich wcześniejszych wpisów odcinek 1,8 mb nie nadaje się na WDP, owszem można zrobić 2 wałki s2a o długości 1 mb i 0,8 mb, co do manipulacji przykład bardzo dobry w drewnem sklejkowym brzoza jak zaczniemy to rozcinać manipulować redukować to z 12 metrowego odcinka zrobimy trochę s2a i tyle, zatem w przypadku drewna WO liściastego czasami lepiej na dużych krzywiznach szczególnie w brzozie nie ciąć na krótsze sekcje."

Czyżbyś sugerował, że jeśli czegoś nie potniesz na krótsze to w ten sposób krzywizny zmniejszysz? Ciekawa teoria. Moje obserwacje dowodzą czegoś zupełnie innego. Ja rozumiem, że mam odbierać zgodnie z normami. Po to one powstały, aby nikt nie był poszkodowany. Ani sprzedający, ani kupujący. Że nie są doskonałe? Ano nie są.

"To może zrozumieć ktoś kto zna realia ceny S4 zakładam 105 zł /m3, pozyskanie i zrywka 100 zł, koszt zul zatem to niezrozumiałe jest że coś się daje za darmo."

No to trzeba rzeczywiście realia znać. Bo cena S4 DB to więcej niż 130 zł. Jak piszesz o realiach, to nie zakładaj. Realna cena to ta z cennika. I dalej: Według Ciebie to bardzo dobrze, że orzynasz ZULa na 100zł aby LP 5 zł nie dołożyło do interesu? Czyli "zarabiając 5zł dla LP oszukujesz ZULa na stówę? Gdybym był Twoim BP to każdą tak oszczędzoną złotówkę wypłaciłbym Ci podwójnie. Pod warunkiem, że wykonawcy wyrównałbyś straty.

"Panie Carpricon, mam wrażenie że Pan w całości mnie nie zrozumiał, i nie wie Pan o czym piszę, otóż Pan się czepił sklejki, i WO liściaste i WDP wszystko wiem i znam co to jest, ale coś Pan nie rozumie skoro w drewnie bukowym czy brzozowym od sęka ciągnie zgnilizna i jeśli Pan zacznie ciąć taką sztukę po metrze i patrzeć co dalej to szybko można narobić jakiegoś kiepskiego S4, ale jak wyredukujemy coś takiego z drewna bez rozcinania zyskujemy, a odnośnie takiej manipulacji to proszę dokładnie czytać moje posty, wyrażnie piszę o wałku 1,8mb ze zgnilizną czy w środku od konara w buku jest zgnilizna jest sens to wycinac i robić S4 po 90 zł m3 gdzie koszt tego pozyskania i zrywki wynosi 100 zł/m3 zatem gdzie sens takiej działalności."

Też nie rozumiem czego może nie rozumieć Capricorn
No naprawdę wiele złej woli musi wykazywać. Widzi, że jest chłam i tnie to na opał zamiast zrobić z tego sklejkę. Ja będąc odbiorcą takiego czegoś zareklamowałbym toto i obciążył sprzedającego kosztami transportu, składowania, transportu wewnętrznego, i wszystkimi innymi drobiazgami łącznie z tuszem do drukarki. Ciekawe co BP zrobiłby z takim bp?
Pomijając, że świadome zawyżanie bądź zaniżanie wartości towaru jest karalne (a przynajmniej kiedyś można było 3 lata posiedzieć).
Jeśli Pan Panie Capricorn tak oczywistych rzeczy to co Pan w ogóle rozumie? :wink:

PS. Okazuje się, że jeden cytat pominąłem. Nie zmienia to jednak niczego. I tylko nauczka na przyszłość, że zbytnie natężanie kory mózgowej i za dużo nalewki (choćby najlepsza była) nie idzie w parze. Proponuję z czegoś zrezygnować. Niektórzy już to uczynili i tylko spożywają. A innych tylko łeb boli.
PSS. A wszelakie ptactwo proszone jest aby wzięło pod uwagę, że limit 11 minut obowiązuje, aczkolwiek jeśli jest z czego się pośmiać, to niby czemu nie? :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kubuś Puchatek pisze:Jeśli Pan Panie Capricorn tak oczywistych rzeczy to co Pan w ogóle rozumie?
A bo ja już taki mało rozumny jestem i dla mnie podstawą pracy kiedyś były normy, a teraz WT. Ciekawi mnie jeszcze jak szybko się zmienia cena tego S4 w dyrekcji krakowskiej. Najpierw było po 105 zeta za emtrzy, by już po chwili staniało do ledwie 90 zeta. Koszt pozyskania nie uległ zmianie. :mg:
Kubuś Puchatek pisze:Pomijając, że świadome zawyżanie bądź zaniżanie wartości towaru jest karalne (a przynajmniej kiedyś można było 3 lata posiedzieć).
Swego czasu zareklamował klient zestaw W0 z powodu bodaj złego krzesania. Po przyjeździe okazało się, że sęków źle okrzesanych było dwa. Nabywca grzecznie powiedział, że drewno ma wyjechać z jego placu, bo on sobie nie życzy, żeby mu jakieś trociny zanieczyszczały jego podwórko i trzeba było załatwić transport, wywieźć drewno poza granice tartaku odbiorcy i dopiero tam okrzesać to, co trzeba było poprawić, po czym można było dopiero zawieźć drewno odbiorcy. Ile to kosztowało wie ten, kto zapłacił za transport, załadunek, zmarnowany czas i sprzątanie trocin z drogi. Nic tak dobrze szacunku do norm, czy też WT nie uczy, jak wyjęcie z własnej kieszeni pieniędzy.
Ciekawe, czy gdyby Kuna Tumak został obciążony mandatem za przeważenie auta - przecież wie, że drewna jest więcej niż na kwicie skoro sam daje drewno, którego kwit nie obejmuje, też by się tłumaczył "wysiatką". :wink:

...a wszystko jest powodem braku chęci do przeczytania paru zdań w WT... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Ad Panie Capricorn skoro Pan zna tak dobrze WT na drewno, to pewnie powinien Pan wiedzieć o czym piszę, chodzi mi o zgniliznę twardą która w WDP nie jest określona, tylko napisano ze jest dopuszczalna i tak swoją drogą ciekawi mnie kto kupi np buka czy brzozę całą sztukę ze zgnilizna twardą, przecież to lezanina, zatem skoro Pan zna tak dobrze te WT to powinien Pan wiedzieć że w WDP zgnilizna twarda nie jest okreslona czy ma występować na czole czy czołach czy sztuce.
to ja jestem
ODPOWIEDZ