kwalifikacyjny kurs zawodowy

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

nowy20
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2013, 12:44
Lokalizacja: Baj-Kał
Kontakt:

Post autor: nowy20 »

Tak to najlepiej zlikwidować technikum leśne, iść sobie na studia którejś z tych 3 uczelni i być od razu leśniczym może jeszcze? hehe śmieszne:)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Część na pewno powinna być zlikwidowana. Moim zdaniem w pierwszej kolejności te, które powstały jako przybudówki do różnego rodzaju techników o profilu rolniczym.
Kiedyś, wydziały zaoczne techników leśnych dawały średnie wykształcenie głownie pracownikom lasów, którzy takiego wykształcenia z różnych względów nie posiadali, a było ono wymagane przez pracodawców.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
nowy20
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2013, 12:44
Lokalizacja: Baj-Kał
Kontakt:

Post autor: nowy20 »

Z tym to masz rację, ale z tą tajemniczą wiadomością z góry LP o 3 szkołach wyższych nie chcę mi się wierzyć, chociaż kto ich tam wie:)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

nowy20 pisze:z tą tajemniczą wiadomością z góry LP o 3 szkołach wyższych nie chcę mi się wierzyć
Powiem Ci, że nawet nie powinieneś w to wierzyć, To zwykła plotka.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Sten, w każdej plotce jest przynajmniej trochę prawdy, a tu jest jej tyle co u kolegi, który chce sadzić drzewa lecznicze. To nawet nie jest plotką.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Słusznie prawisz filipesku :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104859
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Panowie, dobra plotka nie musi być prawdziwa. W zasadzie nie powinna. Ale musi nosić cechy prawdopodobieństwa...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
seba-tau
leśniczy
leśniczy
Posty: 872
Rejestracja: środa 30 lis 2011, 22:37
Lokalizacja: Trzcianka

Post autor: seba-tau »

Dobre sobie Piotrze :-)
Seba-Tau
lukasek-1988
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 18:53
Lokalizacja: Lubsko

Post autor: lukasek-1988 »

Witam

Ja właśnie ukończyłem kurs kwalifikacyjny R13 i R14 w Zespole Szkół Leśnych w Goraju. Obecnie staram się o staż w LP zaczynałem w Lipcu tego roku od Nadleśnictwa, miałem już zaklepane miejsce na 2016 rok gdzie po dwóch miesiącach dowiedziałem się że nie mogę odbyć stażu w LP, po czym napisałem podanie o przyjęcie na staż do RDLP w Zielonej Górze otrzymałem oczywiście negatywną odpowiedź, napisałem do DGLP w w Warszawie odpisali mi że po kursie przyjmują na staż jeśli ma się status absolwenta ukończenia obojętnie jakiej szkoły ale kończąc sam kurs w Goraju nie staje się absolwentem według ich wewnętrznych przepisów. Skierowałem się do Dyrektora szkoły o pomoc ten odesłał mnie do Ministerstwa Środowiska Departament Leśnictwa i Ochrony Przyrody oni mi powiedzieli że LP powinny przyjąć mnie na staż i że już wcześniej wysłali do nich pismo ale bez odzewu i trzeba czekać aż się zmieni Dyrekcja w LP i będą próbować ponownie, jak dla mnie to kabaret, nadaje się to do telewizji. Nie mam pojęcia co dalej robić, pewnie jak sytuacja się wyjaśni o ile się wyjaśni to już miną te dwa lata po ukończeniu kursu i już nie będę mógł zrobić stażu w LP, po zrobieniu rocznego stażu w LP ma się więcej szansy na pracę w LP jak bez stażu a z takim gołym kursem beż stażu tak jak koledzy wcześniej pisali nie ma szans na pracę w LP. Podobną sytuację ma mój kolega z grupy w Poznaniu lecz dostał się do Torunia ponieważ mieli akurat zapotrzebowanie. Macie jakieś pomysły ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104859
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

lukasek-1988 pisze:Macie jakieś pomysły ?
Czytać wcześniej przepisy i to czytać dosłownie co jest w nich napisane a nie odczytywać w nich tego co chcielibyśmy aby znaczyły. W PUZP mówi się wyraźnie:
...Postanowienia ogólne

§ 1

Ilekroć jest mowa o:
...
absolwencie - rozumie się przez to osobę, która w okresie 24 miesięcy od dnia określonego w świadectwie ukończenia szkoły podejmie pracę w leśnictwie, z wyłączeniem okresów zwłoki w podjęciu zatrudnienia, spowodowanych: obowiązkiem odbycia służby wojskowej, korzystaniem z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego oraz długotrwałą chorobą, ..
i dalej:
... § 5

1. Absolwenci wyższych i średnich szkół zatrudniani są na czas określony zwany dalej "stażem".
2. Okres stażu wynosi 1 rok z wyłączeniem przerw w pracy, spowodowanych obowiązkiem odbycia służby wojskowej, korzystaniem z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego oraz długotrwałą chorobą. ...
Z tego powodu nie jest w LP absolwentem osoba po ukończeniu tylko kursów. Choć słownikowe znaczenie tego słowa kursy obejmuje
... absolwent ten, kto ukończył szkołę, kurs, uczelnię; por. absolutorium.

Etym. - łac. absolvens dpn. absolventis p.pr. od absolvere, zob. absolucja. ...

Władysław Kopaliński
Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

trzezwylesnik
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 360
Rejestracja: piątek 23 sie 2013, 15:16

Post autor: trzezwylesnik »

Posiadanie stażu w LP nie jest wymogiem formalnym przy staraniu się o pracę w tej instytucji-nie ma nigdzie pisanego prawa w tej sprawie. Nawet N-czy nie może w regulaminie poboru nowego pracownika uwzględnić jako wymaganie obligatoryjne odbyty staż w PGL LP. Ale z przesytem ludzi po wszelakich szkołach leśnych, tych wyższych jak i niższych każde zdobyte doświadczenie jest na wagę złota. Czy przyjmą Ciebie do pracy w LP zależy od dobrej woli szefa danej jednostki i od szeregu bardzo wielu czynników, o których pisano w innych wątkach. O ile nic się nie zmieni w sprawie odgórnego zarządzenie dot. zatrudniania nowych pracowników, pochodzącego z dyrekcji generalnej, ewentualnie rozporządzenia ministra będzie dalej trwało żebranie o prace, castingi, itp, itd....a przyjęty zostanie NaMaSzOnA/Y. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104859
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

trzezwylesnik pisze:z przesytem ludzi po wszelakich szkołach leśnych, tych wyższych jak i niższych każde zdobyte doświadczenie jest na wagę złota
Ale musisz przyznać, że ukończenie kursu to jednak słabsza podstawa do rozmów o pracy niż dyplom wyższej uczelni. A nawet pełnego technikum leśnego. I to samo odnosi się do stażu - gdy masz nadwyżkę absolwentów z dyplomami wyższych uczelni to prędzej oni zajmą wolne miejsca.
Owe kursy kwalifikacyjne to wyłącznie sposób szkół na zarabianie kasy a nie tworzenie alternatywnego sposobu zdobycia zawodu.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

trzezwylesnik
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 360
Rejestracja: piątek 23 sie 2013, 15:16

Post autor: trzezwylesnik »

Kto ma plecy to i po OHP dostanie prace...
lukasek-1988
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 18:53
Lokalizacja: Lubsko

Post autor: lukasek-1988 »

Piotrek pisze:
lukasek-1988 pisze:Macie jakieś pomysły ?
Czytać wcześniej przepisy i to czytać dosłownie co jest w nich napisane a nie odczytywać w nich tego co chcielibyśmy aby znaczyły. W PUZP mówi się wyraźnie:
...Postanowienia ogólne

§ 1

Ilekroć jest mowa o:
...
absolwencie - rozumie się przez to osobę, która w okresie 24 miesięcy od dnia określonego w świadectwie ukończenia szkoły podejmie pracę w leśnictwie, z wyłączeniem okresów zwłoki w podjęciu zatrudnienia, spowodowanych: obowiązkiem odbycia służby wojskowej, korzystaniem z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego oraz długotrwałą chorobą, ..
i dalej:
... § 5

1. Absolwenci wyższych i średnich szkół zatrudniani są na czas określony zwany dalej "stażem".
2. Okres stażu wynosi 1 rok z wyłączeniem przerw w pracy, spowodowanych obowiązkiem odbycia służby wojskowej, korzystaniem z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego oraz długotrwałą chorobą. ...
Z tego powodu nie jest w LP absolwentem osoba po ukończeniu tylko kursów. Choć słownikowe znaczenie tego słowa kursy obejmuje
... absolwent ten, kto ukończył szkołę, kurs, uczelnię; por. absolutorium.

Etym. - łac. absolvens dpn. absolventis p.pr. od absolvere, zob. absolucja. ...

Władysław Kopaliński
Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych

Może nie jasno się wyraziłem, obecnie jestem absolwentem ukończenia kursów w Goraju w czerwcu 2016 roku minął dwa lata, a w marcu 2015 roku uzyskałem tytuł technika po zdaniu ostatniego egzaminu. Mój rocznik był pierwszy który zaczął te kursy wcześniej była to po prostu szkoła policealna zmieniła się tylko nazwa a program jest taki sam, po szkole policealnej nie było również problemów ze stażem ponieważ miało się świadectwo ukończenia szkoły a nie kursu.

Wiem również że staż trwa jeden rok. Przez ten jeden rok można się wiele nauczyć w lasach i nabyć znajomości.
Konrad83
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: niedziela 05 maja 2013, 16:55

Post autor: Konrad83 »

Mam dodatkowe pytanie bo nie znalazłem odpowiedzi na nie:

Masz ukończoną inną szkołę średnią i zdaną maturę i kurs zrobiłeś dodatkowo? czy uzyskany na kursie tytuł "Technik Leśnik" jest Twoim jedynym?
lukasek-1988
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 18:53
Lokalizacja: Lubsko

Post autor: lukasek-1988 »

Konrad83 pisze:Mam dodatkowe pytanie bo nie znalazłem odpowiedzi na nie:

Masz ukończoną inną szkołę średnią i zdaną maturę i kurs zrobiłeś dodatkowo? czy uzyskany na kursie tytuł "Technik Leśnik" jest Twoim jedynym?
Ukończyłem technikum mechaniczne bez dyplomu ale zdałem maturę bo na tym mi najbardziej zależało więc poszedłem na studia Kształtowanie terenów zielonych i zdobyłem tytuł inż. Po studiach na zaocznie studia za bardzo nie było mnie stać więc chciałem zrobić technikum leśne zaocznie. Jeżeli chcesz iść na taki kurs to trzeba mieć wykształcenie średnie.
Mam możliwość od lutego rozpoczęcie magisterskich studiów w Poznaniu ponieważ mam inż. lecz będę musiał zdać egzaminy wewnętrzne.
Konrad83
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: niedziela 05 maja 2013, 16:55

Post autor: Konrad83 »

Nie chce iść, tylko próbowałem dociec z czego mogły wynikać trudności z odbyciem stażu w LP.

Skoro po takim kursie uzyskuje się tytuł Technika Leśnika, zdaje się te same egzaminy co ludzie w normalnych technikach a do odbycia stażu czy też pracy w LP z założenia trzeba mieć min. TL, to powstaje pewien "kwas". Masz wykształcenie ale nie spełniasz jakiś kryteriów o których wcześniej w sumie nikt Ci nie powiedział.
lukasek-1988
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 18:53
Lokalizacja: Lubsko

Post autor: lukasek-1988 »

Konrad83 pisze:Nie chce iść, tylko próbowałem dociec z czego mogły wynikać trudności z odbyciem stażu w LP.

Skoro po takim kursie uzyskuje się tytuł Technika Leśnika, zdaje się te same egzaminy co ludzie w normalnych technikach a do odbycia stażu czy też pracy w LP z założenia trzeba mieć min. TL, to powstaje pewien "kwas". Masz wykształcenie ale nie spełniasz jakiś kryteriów o których wcześniej w sumie nikt Ci nie powiedział.
Program jest identyczny jak Ci w 4 letnim TL, nawet egzamin zdawałem razem z ludźmi z dziennego TL. Tak jak mówisz powstaje kwas a szkoła i Ministerstwo ma nas w dupie, nie chce im się kiwnąć palcem bo jest nas tylko parę osób na całą Polskę.
Awatar użytkownika
3006hc
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1129
Rejestracja: piątek 22 sie 2008, 03:25
Lokalizacja: z lasu

Post autor: 3006hc »

Chłopaki, zostaliście zwyczajnie nabici w butelkę. Nie wy pierwsi, nie jedyni i nie ostatni. Rzadko to mówię, ale za komuny było w tej kwestii lepiej. Jak nie było zapotrzebowania na absolwentów w danym zawodzie to ich po prostu nie kształcono.
Pomyślcie sobie jak są wkurzeni ci, którzy robili dzienne technikum lub liceum, potem dzienne studia, a potem się okazywało, że pracy nie ma, albo jest za 1200zł bez perspektyw na awans przez najbliższe 10 lat...
trzezwylesnik pisze:Posiadanie stażu w LP nie jest wymogiem formalnym przy staraniu się o pracę w tej instytucji-nie ma nigdzie pisanego prawa w tej sprawie
Teraz już nie ma, ale było do czasów "deregulacji Gowina" przeprowadzonej rok, czy dwa lata temu. Natomiast nikt nie zakazał nadleśniczym stosowania tego kryterium, więc ogłaszając casting często je stosują.
Różnica między ekologiem, a ekofilem jest mniej więcej taka jak miedzy pedagogiem a pedofilem....
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:Owe kursy kwalifikacyjne to wyłącznie sposób szkół na zarabianie kasy
Nie. Kwalifikacyjny kurs zawodowy w Goraju nie przynosi szkole żadnej kasy. Uczący się tam nie płacą czesnego, kurs odbywa się nieodpłatnie.
Tym bardziej zastanawiam się w jakim celu to jest ...
... Może chodzi o spełnienie wymogu posiadania kwalifikacji zawodowych przez ZUL-owców na przetargach ogłaszanych przez nadleśnictwa
ODPOWIEDZ