las prywatny - sytuacja właścicieli

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

las prywatny - sytuacja właścicieli

Post autor: paulakon »

Szanowni Państwo, mam pytanie odnośnie sytuacji właścicieli lasów prywatnych? Czy zauważają Państwo jakieś niedogodności wynikające z korzystania z prawa własności? Czy znają Państwo jakąś literaturę na ten temat? Dziękuję za odpowiedzi!!!!!!
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Czy można zauważyć , tak na każdym kroku .
Co mi się rzuciło w oczy :
1. Nierzetelne przygotowanie UPUL dla właścicieli lasów np. zapisy aby wykonać trzebież na 2 ha i pozyskać tylko 5 m3 gdzie w lasach państwowych jest to ok 15-35 m3 z ha ( i tylko raz na 10 lat )
2. Traktowanie właścicieli lasów przez tartaki jak chłopców do oskubania
To tak na szybko , co do książek nie spotkałem nic natomiast jest parę opracowań z tzw Biblioteczki Leśniczego .
paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

Post autor: paulakon »

Biblioteka Leśniczego? Czy ta pozycja jest ogólnie dostępna?
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

paulakon pisze:Biblioteka Leśniczego? Czy ta pozycja jest ogólnie dostępna?
Broszura w formacie zeszytu 16-kartkowego do użytku wewnętrznego, jest w każdej leśniczówce.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169485
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Tu są tytuły poszczególnych zeszytów:
http://www.okl.lasy.gov.pl/documents/99 ... 60657a4bac
Łatwiej będzie szukać konkretnego numeru ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

Post autor: paulakon »

a czy mógłby Pan wysłać mi w prywatnej wiadomości informację na poszukiwany przeze mnie temat? Niestety nie mam w pobliżu żadnej leśniczówki ;( A zagadnienie jest dla mnie bardzo istotne.
paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

Post autor: paulakon »

Bardzo dziękuje!
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169485
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Proszę bardzo :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
paulakon
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 26 lip 2018, 07:57

Post autor: paulakon »

Może ktoś ma jeszcze jakieś inne uwagi albo podpowiedzi co do zadanego pytania?;)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Temat - rzeka. :|
Zadaj konkretne pytanie - będzie konkretna odpowiedź. :roll:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Prawo pierwokupu lasu podczas sprzedaży dla LP .
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Niedogodność to brak dokumentacji urządzeniowej - w skali kraju około 30% lasów niepaństwowych jej nie ma. Wniosek - zagospodarowanie lasu poprzez pozyskanie drewna wiąże się z groźbą sankcji. Brak możliwosci przyspieszenia kolei rębu w ramach krótkiej rotacji. Znaczne rozdrobnienie lasów.
Awatar użytkownika
oMirek
leśniczy
leśniczy
Posty: 869
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 21:23

Post autor: oMirek »

Upierdliwy i archaiczny proces legalizacji pozyskanego drewna.
Martwe drewno (drzewo) to symbol zła i grzechu, nienawiści. Ks. Tomasz Duszkiewicz
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

crocidura pisze:Niedogodność to brak dokumentacji urządzeniowej - w skali kraju około 30% lasów niepaństwowych jej nie ma. Wniosek - zagospodarowanie lasu poprzez pozyskanie drewna wiąże się z groźbą sankcji
A możesz podać przepis, o którym piszesz?
Bo np. treść art. 159 kw wręcz odwrotniew mówi, karalne jest pozyskanie niezgodne z planem urządzenia, a trudno zrobić coś niezgodnie z czymś, czego nie ma.
"... wymagane zezwolenie..." nie wskazuje na podstawę tego wymogu, podasz?
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Przeczytaj więc przepis 158 do końca - albo bez wymaganego pozwolenia.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

crocidura pisze:Przeczytaj więc przepis 158 do końca - albo bez wymaganego pozwolenia.
Kto i na jakiej podstawie może wymagać tego pozwolenia? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

crocidura pisze:Przeczytaj więc przepis 158 do końca - albo bez wymaganego pozwolenia.
Zrozum do końca - jeżeli pozwolenie jest wymagane. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

Piotrek pisze:
crocidura pisze:Przeczytaj więc przepis 158 do końca - albo bez wymaganego pozwolenia.
Zrozum do końca - jeżeli pozwolenie jest wymagane. :)
a że nie jest wymagane jeśli nie ma UPULu to można prowadzić trwałą, zrównoważoną i wielofunkcyjną gospodarkę leśną w SWOIM lesie w sposób nieskrępowany przez jakieś świadectwa legalności pozyskania drewna i tym podobne głupotki :P . Co więcej - jeżeli nie przekroczy się masy z UPULu to cechowanie drewna jest tak naprawdę zbędne :wink: Ale ten pogląd na tym opiniotwórczym forum nie jest zbyt popularny. Ja to nawet rozumie. Część forumowiczów żyje przecież z cechowania prywatnego drewna. A ludzie lubią się czuć potrzebni i ważni.........

Pisałem już o tym tyle razy.... : Nie ma uproszczonego planu - hulaj dusza, piekła (biurokratycznego) nie ma :)

Darz (na drogi lokalne) Bór :D
"Naturalnym dziedzictwem każdego, kto zdolny jest do życia duchowego, jak dziewicza
puszcza, gdzie wyje wilk i skrzeczy plugawy ptak nocy."
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

crocidura pisze:Przeczytaj więc przepis 158 do końca - albo bez wymaganego pozwolenia.
No, czytam, czytam i pytam o podstawę prawną takiego "wymaganego zezwolenia. Taką co do zasady, nie drzew pomnikowych, stref ochronnych itd. Podasz?
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

olifant pisze:Co więcej - jeżeli nie przekroczy się masy z UPULu to cechowanie drewna jest tak naprawdę zbędne :wink:
Jest obowiązkowe. A że niedopełnienie obowiązku nie jest zagrożone żadną karą - to inna sprawa.
Ja jednak nie radziłbym publicznie ole..kceważyć sobie tego obowiązku.
Nie ma obowiązku posiadania przy sobie fakturki na dwadzieścia radioodtwarzaczy blurej.
Jednak, w swoim dobrze pojętym interesie, jadąc nocą z taką ilością sprzętu na tylnych siedzeniach auta, dobrze jakiś dokument na te sprzęciwa mieć. Szczególnie jak nam się spieszy i nie chcemy nocować w mało komfortowych warunkach pierwszego gorszego komisariatu powiatowego.
olifant pisze:Pisałem już o tym tyle razy.... : Nie ma uproszczonego planu - hulaj dusza, piekła (biurokratycznego) nie ma :)
Też tak wiele razy pisałem, ale...
uprawniony jest też pogląd przeciwny: "Ni ma rezania bez urządzania".
Spotkałem już wyrok WSA z takim stanowiskiem, nocą nie chce mi się szukać sygnatury. M/O/Ś ekskatedra też jakimś pismem podobne zdanie wyraził wskazując oskarżycielsko paluchem na starostów i napuszczając na nich petentów o jakichś odszkodowaniach wspominając.
Szczegółów uzasadnienia takiego stanowiska (i sądu i Sz.Ministerstwa) nie pamiętam dokładnie, z moim ew. dośpiewm szło to tak.
Gospodarkę leśną prowadzi się wg u/pul - art. 6 pkt 7 art. 18 ust. 4 pkt 3 lit a uol
Ustalenia (niektóre) u/pul uwzględnia się w m.p.z.p. - art. 20 uol
Bez m.p.z.p. nie ma inwestowania, protezą jest decyzja o warunkach zabudowy.
W przypadku lasu o takiej protezie nie pomyślano, art. 78 uol ma na nagrobku - pominięty/utracił moc.
Z rzadka za protezę może posłużyć Inwentaryzacja Stanu Lasu i opierająca się na niej decyzja ustalająca zadania z art. 19 uol - odpowiednik wuzetki.
Skoro brak podstawowego dokumentu określającego sposób prowadzenia gospodarki leśnej, w tym pozyskania drewna, gospodarki leśnej w zakresie pozyskania drewna nie prowadzi się.
Podstawy prawnej na uzyskanie jakiegokolwiek innego "wymaganego zezwolenia" - brak.
Właściciel oczywiście ponosi szkodę nie mogąc czerpać pożytków ze swojej własności, nie na skutek przepisów prawa (np. wiek rębności), a na skutek niedopełnienia swoich ustawowych obowiązków przez starostę.
Pamiętaj, że wszędzie dookoła pęta nam się dobra praktyka leśna, jeden chroniony porost i naruszasz zakaz, z którego miałbyś dyspensę działając zgodnie z praktyką.
ODPOWIEDZ