Cięcie brzóz - kiedy i czy można

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Cięcie brzóz - kiedy i czy można

Post autor: Krzysiek88 »

Mam 5 letnie brzozy w ogrodzie, posadzone dość gęsto co 120 albo 150, mają z 4-5m, ostro idą w górę, chciałbym je podciąć, tak wszystkie na równo, czy teraz jest jeszcze dobry okres? Dawno temu ciąłem takie grubsze już w marcu, niestety jedna padła bo soki wypuściła przeze mnie. W miejscu gdzie bym ciął to drzewo ma różne grubości, od grubości sztyla od miotły do grubości trochę mniej jak rurka odkurzacza.

Nie wiem jeszcze jak to zrobie bo fajnie by było ciąć więcej niż główny pień, ale już są takie wysokie że bym musiał z jakim sprzętem kombinować żeby idealnie do równo wszystkie ściąć jak żywopłot, tak że główną utnę ale po bokach już gonią tą głowną cieńsze gałązki.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Cięcie brzóz - kiedy i czy można

Post autor: Naj »

Nie bardzo rozumiem, co chcesz osiągnąć? Takiego brzozowego "żywopłotu" jeszcze nie widziałem. Ale... jeśli ogłowisz (utniesz strzałę) to ona powinna przeżyć. Najlepiej taki zabieg zrobić w czasie spoczynku, czyli w zimie... Natomiast jak przytniesz cienkie gałęzie to one raczej zdechną... Grubsze mogą odbić. Ale takich chyba jeszcze nie masz...
Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Re: Cięcie brzóz - kiedy i czy można

Post autor: Krzysiek88 »

Zaden zywoplot. Nie chce żeby miały więcej jak 4 m, żeby tak nie bujały, Teram mają tak na oko 4-5 metrów, średnio bym je ścinał 1m . Chciałbym je trochę zastopować. Wydawało mi się, że lepiej latem takie coś robić, tylko nie wiem czy teraz nie jest za późno znowuż przed zimą i jesienią - czy się zagoi. Jutro może zdjecie zrobie.
Sylvan

Re: Cięcie brzóz - kiedy i czy można

Post autor: Sylvan »

Jak nie chcesz wysokich to trzeba było poszukać odmiany karłowej.
Np zaszczepionej odmiany zwisającej.
A takie przycinanie to nie ma żadnego sensu. Jak piszesz wycięcie przewodnika skutkuje silniejszym wzrostem gałęzi bocznych i zamiast jednego pędu masz ich kilka. Poza tym cięta od góry pójdzie na boki.
Jak to będzie wyglądało? Ale: Twoje brzozy -Twój gust.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5470
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Cięcie brzóz - kiedy i czy można

Post autor: Blues Brothers »

Widziałem brzozy tak ciachnięte w tym roku - uschły wszystkie.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Cięcie brzóz - kiedy i czy można

Post autor: Sten »

Tak wygląda przycięta brzoza. Jak widać poszła w górę ...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77497
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: Cięcie brzóz - kiedy i czy można

Post autor: drwalnik »

... brzozy lepiej "zawijać"
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Cięcie brzóz - kiedy i czy można

Post autor: Naj »

Sten pisze: sobota 31 lip 2021, 20:31 Tak wygląda przycięta brzoza. Jak widać poszła w górę ...
Jeśli brzozę przytnie się w strefie, gdzie kora jest cienka/młoda, to odbije z pączków śpiących Ale będzie starała się wykształcić jeden albo kilka pędów, ciągnących do góry. Jeżeli przytniemy za nisko, gdzie kora jest gruba - raczej padnie. Może odbić pędami przy korzeniu...
ODPOWIEDZ