Wycinka drzew bez zawiadomienia starosty o pozyskaniu drewna

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nnnnnnn7
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 21 wrz 2021, 21:14

Wycinka drzew bez zawiadomienia starosty o pozyskaniu drewna

Post autor: nnnnnnn7 »

Dzień dobry,
Nigdzie nie mogłem znaleźć informacji, a chciałbym się dowiedzieć jak to jest z wycinką drzew na działce leśnej prywatnej.
Co grozi właścicielowi lasu jeżeli go wytnie nie zawiadamiając o tym starosty (nie wystąpi do starosty z zawiadomieniem o zamiarze pozyskania drewna) ? Takie drzewa nie zostaną ocechowane, ale też cała wycinka będzie zgodna z uproszczonym planem urządzenia lasu.
Czyli z tego co rozumiem to w takim przypadku nie zostanie dopełniona jedynie formalność a zgoda jest na taką wycinkę w upul.
Czy są jakieś grzywny za niedopełnienie takiej "formalności"?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Wycinka drzew bez zawiadomienia starosty o pozyskaniu drewna

Post autor: Piotrek »

Dość stare, ale dobrze obrazuje chaos wokół kontroli pozyskania w lasach nie należących do Skarbu Państwa...
https://www.prawo.pl/samorzad/do-czasu- ... 09882.html
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Wycinka drzew bez zawiadomienia starosty o pozyskaniu drewna

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze: środa 22 wrz 2021, 07:59 Dość stare, ale dobrze obrazuje chaos wokół kontroli pozyskania w lasach nie należących do Skarbu Państwa...
https://www.prawo.pl/samorzad/do-czasu- ... 09882.html
Cytuję fragment z artykułu:
"Czy przed zawiadomieniem policji o wykroczeniu starosta powinien wszcząć jakieś postępowanie, aby miał jakąkolwiek podstawę do wydania decyzji administracyjnej o zabezpieczeniu pozyskanego drewna? Wydaje się, że tak, zważywszy że właściciel lasu ma obowiązek zawiadomienia starosty o każdej ilości pozyskanego drewna, celem jego ocechowania i wystawienia świadectwa legalności pozyskania drewna. Podstawę prawną stanowić zatem może art. 14a ust. 3 w zw. z art. 5 u.l. Efektem tego postępowania może być wydana decyzja o zabezpieczeniu drewna nielegalnie pozyskanego, zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa oraz umorzenie wszczętego postępowania administracyjnego".

Moim zdaniem brak świadectwa legalności drewna nie oznacza automatycznie jego nielegalności – to byłoby nadużycie prawa przez nadzorującego lasy niepaństwowe. Jeśli drewno pozyskał właściciel lasu (pozyskano na jego polecenie) zgodnie z istniejącym UPUL, to nieuprawnione jest twierdzenie o nielegalności pozyskania. Takie twierdzenie narusza istotę prawa własności, to zabronione jest w konstytucji (art. 64.3: Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności). Z tego względu zapisy w ustawie o lasach są jakie są (art. 14a. 1. Drewno pozyskane w lasach podlega ocechowaniu), bez podważania legalności samej własności drewna.
Zwracam tu uwagę na różnicę pojęć „drewno” i „drzewo”. I podaję przykład „nieżyciowych" zapisów w ustawie: w jaki sposób można ocechować drewno zrębkowane bezpośrednio w trakcie jego pozyskiwania (zwłaszcza drewno z bardzo cienkich drzew)? Lasy Państwowe w tej kwestii stosują skomplikowane i nieco paranoiczne procedury… właściciele prywatnych lepiej aby tego nie naśladowali…
Moim zdaniem starosta nie ma podstaw do żądania zabezpieczania drewna tylko dlatego, że nie zostało ocechowane. Wydaje mi się, że jedyne co może zrobić starosta to wydać decyzję nakazującą ocechowanie. Do stosowania sankcji nie ma bezpośrednio podstaw.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Wycinka drzew bez zawiadomienia starosty o pozyskaniu drewna

Post autor: Kuna lesna »

Nie zgloszenie wykonania zabiegu określonego w UPUL nie nosi znamion wykroczenia ,jest to dobra wola właściciela. Cechowanie drewna jest gwarancją że właściciel nie pozyskał drewna niezgodnie z UPUL em , brak dokumentu może jednak doprowadzić do klopotów ze zbytem ,przewozem itd.Na podstawie świadectwa legalizacji zaliczany jest zabieg trzebieży lub zrębu . Ale podejście starostów jest różne .
ODPOWIEDZ