wycena lasu

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kasmat
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 14:19
Lokalizacja: bielawa

wycena lasu

Post autor: kasmat »

witam!
otrzymałam własnie uproszczony plan urzadzania lasu. napisane jest w nim, że mam w lesie sosny 65-letnie, bonit II, zapas [m3] 185, planowane zadania TP, do pozyskania w użytk. [m3] p. rębnym 17.

chce sprzedac ten las, ktory ma 7073 m2. jak wyliczyc na podstawie tego planu wartość tych drzew w lesie? co to znaczy TP?
kasmat
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Średnia cena sprzedaży drewna (Opis metodologiczny)
Obliczana jest na podstawie średniej ceny 1 m3 drewna uzyskanej przez nadleśnictwa. Informacje o cenach drewna pochodzą z miesięcznego badania cen producentów wyrobów za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy (formularz C-01), którym objęto około 300 nadleśnictw. Podstawowymi informacjami na sprawozdaniu są średniomiesięczne ceny oraz miesięczne wartości sprzedaży reprezentantów wyrobów zaklasyfikowanych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) do kategorii 02.01.1 - drewno surowe nieobrobione...
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_2884_PLK_HTML.htm


Komunikat
Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
z dnia 20 października 2009 r.
w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna
uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2009 r.
Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym (Dz. U. Nr 200, poz. 1682, z późn. zm.1)) ogłasza się, że średnia cena sprzedaży drewna, obliczona według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2009 r., wyniosła 136,54 zł za 1m3 ...

http://www.stat.gov.pl/gus/5840_7090_PLK_HTML.htm
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

kasmat pisze:co to znaczy TP?
Trzebieże późne
Ostatnim etapem cięć pielęgnacyjnych są trzebieże późne. Rozpoczyna się je wykonywać w drzewostanach, które przeszły już fazę najbardziej intensywnego przyrostu na wysokość i w których proces wydzielania się drzew zaczyna stopniowo słabnąć. Z chwilą przejścia do wieku dojrzałości drzewa przekroczyły okres maksymalnego przyrostu na wysokość. Długość części pnia oczyszczonego z gałęzi zasadniczo się nie powiększa. Pozostała, górna część powinna stanowić koronę, która w tym wieku powinna obejmować nie mniej niż 1/3-1/2 wysokości całego drzewa. Tak duża korona jest potrzebna do zwiększenia bieżącego przyrostu grubości i miąższości drzewa ...
http://www.wiki.lasypolskie.pl/doku.php ... e-pozne-tp
kasmat
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 14:19
Lokalizacja: bielawa

Post autor: kasmat »

bardzo prosze poradzcie mi jakm mam wycenic ten las
kasmat
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Do wartości obliczonego drewna dodaj wartość gruntu (pytaj w lokalnym biurze nieruchomości o szczegóły) i to wszystko. Poza tym, las jest tyle wart, za ile jesteś gotowa go sprzedać oraz tyle, ile kupujący gotowy jest zapłacić. Nie zawsze, a nawet nigdy nie jest to wartość gruntu i surowca na pniu.
kasmat
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 14:19
Lokalizacja: bielawa

Post autor: kasmat »

jak oszacowac ilość m3 drzewa w lesie?
kasmat
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

kasmat pisze:jak oszacowac ilość m3 drzewa w lesie?
kasmat pisze:zapas [m3] 185
Awatar użytkownika
Bear
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 22 maja 2008, 09:03
Lokalizacja: ...

Post autor: Bear »

Przy zalozeniu, ze chcialbym z powyzszej inwestycji zarobic po 20 latach (zrab zupelny) 6% to dla mnie w/w las warty jest okolo 7.5 tys zl. Szacunki bardzo pobiezne ( 2 TP + ZZ, srednia cena drewna 136 zl, przyrost 3m3 na ha/rok). W kalkulacjach uwzglednilem koszty odnowienia po zrebie w wieku 85 lat.
Pytanie do Jarka. Czy z twojego punktu widzenia to duzo czy malo?
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Moim zdaniem las tej powierzchni można traktować tylko hobbystycznie, nie jako źródło regularnego dochodu.
Awatar użytkownika
Bear
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 22 maja 2008, 09:03
Lokalizacja: ...

Post autor: Bear »

W szerszej perspektywie to oczywiscie hobbystycznie. Wielu rzeczy nie wiemy i nad nimi gdybamy, ciekawe jak las wyglada w rzeczywistosci. Jednakze, 185 m3 na gruncie to troche jest i jezeli przyjmiemy ryzyko jakie istnieje w lesnym biznesie (zlodzieje, pozary, wiatry, sniegi itp) i zarobimy na tym 6% (w biznesie lesnym to bardzo duzo, normalnie 2-3%) to inwestycja jest warta zachodu. Oczywiscie po wycieciu, zasadzimy sosna 100% i zostawimy powierzchnie naturalnym procesom, a moze mozliwe bedzie odn naturalne i zarobimy jeszcze wiecej...
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Bear pisze:Oczywiscie po wycieciu, zasadzimy sosna 100% i zostawimy powierzchnie naturalnym procesom, a moze mozliwe bedzie odn naturalne i zarobimy jeszcze wiecej...
Zanim uzyskasz jakiś sensowny sortyment upłynie mnóstwo czasu, a koszty i ryzyko są każdego dnia.
Awatar użytkownika
Bear
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 22 maja 2008, 09:03
Lokalizacja: ...

Post autor: Bear »

No wlasnie dla tego ryzyka i dlugiego czasu oczekiwania na zwrot kosztow inwestycji i ewentualny zysk jestem gotow zaplacic 7,5 tys zl, co jest pewnie 1/4 tego czego oczekiwalby wlasciciel. Co on na ta cene???
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Bear pisze:Co on na ta cene???
Zapytaj go.
Awatar użytkownika
Bear
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 22 maja 2008, 09:03
Lokalizacja: ...

Post autor: Bear »

Czekam na odpowiedz...
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

No to ja powiem. 1,06 zł za m2 lasu to trochę maławo. Porządne lasy pod autostrady wykupują koło 1,5 - 2 zł za metr. LP generalnie płacą po 1,5 - 3,5 zł za m2. Biorąc pod uwagę, że las stosunkowo niedługo wejdzie w wiek rębności - jak byś zaproponował 2x tyle to ja bym się zgodził. Tylko, że ja nie mam nic do sprzedania... :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
jan
początkujący
początkujący
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 29 paź 2009, 20:39
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: jan »

Teoretycznie ziemia powinna byc warta tyle co przyslowiowa pustynia+ to co sie naniej znajduje.Tu jest inaczej.Moze nalezaloby zmianic powiadzenie "podlozyl swinie" czy" kopal pod nim dolki" na"posadzil mu drzewo"Lub nie daj boze dwa drzewa.
Awatar użytkownika
Daniel100
początkujący
początkujący
Posty: 76
Rejestracja: czwartek 11 gru 2008, 18:06
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Daniel100 »

Odświeżę temat dla innego lasu.
Wiem, że internetowo nikt mi ceny nie wyznaczy, ale na razie wystarczy tylko bardzo orientacyjny szacunek.
Przejrzałem internet w poszukiwaniu podobnych ofert w dalszej okolicy i znalazłem ledwie kilka, więc to słaby punkt odniesienia. Prawdopodobnie w przyszłości dodatkowo odwiedzę jakąś agencję nieruchomości.
Las na działce w jednym kawałku o powierzchni 13 hektarów w zachodniej części wielkopolski. Bardziej dokładne informacje odnośnie drzew we fragmencie UPULu w załączniku poniżej.
Moje pytanie to oczywiście jaka jest jego orientacyjna wartość.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
grzech25
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 12 kwie 2019, 14:07

Post autor: grzech25 »

Jaźwiec pisze:No to ja powiem. 1,06 zł za m2 lasu to trochę maławo. Porządne lasy pod autostrady wykupują koło 1,5 - 2 zł za metr. LP generalnie płacą po 1,5 - 3,5 zł za m2. Biorąc pod uwagę, że las stosunkowo niedługo wejdzie w wiek rębności - jak byś zaproponował 2x tyle to ja bym się zgodził. Tylko, że ja nie mam nic do sprzedania... :lol:
Gdyby to miał być jakiś wyznacznik to cena za całość, czy do tego dodaje się jeszcze cenę gruntu w danym województwie?
ODPOWIEDZ