Cena drewna- las prywatny

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Daniel
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 29 gru 2008, 15:55
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Cena drewna- las prywatny

Post autor: Daniel »

witam wszystkich, jako nowy użytkownik portalu:-)
Mam pytanie, będę wdzięczny za pomoc. Jestem posiadaczem lasu prywatnego, wiek 90 lat, w większości sosna. Przymierzam się do sprzedaży drewna, jestem już po wizycie u leśniczego, wyjaśnieniu i załatwieniu kwestii formalnych. Dowiedziałem się także u niego o orientacyjną cenę drewna z takiego lasu jak mój- leśniczy był, obejrzał, oczywiście i podpowiedział cenę. Chciałbym jednak wiedzieć,gdzie mogę poznać najbardziej aktualne ceny drewna sosnowego i dębiny, jeśli chodzi o lasy prywatne- wiem, ze te ceny są nizsze anizeli w przypadku surowca z lasów państwowych. Chciałbym mieć się czym podeprzeć, mieć jakiś najbardziej aktualny punkt wyjścia do negocjacji, kiedy już potencjalni kupcy zaczną oglądać mój las i proponować swoje ceny. Bo już teraz widzę, po pierwszych kilku sondażowych kontaktach, że rozrzut proponowanych cen jest duży. Szanowni użytkownicy, gdzie mogę znaleźć takie informacje? Np. w internecie? Wszędzie, gdzie szukam, znajduję ceny ustalone dla drewna z Lasów Państwowych. Tym bardziej, ze ceny się zmianiają, wiem już też o tym, ze nadchodzący rok nie będzie dobry do przeprowadzania tego typu operacji. Czy można prognozować, jak będzie potem? Czy może warto poczekać do 2010 roku? jakie jest Wasze zdanie?
Pozdrawiam i z góry dziękuję
kto pyta, nie błądzi
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Rozrzut cenowy ofert wynika często z próby sondowania drugiej strony i dobrego wyjścia do dalszych negocjacji.

Im miejsza masa drewna jaką masz zamiar sprzedać, tym mniejsze szanse na zainteresowanie dużego odbiorcy drewna. W praktyce poważnych kupców np. 100 m3 drewna tartacznego może być tylko kilku - zależy to od lokalnego rynku.

Co do terminu sprzedaży - teraz czy za rok - to za kilka dni po analizie odbytych jyż przetargów na I kwartał 2009 będzie można ocenić spadek cen na surowiec drzewny.

Przeważają prognozy o sporym spadku popytu ( i cen na surowiec) w całym przyszłym roku, ale kiedy wypadnie dołek :| ( być może właśnie za rok lub 1,5 zależy to od kondycji całej naszej gospodarki)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cena drewna- las prywatny

Post autor: Glaca »

Daniel pisze:gdzie mogę poznać najbardziej aktualne ceny drewna sosnowego i dębiny, jeśli chodzi o lasy prywatne
Takie wiarygodne dane mają tylko sprzedający - można kogoś odszukać dzięki podpowiedzi leśniczego lub pracowników ZUL-a oraz własciciele tartaków ( tu jednak zadziała tajemnica handlowa).
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Generalnie cena drewna jest taka, jaką oferują ewentualni kupcy. Nie wiemy, jakie "grube" są sztuki, czy są sękate, krzywe, czy też idealne proste i oczyszczone.
Obrazek
manjaa
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 16 lut 2009, 06:41
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: manjaa »

Witam. Jeśli można mam pytanko. Kupuję (mam nadzieję) pole z siedliskiem. Okazuje się, że właściciele chcą również pozbyć się pięknego, może 100 letniego lasu sosnowego. Mi to nie pasuje, ale boję się stracić to, co chcę kupić. Obawiam się, że jeśli kupię las (może dopiero koło marca), to stracę na tym, bo przed listopadem nie uda się sprzedać drewna a pod koniec roku może być dużo tańsze. :( Oczywiście najpierw poddam wycenie drewno. Co robić?
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

manjaa pisze:Kupuję (mam nadzieję) pole z siedliskiem.
Jak chcesz się bawić w spekulanta i do grudnia na tym zarobić, to może być problem.

Ustal też, czy faktycznie jest siedlisko i nie będzie problemu z pozwoleniami :|

Możliwość wycięcia drzew jest zapisana w "uproszczonym planie urządzania lasu" - może to być przewidziane za 10 lub 20 lat - to tez warto sprawdzić...

Ale jak myślisz o budowie domu, to może nie przeliczaj wszystkiego na złotówki z dokładnoscia do 100 zł - może tam pół zycia spędzisz i ten kawałek starego lasu docenisz.

Ci co budują wille na osiedlach to o starych drzewach moga tylko pomarzyć - nie stać ich :wink:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

manjaa pisze:Kupuję (mam nadzieję) pole z siedliskiem. Okazuje się, że właściciele chcą również pozbyć się pięknego, może 100 letniego lasu sosnowego
Siedlisko, to zagroda z budynkami. Las pewnie to dodatek do całości. Tak jak Glaca napisał sprawdź w gminie uproszczony plan ... tam wszystko jest zapisane. Wiedz, że nawet jak wytniesz już ten las, to będziesz musiała w jego miejscu posadzić nowy. Więc jeżeli już kupujesz to siedlisko z bonusem jakim jest las, nie nastawiaj się od razu na jego likwidację, bo teren ten tak, czy siak lasem będzie nadal.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
manjaa
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 16 lut 2009, 06:41
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: manjaa »

Dzięki :roll:
Awatar użytkownika
Daniel100
początkujący
początkujący
Posty: 76
Rejestracja: czwartek 11 gru 2008, 18:06
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Daniel100 »

Odświeżam stary wątek.
Wiem, że online dostane tylko dość szerokie widełki cenowe, ale na razie to mi wystarczy.
Przechodząc do meritum. "Mam" na pniu sosny w wieku około 90-95 lat w północno-wschodniej części lubuskiego. Jaka jest teraz przeciętna cena za metr (taki metr na stosie) drewna sosnowego dla opcji na opał i drugiej, że to nada się na tartaczne ?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Wejdź na stronę najbliższego nadleśnictwa :)
Awatar użytkownika
Daniel100
początkujący
początkujący
Posty: 76
Rejestracja: czwartek 11 gru 2008, 18:06
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Daniel100 »

Dzięki
ODPOWIEDZ