Wycinka w prywatnym lesie bez zezwolenia - jakie konsekwencj

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wujo17
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 28 lip 2019, 21:37

Wycinka w prywatnym lesie bez zezwolenia - jakie konsekwencj

Post autor: wujo17 »

Mam działkę budowlaną, której cześć stanowi las (oznaczenie Ls w ewidencji gruntów).
Działka ma wyznaczony wjazd w części nie leśnej jednak ze względu na usytuowanie budnyku dużo bardziej pasowałby mi wjazd przez las. W tej części las ma szerokość ok. 20m, jest dosyć rzadki, sosnowy. Aby zrobić wjazd przez las trzeba by wyciąć ok 8 - 10 drzew.

Dowiadywałem się już w dyrekcji Lasów Państwowych i nie ma opcji na udzielenie pozwolenia na wyłączenie tej części z produkcji leśnej.

W związku z tym zastanawiam się jakie konsekwencje miałoby wycięcie tych drzew bez zezwolenia? Z tego co poczytałem to grzywna do 5000 zł i przepadek drzewa. Załóżmy że do przebolenia. Pytanie czy mogę dostać również nakaz np. ponownego nasadzenia drzew w tym miejscu i co jeśli bym z tego nakazu się nie wywiązał?
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wycinka w prywatnym lesie bez zezwolenia - jakie konsekw

Post autor: Glaca »

wujo17 pisze: Pytanie czy mogę dostać również nakaz np. ponownego nasadzenia drzew w tym miejscu i co jeśli bym z tego nakazu się nie wywiązał?
Leśniczy nadzorujący lasy prywatne teoretycznie co roku robi przegląd i na takie samowolne wylesienia powinien reagować informując Starostwo Powiatowe. Ja miałem zaniedbaną uprawę ( młody kilkuletni las) i sporą polanę. Powiat wydał decyzję z nakazem posadzenia drzewek i terminem oraz kwotą grzywny. Choć nie słyszałem o przypadku aby ktoś długo uchylał się od wykonania decyzji i co roku płacił grzywnę wydaje mi sie to możliwe.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Można tez wyznaczyć trzebież i wytyczyć szlak zrywkowy . :wink:
Tak więc wszystko w rękach i głowie leśniczego.
Ludziom trzeba pomagać :)
Wujo nie zaczynaj od góry tylko od dołu :spoko:
wujo17
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 28 lip 2019, 21:37

Post autor: wujo17 »

Blues Brothers pisze:Można tez wyznaczyć trzebież i wytyczyć szlak zrywkowy . :wink:
Tak więc wszystko w rękach i głowie leśniczego.
Ludziom trzeba pomagać :)
Wujo nie zaczynaj od góry tylko od dołu :spoko:
Może i racja że dałoby się dogadać z leśniczym i znalazłby jakiśÂ sposób żeby to ogarnąć. Bo przecież nie jest to znowu jakaśÂ wielka wycinka, tylko taka, która rozwiązuje jakiśÂ tam rzeczywisty problem.

Obawiam się tylko jednej rzeczy. Co jeśli leśniczy jednak powie że nic tutaj nie może poradzić i że nie może tego nijak klepnąć? Wtedy jużÂ mam drogę zamkniętą bo będzie wiedział że kombinowałem cośÂ w tym kierunku i kontrola jużÂ murowana...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

i kontrola już murowana
Jeśli leśniczy powiadomi Starostwo...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
i kontrola już murowana
Jeśli leśniczy powiadomi Starostwo...
O wycięciu szlaku zrywkowego albo o urządzeniu drogi gruntowej nieulepszonej leśnej służącej gospodarce leśnej na owym lesie o szerokości 20 m?! Musiałby to być bardzo znudzony i nieobciążony innymi obowiązkami leśniczy.
Problem jest jednak gdzie indziej.
Ta droga/dojazd ma prowadzić zapewne do jakiejś drogi publicznej, projekt zagospodarowania działki będzie zapewne uwzględniał wjazd na działkę w innym miejscu. No i zarządca drogi może skutecznie uniemożliwić korzystanie z tego dogodniejszego wjazdu, poprzez świeżo urządzoną drogę leśną.
wujo17
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 28 lip 2019, 21:37

Post autor: wujo17 »

poreba pisze:
Piotrek pisze:
i kontrola już murowana
Jeśli leśniczy powiadomi Starostwo...
Ta droga/dojazd ma prowadzić zapewne do jakiejś drogi publicznej, projekt zagospodarowania działki będzie zapewne uwzględniał wjazd na działkę w innym miejscu. No i zarządca drogi może skutecznie uniemożliwić korzystanie z tego dogodniejszego wjazdu, poprzez świeżo urządzoną drogę leśną.
Tutaj raczej nie ma problemu bo oba wjazdy, zarówno ten formalny jak i ten nieformalny byłby od strony drogi prywatnej (współwłasność ludzi posiadających działki przy tej drodze).
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Zatem urządzaj szlak zrywkowy do swojego lasu ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ