Trzebież późna - jak się zmieścić w limicie ?

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:On się obawia, że wytnie ponad limit...
Musiałby 1/3 drzew w tym lesie wyciąć, żeby z 20 arów wyszło ponad 15 m3 drewna...
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

haru112 pisze:
Fichtel pisze:to wypada 60m3/ha...
Możesz mi powiedzieć, w jaki sposób to obliczyłeś ?
haru112 pisze:... powierzchnia ok. 0,2 ha
haru112 pisze:..."ilość drewna do pozyskania do 15 m3"...
Generalnie chodzi mi o to, że to jest dużo. Nie wiem co to za las ale taka intensywność jest "spora".
Sprawdź czy te 15m3 odnosi się do powierzchni (tej) czy to średnia dla 1ha...

P.S. Że o potrzebach hodowlanych nie wspomnę...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
rusek77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 352
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:02
Lokalizacja: Russia

Post autor: rusek77 »

Z praktycznego punktu widzenia, to może warto zaoferować flaszeczkę podleśniczemu i się dogadać. Swoją drogą 20 arów trzebieży no ile to może czasu zająć - małą godzinkę popołudniową? :) Faktycznie jak już tu ktoś napisał - dłużej trzeba tłumaczyć niż realnie to wykonać :)
"...to tylko dwa piwa, to żaden grzech..."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław pisze:Musiałby 1/3 drzew w tym lesie wyciąć, żeby z 20 arów wyszło ponad 15 m3 drewna...
On tego nie wie. Dlatego pyta "przed szkodą"...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

haru112 podaj średnie wartości to podam ci ile jedno drzewo ma m3 . Bo twoje 25 cm i 13 m wysokości to taki "Bonzai" . Ale jak chcesz to masz ,przy takich wymiarach 0,28 m3 . Jeżeli to ma być 15 m3 to możesz usunąć ok 45-50 drzew wtedy nie przekroczysz ( z wyliczeń 54 drzewa )
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Dziękuję wszystkim za pomoc i cenne wskazówki.
Kuna lesna pisze:haru112 podaj średnie wartości to podam ci ile jedno drzewo ma m3 . Bo twoje 25 cm i 13 m wysokości to taki "Bonzai" . Ale jak chcesz to masz ,przy takich wymiarach 0,28 m3 . Jeżeli to ma być 15 m3 to możesz usunąć ok 45-50 drzew wtedy nie przekroczysz ( z wyliczeń 54 drzewa )
Dzięki. Dzisiaj byłem w lesie i dokonałem wstępnych oględzin, w sumie naliczyłem 160 drzew (sosny pospolite), z czego chciałbym usunąć 60, ale obawiam się, że to za dużo. Poniżej przesyłam dane:
DRZEW OGÓŁEM 160
DRZEWA DO USUNIĘCIA 60
DRZEWA DO ZOSTAWIENIA 100

Średnia wysokość ok. 15 m
Średnia pierśnica ok. 22 cm
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Średnia wysokość ok. 15 m
Średnia pierśnica ok. 22 cm
Pierśnica podana jest po potrąceniu o grubość kory drzew? :wink:
Według klasycznych tablic zasobności (silniejsze zabiegi pielęgnacyjne) drzewostan o takich parametrach przeciętnego drzewa jest w II klasie bonitacji, więc w wieku 60 lat powinien mieć zasobność grubizny rzędu 266 m3/ha (53,2 m3 na powierzchni 0,2 ha). Jeśli usuniesz w tym drzewostanie ponad 28% istniejących drzew, grozi Ci przekroczenie łącznego limitu 15 m3 grubizny.
Ale czy usuwane drzewa będą miały parametry drzew przeciętnych?
Słabością tego wyliczenia jest, że bonitację określamy na podstawie „drzewa przeciętnego” wybranego w sposób subiektywny (a nie statystycznie po pomierzeniu wszystkich drzew i wyliczeniu średniej). Z tego względu wszelkie porady udzielane przez internet są trochę „śliskie”...
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Wiesław pisze:
Średnia wysokość ok. 15 m
Średnia pierśnica ok. 22 cm
Pierśnica podana jest po potrąceniu o grubość kory drzew? :wink:
Według klasycznych tablic zasobności (silniejsze zabiegi pielęgnacyjne) drzewostan o takich parametrach przeciętnego drzewa jest w II klasie bonitacji, więc w wieku 60 lat powinien mieć zasobność grubizny rzędu 266 m3/ha (53,2 m3 na powierzchni 0,2 ha). Jeśli usuniesz w tym drzewostanie ponad 28% istniejących drzew, grozi Ci przekroczenie łącznego limitu 15 m3 grubizny.
Ale czy usuwane drzewa będą miały parametry drzew przeciętnych?
Słabością tego wyliczenia jest, że bonitację określamy na podstawie „drzewa przeciętnego” wybranego w sposób subiektywny (a nie statystycznie po pomierzeniu wszystkich drzew i wyliczeniu średniej). Z tego względu wszelkie porady udzielane przez internet są trochę „śliskie”...
Podana wartość pierśnicy obejmuje korę, nic nie potrącałem. Większość drzew przeznaczonych do usunięcia ma pierśnicę i wysokość poniżej drzewa przeciętnego.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

haru112 pisze:Większość drzew przeznaczonych do usunięcia ma pierśnicę i wysokość poniżej drzewa przeciętnego.
czyli spokojnie możesz usunąć 30% sztuk drzew w tym lesie. Potem ktoś (właściwy leśnik) powinien zgodnie z prawem dokonać legalizacji drewna (wraz z pomiarem) i okaże się ile Ci jeszcze brakuje do limitu 15 m3.
I wtedy zdecydujesz, czy jeszcze kilka-kilkanaście sztuk chcesz dociąć, czy zostanie jak jest... tymczasem trochę "zgniłek" z wysokością poniżej przeciętnej pozostaw bez ścinki...
Drewno powinien dać radę pomierzyć ten fachowiec, który Ci będzie wycinki dokonywał... i jeszcze On ci wytłumaczy jak się mierzy drewno w stosach, a jak w sztukach (tam jest też pewne pole manewru dla zmieszczenia pomiaru w limicie).
Ten limit (15 m3) to drewno po potrąceniu miąższości kory.

Ja osobiście za pierwszym podejściem wyciąłbym najwyżej 25% sztuk drzew. Bo po rozluźnieniu drzewostanu wiatr może trochę nawywracać i grozi niebezpieczeństwo nadmiernego przerzedzenia w efekcie, czyli szkoda lasu na tak mocny zabieg za jednym razem
:wink:
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Ludziska skińcie "instruować" laika jak wykonać trzebież nie widząc lasu!!!! :x :x :x :x
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Wiesław pisze:
haru112 pisze:Większość drzew przeznaczonych do usunięcia ma pierśnicę i wysokość poniżej drzewa przeciętnego.
czyli spokojnie możesz usunąć 30% sztuk drzew w tym lesie. Potem ktoś (właściwy leśnik) powinien zgodnie z prawem dokonać legalizacji drewna (wraz z pomiarem) i okaże się ile Ci jeszcze brakuje do limitu 15 m3.
I wtedy zdecydujesz, czy jeszcze kilka-kilkanaście sztuk chcesz dociąć, czy zostanie jak jest... tymczasem trochę "zgniłek" z wysokością poniżej przeciętnej pozostaw bez ścinki...
Drewno powinien dać radę pomierzyć ten fachowiec, który Ci będzie wycinki dokonywał... i jeszcze On ci wytłumaczy jak się mierzy drewno w stosach, a jak w sztukach (tam jest też pewne pole manewru dla zmieszczenia pomiaru w limicie).
Ten limit (15 m3) to drewno po potrąceniu miąższości kory.

Ja osobiście za pierwszym podejściem wyciąłbym najwyżej 25% sztuk drzew. Bo po rozluźnieniu drzewostanu wiatr może trochę nawywracać i grozi niebezpieczeństwo nadmiernego przerzedzenia w efekcie, czyli szkoda lasu na tak mocny zabieg za jednym razem
:wink:
Dzięki w takim razie zmniejszę trochę ilość drzew do wycinki, żeby drzewostan był "stabilniejszy" Pozdrawiam
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Fichtel pisze:Ludziska skińcie "instruować" laika jak wykonać trzebież nie widząc lasu!!!! :x :x :x :x
Wyluzuj :wink: ja to jeszcze z kilkoma osobami przedyskutuje w terenie m.in. wykonawcą prac i znajomym pilarzem oraz podleśniczym. Więc myślę, że będzie to miało ręce i nogi.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

...
a tak z innej beczki...
Jakie to siedlisko?
Może to negatyw...
A tak na marginesie to UPUL dla prywatnych lasów to robione są wyjątkowo "precyzyjnie" i na 20 lat. Z którego roku jest ten plan? może w międzyczasie ktoś "robił" już trzebież bez papierów.
Litości rady zza kompa ni jak odnosić do lasu... :x
:x :x
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

haru112 pisze:...Wyluzuj :wink: ja to jeszcze z kilkoma osobami przedyskutuje w terenie m.in. wykonawcą prac i znajomym pilarzem oraz podleśniczym. Więc myślę, że będzie to miało ręce i nogi.
Powiem, że moja chata z kraju...
A to co napisałeś to troszkę mało "luźne", bo:
1) Wykonawca - patrzy jak zrobić a się nie narobić - w d...e ma zasady i przepisy. :wink:
2) Pilarz - jak mu coć będzie zawadzało to wytnie - to on ma narzędzie sprawcze, więc nie zawaha się go użyć. :P
3) Podleśniczy - temat rzeka... :]
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Może kamerka ...? :roll:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Fichtel pisze:a tak z innej beczki...
Jakie to siedlisko?
Może to negatyw...
Istotnie, jakieś zdjęcie by się przydało.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Fichtel pisze:...
a tak z innej beczki...
Jakie to siedlisko?
Może to negatyw...
A tak na marginesie to UPUL dla prywatnych lasów to robione są wyjątkowo "precyzyjnie" i na 20 lat. Z którego roku jest ten plan? może w międzyczasie ktoś "robił" już trzebież bez papierów.
Litości rady zza kompa ni jak odnosić do lasu... :x
:x :x
Siedlisko BMśw, jakość drzew nie jest może zachwycająca, ale nie jest to negatyw, wysokie zadrzewienie, zwarcie pełne. Nie mam UPUL jest decyzja wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasu.
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Fichtel pisze:
haru112 pisze:...Wyluzuj :wink: ja to jeszcze z kilkoma osobami przedyskutuje w terenie m.in. wykonawcą prac i znajomym pilarzem oraz podleśniczym. Więc myślę, że będzie to miało ręce i nogi.
Powiem, że moja chata z kraju...
A to co napisałeś to troszkę mało "luźne", bo:
1) Wykonawca - patrzy jak zrobić a się nie narobić - w d...e ma zasady i przepisy. :wink:
2) Pilarz - jak mu coć będzie zawadzało to wytnie - to on ma narzędzie sprawcze, więc nie zawaha się go użyć. :P
3) Podleśniczy - temat rzeka... :]
Porozmawiam, popatrzę, podyskutuje, popytam się, poczytam, pozawracam głowę paru osobom ... nikomu się nie spieszy. Ludzie są różni, jedni tacy drudzy owacy, być może uda mi się znaleźć kogoś kto będzie mi się wydawał kompetentny i rzetelny w wypełnianiu swoich obowiązków. Kto szuka ten znajdzie....
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Z podanych liczb wynika że drzewa są bardzo zbieżyste. Ma to plus, mniejsze ryzyko złamania przez wiatr. A co do tego siedliska - trochę mnie dziwi, że w wieku 60 lat drzewa są takie niskie.
Czy to grunt porolny?
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Fichtel pisze:A tak na marginesie to UPUL dla prywatnych lasów to robione są wyjątkowo "precyzyjnie" i na 20 lat. Z którego roku jest ten plan?
Autor wątku pisał na wstępie, że jest tylko decyzja wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasów.
Z art. 19 UOL wynika, że nie ma obowiązku tworzenia UPUL dla rozdrobnionych lasów o pow. do 10 ha. Więc ten las najprawdopodobniej Planu nie miał i mieć nie będzie.
Właściciel chce coś w lesie zrobić, i zdaje się że nie chce dewastacji. Proponuję trochę wiary w zdrowy rozsądek ludzi!
Czy nie robienie nic jest lepsze niż zrobienie trochę "na chłopski rozum"?
Niejednokrotnie zdroworozsądkowe podejście laika bywa lepsze niż "wykonanie planu" w LP...

Mnie dziwi, że na 20 arach jest tylko 160 drzew (czyli na hektarze jest ich tylko 800 - tak jak w starych drzewostanach rębnych). To by oznaczało, że jest tam już rzadko i trzeba ostrożnie/delikatnie ciąć, żeby nie zmarnować tego lasku. No i uprzedzałem, że porady przez internet, to śliski temat. :oops:
ODPOWIEDZ