Szkic zrębowy

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Gniazda zawsze się wyznacza na gruncie, sytuacja w drzewostanie stale się zmienia (mikrosiedliska, luki, etc).
Ależ mnie dokładnie o to chodzi. Nie szkicownik i Qgis, ale teren i lustracja. Sposób wzniesienia poligonu na mapę to sprawa wtórna :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jeden z moich nauczycieli mówił do nas:
- Nie ważna jest metoda ale cel w jakim ją stosujesz i jej skutek. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Zgadzam się z wami odnośnie terenu natomiast sposób przygotowania szkicu i zbieranie informacji geometrycznych jest prostsze i dokładniejsze za pomocą GPS . Jak ja to robię ? Znajduję w terenie miejsce na PNSW i tam wyznaczam przy włączonym GPS granicę w tym że wierzchołki załamań mierzę uśrednieniem pomiaru . Jednym przejściem ( jedna osoba ) mam wyznaczone w terenie i gotowy szkic .Mogę też wyznaczyć dokładnie powierzchnie np kęp ( biogrup) np 0,20 ha tworząc w samym programie dokładnie taką i przesuwam ją zgodnie ze znalezionym miejscem na biogrupę . Po zatwierdzeniu mam dokładnie 0,20 ha . Takie stworzone warstwy program pakuje i wysyła na pocztę lub za pomocą kabla na szkic i tam po otworzeniu mam wszystkie gniazda , biogrupy itd . Czy jest to las naturalny czy monokultura to nie ma znaczenia jak niektórzy sugerują . Ciężko się niektórym przestawić , im leśniczy starszy tym trudniej . Nie cenicie swojego czasu . Jestem w stanie w ciągu 20 min od wejścia na powierzchnie mieć gotowy szkic robiąc go sam .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze:Jestem w stanie w ciągu 20 min od wejścia na powierzchnie mieć gotowy szkic robiąc go sam .
Nie to, żebym krytykował. Nie mam do tego ani podstaw ani upoważnienia.
Jednak zauważ, że freski w Kaplicy Sykstyńskiej malował Michał Anioł cztery lata, choć (technologicznie patrząc) można było je namalować szybciej...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Piotrek to nie jest arcydzieło :lol: szkic jak sama nazwa wskazuje jest przybliżonym na mapie odwzorowaniem terenu i powinien być szybki i bezbolesny . Jeżeli mamy narzędzia czemu nie korzystać . Problem pojawia się wtedy gdy szkic ma być przerysowany przez osobę drugą ( Urządzanie Lasu ) w celu aktualizacji i wtedy wychodzą na mapach takie hece że ciężko jest na tym pracować . Warstwy GPS można kopiować i będa na mapie identycznie w tych samych miejscach i tej samej wielkości , przy przerysowaniu tak nie będzie .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna, nie chodziło mi aby tworzyć arcydzieła. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ja robię dokładnie tak, jak Kuna lesna, ale rozumiem ideę wykonania gniazd za biurkiem. Mając litą sośninę też bym się skusił na wykonanie gniazd w równych odstępach za biurkiem, wyeksportował warstwę do urządzenia, a w terenie wyznaczył już wykonane gniazda idąc po ich granicach.
Po wykonaniu gniazd mierzę je ponownie, ale tym razem z wykorzystaniem znacznie dokładniejsze anteny, dzięki czemu nie muszę biegać z taśmą planując np ogrodzenia :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ